EGE GÜNDEM GAZETESİ

‘2017’den seçmeler’ sergisi açıldı

‘2017’den seçmeler’ sergisi açıldı
16 views
26 Aralık 2017 - 11:36

Balıkesir Güzel Sanatlar Derneği toplam 13 sanatçısıyla ortaklaşa olarak “2017’den seçmeler” adıyla karma bir resim sergisi gerçekleştirdi.
Sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdi ği serginin açılışına Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çalıtı ve çok sayıda davetli katıldı. Sergi öncesi kısa bir açılış konuşması yapan Balıkesir Güzel Sanatlar Derneği Başkanı Rafet Topalak, “Yaşama yön veren insanların içgüdülerini, düşüncelerini, sosyal yaşamını yansıtan çalışmalarla sizleri mutlu etmek istiyoruz. İçimizdeki ışığı dünyaya yansıtan arkadaşlarım burada. Bu ışıklarla Balıkesir’de sanat bir adım daha ileriye gidiyor. Derneğimizin tek amacı bu sanatı ileriye götürmek ve Balıkesirli sanatçılara sahip çıkmaktır.
El beynin bir uzantısıdır. Daha güçlü toplumlar olabilmemiz için kültürümüze ve sanatımıza sahip çıkmamız gerekiyor. Ülkemizi çağdaş uygarlık seviyesine çıkarmak için en küçük boş zamanımızda bile sanatla uğraşacağız ve sanatı gençlerimize yaymaya çalışacağız” dedi.
Topalak, ayrıca Galerinin yeniden açılmasında emeği geçen yöneticilere ve Vali Ersin Yazıcı’ya tüm sanatçı ve Balıkesirliler adına teşekkür etti.
NİCE KABİLİYETLİ GENÇLER SOKAKLARDA
Sergide daha sonra konuşan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ise yerel yönetimler olarak her zaman sanat ve sanatçının yanında olduklarını hatırlattı. Sözlerine Atatürk’ün “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir” sözleriyle başlayan Kafaoğlu, “Milletler kültürleriyle, sanatlarıyla, inançlarıyla, tarihleriyle vardır. Bizi biz yapan değerledir. Yapmış olduğunuz işi önemsiyorum. Gelecek nesillere sanatı sevdirmemiz, sanata alıştırmamız lazım. Bununda küçük yaşlardan okullardan başlaması lazım. Gençlerimizin başka alışkanlıklar yerine kültür, sanat, resim, kompozisyon sporun her branşı ile ilgilenmesi lazım. Gençlerin enerjisini doğru yöne yönlendirmemiz lazım. Nice kabiliyetli gençler sokaklarda. Hepimize görevler düşüyor. En büyük görev yerel yönetimler olarak bizlere düşüyor. Belediyecilik sadece yol, su, kanalizasyon, park, bahçe değildir. İnsanların gönüllerini inşa edeceksin, şehirlerin ruhunu oluşturacaksın sanatı ihmal etmeyeceksin. Bu bağlamda sizlerin emrindeyiz” dedi.
Konuşmaların ardından sanatçılar Özdemir Yemenicioğlu, Erden Köybaşı, Gönül Karaca, Gül Serpil Erdem, Mualla Can, Mualla Demir, Nagehan Vidinlisan, Nazmiye Mutafoğlu, Nesrin Döndüoğlu, Reyhan Kabakçı, Semra Ocak, Serhan Kerestecioğlu ve Sevim Cingöz’ün katıldığı sergideki eseler protokol ve konuklarca gezildi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1