EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvalık Emek Partisi’nden KHK tepkisi

Ayvalık Emek Partisi’nden KHK tepkisi
15 views
27 Aralık 2017 - 11:05

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; Emek Partisi İlçe Başkanı Musa Metin yaptığı yazılı basın açıklamasında, hükümet tarafından yayınlanan son KHK’ye tepki gösterdi.
Düzenlemelerin korku nedeni değil, mücadele konusu olduğunu savunan Emek Partisi Ayvalık İlçe Başkanı Musa Metin yaptığı açıklamada, “AKP’nin ülkeyi OHAL ve KHK’lerle yönetmede ısrarcı. Son çıkan KHK’ler hukuksuz AKP rejiminin yasal güvencesi gibi adeta. Tek tip dayatması AKP döneminde gündeme gelen bir uygulama değil biliyorsunuz. Daha evvel 12 Eylül faşizmi tutsaklar şahsında tüm toplumun onurunu kırmak amacıyla tek tip uygulamasını getirmiş, büyük acılar çekilerek, bedeller ödenerek bu saldırı püskürtülmüştü. Geçmişten hiç ders çıkarmayan AKP aynı yoldan yürümeye çalışıyor. Bugün de AKP’nin tek tip dayatması yine püskürtülecektir, üstelik sadece tek tip değil bu rejimin baskıcı ve otoriter politikaları da geriletilecektir” dedi.
Başkan Metin açıklamasında, “Son çıkan KHK’nin 121. maddesi Bir diğer düzenleme ile 15 Temmuz günü sokağa çıkan bir kısım güruhun işledikleri suçun üstünü kapatılması ve sonrasında toplumsal muhalefetin, hak arayışlarının karşısına dikecekleri milisleri cezai sorumluluktan kurtarması hedefleniyor. Bu açıkça iç savaş çağrısıdır. AKP bunu daha önce de milislerini harekete geçirmeyi denedi. Gezi direnişinde, Kobane dayanışmasında denedi. 15 Temmuzda denedi. Şimdi oluşturdukları, oluşturacakları milislere adeta dokunulmazlık zırhı giydirilmeye çalışılıyor. AKP açık kapı bırakmak istemiyor, savunma sanayiini saraya teslim ederken ki, biz bu sektörde dönen bütçenin büyüklüğünü biliyoruz, adeta kuzu kurda emanet edilmiş oluyor, 2018 bütçesi de bu KHK’larla getirilmek istenen düzenin bütçesi olmuştur” ifadelerini kullandı.
KHK ile getirilen uygulamaların, düzenlemelerin bir korku nedeni değil, mücadele konusu olduğunu vurgulayan Emek Partisi Ayvalık İlçe Başkanı Metin, “Ama bu girişimlerin gösterdiği tek bir gerçeklik vardır, bu da iktidarın korkusudur. Siyasi etkisinin zayıflamasından, iktidar gücünü kaybetmekten ölümüne korkan bir iktidarla karşı karşıyayız. Bu korkuyla iktidar yıkıcı politikalardan, toplumu birbirine kırdıran çatışmalardan geri durmayacak tam tersine kutuplaşmadan ve kutuplaşmanın yaratacağı çatışmalardan beslenmek istemektedir. Bu politikaları boşa çıkaracak olan demokrasi güçlerinin, halk güçlerinin, emek güçlerinin demokrasi mücadelesini ilerletmesi ve ortaklaşması ile mümkün olacaktır. Sendikalar, siyasi partiler, meslek örgütleri ve diğer demokratik kitle örgütleri, OHAL’e ve KHK’lı yönetme politikalarına karşı sokak gösterileri, mitingler, kamuoyuna açık halk toplantıları ve gösterilerle tepkisini göstermeli ve bu gidişi durdurmalıdır” dedi. Suat Salgın

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1