EGE GÜNDEM GAZETESİ

3 Yavrusu Olan Sokak Köpeğini Av Tüfeğiyle Vurdular

3 Yavrusu Olan Sokak Köpeğini Av Tüfeğiyle Vurdular
21 views
22 Mart 2018 - 12:59

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; 3 sevimli yavrusu olan bir sokak köpeğinin bacağının kırılmasının ardından durumdan haberdar olan veteriner hekim, hayvanı tedavi altına aldı. Talihsiz hayvanın röntgeni çekildiğinde ise talihsiz hayvanın bir yada birkaç şehir eşkıyası tarafından hunharca kurşunlandığı ortaya çıktı.

Ayvalık’ın 150 Evler Mahallesi Sanayi Sitesi mevkiinde uysal ve sevimli haliyle vatandaşlar tarafından karnı doyurulan ve sahip çıkılmaya çalışılan dişi bir köpek, yavrulayarak 3 tane birbirinden sevimli yavru dünyaya getirdi.
Yavrularını büyütmeye çalışan talihsiz hayvanın bir sabah sol arka bacağının kırıldığını fark eden mahalle sakinleri, hayvanın bu durumunu ilçede özel bir klinik işleten Veteriner Melik Turanlı’ya bildirdi.
Turanlı, bölgeye gidip bacağı kırılan hayvanı kliniğine götürerek tedavi altına aldı. Zavallı hayvanın çekilen röntgen filminde bir av tüfeğine ait saçmalarla vurulduğu ve bacağındaki kırıkların bu yüzden oluştuğu belirlendi.
Sokak köpeğini ameliyat eden veteriner Turanlı, hayvanın sol bacağına platin taktı ve hayvanı yakından takip etmeye başladı. Sokak köpeğinin 3 yavrusunu da bulunduğunu öğrenen veteriner hekim, bölgeye giderek 3 sevimli yavruyu alarak, ameliyat ettiği annesiyle buluşturdu.
Yaşanılan hadisenin son derece canice olduğunu belirten Veteriner Hekim Melik Turanlı, “Sahipsiz olduğunu öğrendiğimiz bu köpeğin bacağının kırık olduğunu gören bir hayvan sever bize haber verdi. Son derece zayıflamış haldeki hayvanı hemen kliniğimize getirdik. Ayağındaki kırığın durumunu incelemek için röntgen çektik. Çekilen röntgende, kırığın sebebinin ateşli bir silahla yaralanmadan kaynaklandığını gördük. Hemen harekete geçerek, hayvanın kırık olan bacağına ortopedik müdahalede bulunduk. Bu işlemi yapmamızın akabinde, zavallı hayvanın yavrularının da olduğunu öğrendik. Bölgeye gidip hayvanın yavrularını bulduk. Şimdi yavrularla beraber talihsiz hayvanın bakımı devam ediyor.” dedi.

BULUNDUĞUNDA ZAYIF VE BİTAP BİR HALDEYDİ
Sokak köpeğinin kliniğe geldiğinde son derece yavrularını da emzirdiği için son derece zayıflamış ve bitik bir halde olduğunu kaydeden Melik Turanlı, “Bu hayvana müdahale etmeseydik. Belki hemen ölmezdi. Ama açık olan yarası nedeniyle hayvanın bağışıklık sistemi çok düşük bir seviyeye ineceği için kısa vadede hayvanın hayatını kaybedebilme durumu olabilir yada sakat kalabilirdi.” İfadelerini kullandı.
Sokak hayvanı için gerekli tedaviyi yaptıklarını kaydeden Veteriner Hekim Melik Turanlı, “Sanayi Sitesi bölgesinde yeni yapılan bir okulun bahçesinde öğrenciler küçük kulübeler yaptılar. Bundan sonrada bu sokak köpeği ile sevimli yavrularını o kulübelerde bakacaklar.” açıklamasında bulundu.

“SAVUNMASIZ BİR HAYVANA SİLAHLA ATEŞ ETMEK DÜNYA’NIN EN AŞŞAĞILIK HAREKETİDİR”
Hayvanın hayati tehlikeyi atlatmış olmasından duyduğu memnuniyeti ifade eden Turanlı, “Savunmasız bir sokak hayvanına silahla ateş etmek bence dünyanın en aşağılık hareketidir. Sizin de gördüğünüz gibi bu hayvan son derece uysal ve hiç kimseye de zarar verebilecek durumda değildi. Bence bu zavallı hayvana bunu yapanları psikologların mutlaka gözetim altına almaları gerekir. Ben şu anda bu hayvana bunu yapanlar için söyleyebilecek kelimeler bile bulamıyorum. Yapılan canice yapılan bir harekettir” diye konuştu. SUAT SALGIN

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1