EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvalık’ta kadınların 8 Mart coşkusu

Ayvalık’ta kadınların 8 Mart coşkusu
16 views
09 Mart 2018 - 11:15

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Ayvalık Belediyesi öncülüğünde gerçekleştirilen programa ilçedeki kadınlar yoğun ilgi gösterdi.

Ayvalık’ta Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen etkinlikte; Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Belediye Başkan Yardımcısı Gökay Bacan, Belediye Meclis üyelerinin yanı sıra; Ayvalık Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi, Kadının Sosyal Hayatını Araştırma ve İnceleme Derneği, Ayvalık Bağımsız Kadın İnisiyatifi, Türk Anneler Derneği Ayvalık-Altınova-Küçükköy Şubeleri, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Yardımsevenler Derneği, Ayvalık Anneleri Sosyal Medya Platformu ve bir çok siyasi parti ile sivil toplum kuruluşlarının kadın temsilcileriyle kalabalık bir kadın topluluğu hazır bulundu.
Kadınların günün anlamına ilişkin Ayvalık Belediyesi’ne ait çelengi Atatürk anıtına sunmasının ardından, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın bir ağızdan seslendirilmesiyle süren etkinlikte, Atatürk anıtı kadınlar tarafından karanfil yağmuruna tutuldu.
Etkinliğe katılan kadın dernek ve grupların ortak bildirisini seslendiren Ayvalık Belediyesi Kadın Danışma Evi personeli Zeynep Cantürk, 8 Mart’ın kadınlar günü ilan edilmesine ilişkin tarihi süreci hatırlatarak, “Bugün; tüm dünyada kadınların dayanışma ve mücadele gücünün bir göstergesidir. Uluslar arası Çalışma Örgütü’nün 2017 yılına ait verilerine göre; ülkemizde kadın istihdam oranı günden güne artış göstermektedir. Ancak, kadının iş hayatındaki emeği ile kariyer gelişimi maalesef aynı yönde ivme sergilememektedir. Türkiye’de kadınlar, iş hayatında kariyer elde edebilmek için hem kendi bakış açılarını, hem de toplumun bakış açısını değiştirmek zorundadır” dedi.
Etkinlikte konuşan Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ise; 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün bir kutlama günü olmadığına işaret ederek, “8 Mart bir anma günüdür. Bugün kadınların iş dünyasında eşit yaşaması, sosyal hayatta eşit olması için düzenlenen bir anma törenidir. Kadınların sadece 8 Mart’ı yoktur. Biz insanlar, erkeği kadını ve çocuğu bu dünyanın üzerinde yaşayan tüm canlılar eşitiz. Hepimiz bu dünyada, eşit olabilmenin yoluna gitmeliyiz. Ama maalesef günümüzde uygulama bu şekilde değil. Bugün ne yazık ki ülkemizde, nasıl olduysa, nereden geldiyse Anadolu medeniyeti ve örf ve adetleriyle bağdaşmayan uydurma töre ve uydurma tevatürlerle kadınlarımız iş dünyası ve sosyal hayattan izole edilmeye çalışılmaktadır. Kadınlarımız uğradıkları şiddetler sonucunda öldürülmektedir. Bu bir kanayan sosyal yaradır. Bu yaranın kapatılmasında erkekler kadar, erkek çocukları eğiten annelere de çok büyük iş düşmektedir” diye konuştu.
Konuşmaların ardından, düzenlenen etkinlik; 4 yıldan bu yana ilçe genelindeki yaklaşık 1500 çocuğa Ayvalık Belediyesi tarafından verilen müzik, kültür ve sanat eğitimlerinin bir etabı olan Zeytin Çekirdekleri Projesi’nde gösterdiği yoğun çaba ve başarılar nedeniyle Projenin Koordinatörü Gül Gürsoy’a Belediye Başkanı Rahmi Gençer tarafından plaket verilmesiyle sona erdi. SUAT SALGIN

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1