EGE GÜNDEM GAZETESİ

GENÇ ÇİFTÇİLERE 30.000 TL HİBE DESTEĞİ

GENÇ ÇİFTÇİLERE 30.000 TL HİBE DESTEĞİ
12 views
31 Mart 2018 - 0:05

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının “Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliği (Tebliğ No: 2018/12)” Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.Yayınlanan tebliğle kırsal alanda yaşayan genç çiftçilerin mahallinde uygulayacağı bitkisel, hayvansal, yöresel tarım ürünleri, tıbbi ve aromatik bitki üretimiyle bunların işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik projelere 30 bin liraya kadar hibe ödenmesine ilişkin usul ve esaslar düzenlendi.Buna göre, genç çiftçilerin hazırlayacağı projeler;
“Büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, arı yetiştiriciliği ve bal üretimi, arı sütü, ana arı, polen ve benzeri arı ürünleri üretimi, ipek böceği yetiştiriciliği ve tesis yapımı, serbest sistem yumurta tavuğu yetiştiriciliği ve tesis yapımı, kapama meyve bahçesi tesisi, fide, fidan, iç ve dış mekan süs bitkisi yetiştiriciliği, kontrollü örtü altı yetiştiriciliği, çok yıllık yem bitkisi yetiştiriciliği, kültür mantarı üretimi ve tesis yapımı, çok yıllık tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesi, coğrafi işaretli, organik veya iyi tarım uygulamalı bitkisel ve hayvansal üretim” olarak belirlendi.
Hibe desteğinden yararlanmak isteyen genç çiftçilerin, tebliğin yayınlandığı gün itibarıyla 18 yaşını doldurmuş, 41 yaşından gün almamış olması ve daha önce Bakanlığın diğer hibe programından faydalanmamış olması gibi şartlar aranıyor.
Destek için ön başvurular, “https://gencciftci.tarim.gov.tr” adresinden yapılacak. Kesin başvurular, genç çiftçilerin proje uygulayacağı kırsal alanda ikamet ettiği veya ikamet etmeyi taahhüt ettiği yerleşim biriminin bağlı olduğu il/ilçe müdürlüklerine şahsen gerçekleştirilecek.
Başvurusu kabul edilip, hibe sözleşmesi imzalayarak, belirlenen şartları yerine getiren genç çiftçiye en fazla 30 bin liraya kadar hibe ödemesi yapılacak. Proje, KDV hariç hazırlanacak ve hibe ödemesi buna göre gerçekleştirilecek.
Başvurular, 2-30 Nisan tarihleri arasında yapılacak.
2017 yılı içerisinde projeden yararlanan çiftçilerimize Büyükbaş Hayvaların teslimatına başlandı.i2 Adet üreticimize 12 adet büyükbaş hayvan teslimatı tamamlandı.İleriki günlerde diğer Hayvanların teslimatlarına devam edilecektir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1