EGE GÜNDEM GAZETESİ

BALIKESİR GENÇ VE ZEKİ SİYASETÇİLERİNİ BULDU (SONUNDA)

BALIKESİR GENÇ VE ZEKİ SİYASETÇİLERİNİ BULDU (SONUNDA)
TAYLAN TOPRAK
TAYLAN TOPRAK( edremitegegundem@gmail.com )
17 views
02 Mart 2018 - 0:01

Öncelikle tüm okuyucularımıza hayırlı cumalar dilerim. Bazı sebeplerden dolayı uzun zamandır köşemden uzak kaldım. Bu dönemde köşemden uzak kalsam da Balıkesir siyasetinin içindeydim. Birkaç arkadaşım Yerel seçimlerin durumunu, Kimlerin Belediye başkanı, kimlerin milletvekili olacağı konusunda merakını gidermek için bu gün yazı yazma gereği duydum.

Öncelikle MHP’den başlamak istiyorum. MHP’den ayrılanlardan sonra taze kan sayesinde bir nebze hava değişti ve herkes bir şeyler yapıp öne çıkmanın derdinde buda MHP’ye hız kazandırıyor. Yerel seçimlerde muhtemel adayların kim olduğu belirsizliğini korurken, Balya Belediye Başkanı Osman Kılıç’ın bu zor dönemde partiye verdiği katkılar göz önünde tutularak, genel başkanın talimatı ile Adana Büyükşehir Belediye Başkanı’nın yanında bir nevi staj yaptığını söyleyebiliriz. Adana Büyükşehir Belediye Başkanından hem yönetimsel, hem siyasi olarak bilgi alışverişinde bulunan Osman Kılıç en kötü ihtimal Karesi Belediye Başkan adayı, en iyi ihtimalle Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak karşımıza çıkacak…

Şunu diyebilirsiniz; “öyle şey mi olur? Kaybeder. “

Hiç önemli değil kaybetmesi halinde muhtemel Milletvekili adayı olarak karışımıza çıkacaktır. Genç ve dinamik olması Balıkesir ve MHP için değer katıyor.

 

CHP’NİN İÇ KARIŞIKLIĞI ÖNEMLİ DEĞİL SEÇİM ZAMANI BİRLEŞİRLER

 

CHP’de ise yenilenen teşkilatlar sayesinde havanın durulması beklenirken içten içe kaynamaya devam ediyor.  Bandırma,Edremit,Burhaniye,Ayvalık ilçelerinde adaylar kim olursa olsun kazanma ihtimali diğer partilere oranla daha yüksek… Tabi bu durum kaosu da beraberinde getiriyor. İç çekişmelerin tavan yaptığı bu dönemde kendi aralarındaki anlaşmazlık diğer partilerin lehine işler hale geliyor. Geçtiğimiz yerel seçimlerde Burhaniye’de karşılaştığımız durum yaşandı. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak muhtemel aday Ahmet Akın olarak gözüküyor. Genç ve Sağ parti tabanlı olması Balıkesir gibi %85’inin kırsal olan yerde artı getirir.  CHP’de ağalık kavramı olmadığı için partiyi çekip çevirecek tek bir isim yok buda kaos ortamı yaratıyor. Ön seçim sonrası birlik ve beraberliğin sağlanamaması durumunda garanti olarak görülen yerler dahi kaybedilebilir.

 

GELELİM İKTİDAR PARTİSİNE

 

İktidar partisi biraz daha karışık durumda; adayların belirsiz olması, Parti üzerindeki en etkili isim olan Edip Uğur’un bir köşeye atılması, yeni gelen ekibin birbirleri arasında yaşadığı taht kavgası Balıkesir Ak partiyi daha beter karışık hale getiriyor.

 

Bazı arkadaşlar Milletvekili Ali Aydınlıoğlu’nun Bakan olacağını, Zekai Kafaoğlu’nun ise Milletvekili olacağını falan söylüyorlar. Sağ olsun Hasan Demiraslan o işleri ayarladı. Ali Aydınlıoğlu ve Sema Kırcı son dönemlerini güle oynaya götürüyorlar. Genç bir isim olsa da tecrübeli ve vizyon sahibi olduğunu kanıtlayan Hasan Demiraslan yaptığı hamleler ile rakip olarak gördüğü tüm milletvekillerinden kurtuldu.

 

Ak parti’nin muhtemel kaybedeceği yerler olarak yukarıda da yazdığım gibi CHP’nin yüzde yüz alacağı yerleri gösterebiliriz. Bunlara Erdek,Gönen,Susurluk… gibi yerleri de eklersek, Ak partinin ilçe kazanımlarının 14’ten 9’a düştüğünü görürüz.  Ak partinin kendi yaptığı anketlerde de bu durumu görüyoruz. Nerde bu anketler? Diye sorarsanız Hasan Demiraslan’ın da yaptığı hamleler bu anketleri doğrular nitelikte…

Teşkilatları kurma görevi Hasan Demiraslan, Sema Kırcı ve Ali Aydınlıoğlu’na verildi. İl Başkanı bir çok yerde kırdı geçirdi, kendi dediği isimlerin olmasını sağladı. Marmara’da Sema Kırcı’ya, Körfez’de ise Ali Aydınlıoğlu’na yer verdi. Her şey güllük-gülistanlık giderken Havran seçimlerinde bir olayla karşılaştım. Körfez sınırları içerisinde olmasına ve Ali Aydınlıoğlu’nun kendi memleketi olmasına rağmen Hasan Demiraslan kimseye söz hakkı tanımadı ve kendi adamını yerleştirdi. Bu’da şunu gözler önüne serdi; Hasan Demiraslan yüzde yüz kazanılacak yerlere kendi imzasını atarken,  yüzde doksan dokuz kaybedilecek yerleri  milletvekillerine bıraktı.

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan her daim kendi seçimin önüne başka bir seçim koyarak önünü görür. Bu da demek oluyor ki; Yerel seçimler, Genel seçimlerden önce olacak, takvime uyulacak. Milletvekillerinin teşkilat kurduğu yerlerde kaybedilmesi durumunda, neler olacağını varın siz hesap edin. Tabi Zekai Kafaoğlu milletvekilliği istemez Büyükşehir’in olanakları, bütçesi vs… varken. Diğer vekiller Edip Uğur sorunsalı, sağlık sorunları derken egale oldular. Dünya Hasan Demiraslan’a kaldı. Her ne kadar birbirimizi haz etmesek de  gördüğüm yerde tebrik etmek isterim.

 

İktidar partisinin hesabı uzun da olsa sonuç olarak; Muhtemel Büyükşehir Belediye Başkan adayı Zekai Kafaoğlu, Milletvekili adayı Hasan Demiraslan diyebiliriz.

 

Mevcut Milletvekillerine de tavsiyem; Bandırma, Edremit, Erdek, Ayvalık, Burhaniye gibi yerlerin adaylarını en kısa zamanda belirleyip, çalışmalara başlamalı ve CHP’nin iç karışıklığından faydalanıp yol kat etmeliler yoksa işiniz zor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1