EGE GÜNDEM GAZETESİ

Yazar Şeyhoğlu’dan yeni kitap; ‘Renkler Ülkesi İran’

Yazar Şeyhoğlu’dan yeni kitap; ‘Renkler Ülkesi İran’
17 views
19 Mart 2018 - 12:01

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; Gazeteci-Yazar Recai Şeyhoğlu, 21. kitabında okuyucularına İran’dan seslendi.

Ege Bölgesi’nde; annesi merhum Rasime Şeyhoğlu ile birlikte gönüllü olarak kütüphane ve anı evleri açarak, bu dev eserleri; Belçika’nın yanı sıra İzmir ve Ayvalık, Aliağa, Bergama gibi ilçelere kazandıran Recai Şeyhoğlu’nun 21. Kitabı olan ‘Renkler Ülkesi İran’ adını taşıyan kitapta İran’ın bilinenin aksine çağdaş ve medeni yüzü akıcı bir dil ile anlatılıyor.
Favori Kitabevi’nde yayınlanan yeni kitabının gezi notlarının bir izdüşümü olduğunu belirten Recai Şeyhoğlu muhabirimize yaptığı açıklamada, “Yeni kitabımda İran Coğrafyasını, kültürünü, sosyal yaşamını ve insanını mercek altına almaya çalıştım. Biraz da İran hakkındaki ön yargıların kırılmasını istedim. Herkes bilsin ki; İran’da yaşanılan hayatı kaplayan zengin bir tarih ve uygarlık var. Paris, Londra, Roma’yı baş tacı yapan gezginlerimiz, biraz da İran’ı tanısınlar. Çünkü İran, gerçekten görülesi bir ülkedir” dedi.
Pers Uygarlığı’nın dünyanın en büyük uygarlıklarından biri olduğuna İran’ı görünce inandığını anlatan Şeyhoğlu, “İran da; felsefeye, tarihe, mimariye ve özellikle şiire çok önem veriyorlar. Öyle ki; Tebriz’de ‘Şairler Mezarlığı’ bulunuyor. İran gezimde; Şair Şehriyar’ın evini ziyaret ettim. Müzeye dönüştürülmüş. Oğlu Hadi ile tanışıp konuştuk. Onlara Nazım Hikmet’in şiirlerini okudum. Bu arada yeni kitabım olan ‘Renkler Ülkesi İran’, Tahran’lı Arslan Fasihi tarafından Farsça’ya çevrilme olasılığımız da var” diye konuştu.
22. ve 23. Kitabı yayınevlerin baskı aşamasında olduğunu kaydeden Şeyhoğlu, Yeni Asır Gazetesi’nden Erkin Usman ve Yenigün Gazetesi’nden Cengiz Güven’in de olumlu yazılar yazdığı yeni kitabı ‘Renkler Ülkesi İran’ için Mayıs ayı başında Karşıyaka Belediyesi’nde bir kokteyl yapılacağını da sözlerine ekledi.

RECAİ ŞEYHOĞLU KİMDİR?
Halen İzmir ve Ege Bölgesi’nde geniş bir okuyucu kitlesi olan Yenigün Gazetesi’nde Köşe Yazarı ve Zihinsel Engelliler Öğretmenliğinden emekli olan Recai Şeyhoğlu, 20 yıla yakın bizr süredir Ayvalık’ın Küçükköy Mahallesi’ne bağlı dünyaca ünlü turizm merkezi Sarımsaklı’da ikamet ediyor.
Ayvalık’ın kırsal mahallelerinden; Beşiktepe ve Bağyüzü’nde Orhan Kemal ve Sabahattin Ali adını taşıyan içinde 2’şer bin adet kitaplar bulunan kütüphaneleri 2015 yılında açıp, halka hediye eden Recai Şeyhoğlu, Ayvalık Merkez de Şeytan’ın Kahvesi’nde etnografya müzesi benzeri olan ve annesinin adını taşıyan Rasime Şeyhoğlu Aydınlanma Köşesi açtı.
Geçtiğimiz Ocak ayı içerisinde Belçika’nın Charleroi kentinde; 48. Kütüphaneyi açan Recai Şeyhoğlu, Önümüzdeki ay Bayraklı Belediyesi’nin Rasime Şeyhoğlu Kütüphane binasında 8. Rasime Şeyhoğlu Aydınlanma Evi’nin de açılışını yapmaya hazırlanıyor.
Yeni Asır Gazetesi’nde Erkin Usman’ın köşesinde de sık sık yazıları yayınlanan 64 yaşındaki Recai Şeyhoğlu evli ve bir yetişkin çocuk babasıdır. SUAT SALGIN

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1