EGE GÜNDEM GAZETESİ

HAVRAN EVLERİ FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI

HAVRAN EVLERİ FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI
33 views
26 Aralık 2017 - 12:04

Balıkesir’in Havran İlçesinde Kent Müzesin’de Havran’ın tarihi konaklarını konu alan fotoğraf sergisinin açılışı protokol tarafından yapıldı.
Fotoğraf Sanatçısı Cansu Osemen tarafından uzun süren çalışmalar sonucunda 57 adet fotoğraf katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü.
Serginin açılışını Havran Kaymakamı Şeref Aydın,Belediye Başkanı Emin Ersoy ve Cansu Osemen tarafından yapıldı.
Cansu Osemen,uzun soluklu çalışmalar neticesinde en güzel fotoğrafları titizlikle seçerek değerlendirdik.
Çekimler sırasında Havran’ın köklü bir tarihi olduğunu öğrendim.Çekimler sırasında ve sergisinin açılışında her türlü desteği sağlayan Belediye Başkanımız Emin Ersoy’a,Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yılmaz’a,Belediye personeline bugün beni yalnız bırakmayan tüm dostlarıma teşekkür ederim dedi.
Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy,yaptığı konuşmada şunları söyledi.Balikesir’de ilçeler arasında köklü kültürü ile geçmişini muhafaza ederek günümüze taşıdığını ifade ederek Çok eski bir yerleşim yeri olarak, Havran’nın bilinen ilk ahalileri Lelegler ve Pelasglardır. M.Ö.546 da Lydia Devleti, Persler tarafından yıkılınca Havran Bölgesi de Pers egemenliğine girdi. M.Ö. 334 ilkbaharında Makedonyalı İskender ile Persler arasındaki savaştan galip çıkan İskender tüm Mysia Bölgesi‘nin (Uludağ ile Kaz Dağları arasındaki bölge) hakimi oldu. M.Ö. 283 yılında kurulan Bergama Krallığı, bu bölgede hakimiyet kurdu.Timur’un bu istilası sırasında Şeyh Nurettin komutasında Havran bölgesine gönderilen kuvvetler en fazla Havran’a zarar verdilir.Bu yüzden Havran’a “Viraneli” denilmeye başlanmış bazı kayıtlarda da “Harraneli” dendiği görülmüştür.Bu dönemde Havran “Havran-ı Kebir” ve “Havran-ı Sagir” adlarıyla iki köyden meydana geliyordu.Bu köyler Havran Çayı tarafından ikiye bölünmüştü.Havran adı ile günümüze kadar uzanan çok büyük bir tarihimiz örf adet geleneklerimiz var.Balıkesir’in tek kent müzesi Havran’dadır ikinci müzemiz Atatürk’ün Havran’ı ziyaret ettiği Terzizade konağı olacak 8 Ocak 2018 tarihinde ihalesi yapılacak dedi.Ersoy,mevcut belediye binasını’da müze olarak düşündüklerini ifade ederek Havran gelen konuklarımız üç müzeyi gezdikten sonra Çanakkale Kahramanı Kocaseyit’in kabrini ve anıt müzeyi ziyaret edecekler.Havran’a gelen misafirlerimiz ilçemizden güzel anılar ile ayrılacaklar dedi.
Canlı Müzik eşliğinde sergiyi gezen misafirlere Belediyemiz tarafından bastırılan Havran’ın tarihini anlatan kitap ve broşürler dağıtıldı.
Açılışa Havran Kaymakamı Şeref Aydın,Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy,Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz,Edremit Belediye Başkan Vekili Metin Tuncer,Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yılmaz,Fotoğraf sanatçıları ve Havranlı sanat severler katıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1