EGE GÜNDEM GAZETESİ

KIRCI:”SAYGINLIK KABA KUVVETLE ELDE EDİLMEZ”

KIRCI:”SAYGINLIK KABA KUVVETLE ELDE EDİLMEZ”
30 views
23 Aralık 2017 - 8:36

TBMM Genel Kurulu’nda 2018 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi Kanun Tasarısı’nın üzerinden son görüşmeler yapılıyor. 2016 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Tasarısı üzerinde şahsı adına söz alan TBMM Başkanlık Divanı Üyesi AK Parti Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı Trump yönetiminin Kudüs kararını reddeden karar tasarısının BM Genel Kurulu’nda 9’a karşı 128 oyla kabul edilmesinin Filistin halkı ve insanlık adına hayırlı olmasını diledi. Kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Türkiye’nin ve haklıların mücadelesinin ve inananların zaferi olarak değerlendiren Kırcı devamında 2018 bütçesinin temelinde insani hassasiyetler bulunduğunu,milletin yüzünü güldüren, mazlumların umudunu arttıran bir bütçe olduğunu belirtti.
EKONOMİK ZAAFİYET BEKLEYENLER BOŞUNA BEKLİYOR
Hükümetlerin başarısının öncelikle ekonomik icraatıyla ölçüleceğinin altını çizen Kırcı “Bütçeler hükümetlerin önem ve önceliklerini gösteren en somut göstergedir. Bütçe yönetiminin esas işlevi halkın ihtiyaçlarına cevap verebilmesidir. 2018 bütçesi de bu bilinçle hazırlanmış ve Meclisimizin huzuruna getirilmiştir. Ekonomimizde bir zafiyet bekleyenler boşuna beklemektedir. Zira büyümedeki başarımız tüm endişeleri boşa çıkarmıştır. Türkiye ekonomisi 3. çeyrekte yüzde 11.1’lik büyümeyle önemli bir başarı elde ederken Çin ve Hindistan’ı geride bırakmıştır. Küresel arenaya taşınan düzmece davalar üzerinden kurulan kumpaslara ve tüm art niyetli çabalara rağmen Türkiye geleceğe güvenle yürümektedir. Her şeye rağmen ekonomimiz hızla büyüyebiliyor, artan nüfusumuza iş sağlayabiliyor ve refah üretebiliyoruz.” dedi.
YATIRIMLAR HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR
2018 bütçesinde de yatırımların hız kesmeden devam etmekte olduğunu kaydeden Kırcı, devamında ulaştırma, sağlık ve eğitim yatırımlarına ilişkin örnekler verdi. Kırcı sözlerine şöyle devam etti: “2016 yılı sonu itibarıyla yalnızca ulaştırma alanında 144 milyar dolarlık yatırım yapılmıştır. Ak Parti dönemi aynı zamanda sağlıkta önemli gelişmelerin yaşandığı bir dönem oldu. 2002’de 3,5 milyar TL olan koruyucu sağlık hizmetlerine ayrılan miktar 2017 yılında 3,5 kat artarak12.7 Milyar TL ’ye ulaştı. Sağlıkla birlikte bütçede en önemli pay yine eğitimin. Eğitim bütçemiz 2018 yılında bütçenin yaklaşık yüzde 18’ine denk gelen 134 milyar 727 milyon Türk Lirasına ulaştı. ”dedi.
SOSYAL HEDEFLERE ODAKLI BİR BÜTÇE
2018 bütçesinin özellikle sosyal hedeflere odaklı bir bütçe olduğunun altını çizen Kırcı“Son beş yılda sosyal yardımlara ayrılan mali kaynağı 1,4 milyar TL‘den 38 milyar TL’ye yükselttik. 2002 yılında günlük harcama düzeyi 4,3 doların altında yaşayan vatandaşlarımızın nüfusumuz içindeki oranı % 30 idi bugün bu oranı yüzde 1,5’un altına düşürdük. Bugün yaklaşık 500 bin engelli ve yaşlı vatandaşımız evde bakım aylığı uygulamasından yararlanmaktadır.Büyümenin yanında yoksulluğu azaltmada da büyük başarı elde ettik. Dünya Bankasının iki ay önce yayınladığı rapora göre ülkemiz dünyada yoksulluğu son on beş yılda en fazla azaltan ülke oldu. Dezavantajlı tüm gruplar sosyal devleti gerçek manada bizim dönemimizde hissetti. 2018 bütçesi ile vatandaşlarımız devletin şefkatli elini daha fazla hissedecektir. Göreve geldiğimiz günden bu yana kadının varlığını güçlendirmek için çalışıyoruz. Kadının statüsünü yükseltmeyi devlet politikası haline getirdik. Şimdi de yeni bir eylem planıyla bunu daha ileri bir aşamaya taşıyoruz. 2018 ila 2023 yıllarını kapsayan Kadının Güçlenmesi Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nı 2018 yılı Ocak ayı itibarıyla uygulamaya koyuyoruz.” dedi.
SAYGINLIK KABA KUVVETLE ELDE EDİLMEZ
Fakir ve az gelişmiş ülkelerde uzun dönemli kalkınmayı teşvik ederek dünyada barış ve istikrara katkıda bulunduklarını söyleyen Kırcı“Kalkınma yardımlarında milli gelire göre dünyada açık ara birinci sıradayız. Türkiye, gelecekte küresel siyasette daha fazla söz sahibi ve belirleyici bir aktör olacaksa insanlığın sorunlarına ilgi göstermek durumundadır. Her şey çıkar değildir, saygınlık kaba kuvvetle elde edilmez. Bizim gücümüz ülkelere ve sorunlara olan yaklaşımımızdan kaynaklanıyor. Biz sömürgeci değiliz, biz çıkarcı değiliz, bizim gizli gündemlerimiz yok. Temelinde insani hassasiyet olmayan hiçbir girişim başarılı olamaz. İnsanlığa karşı vicdani sorumluluğumuzu yerine getirdiğimiz ölçüde güçlü devletler arasında yer alabiliriz.” dedi.
TARİHİN DOĞRU TARAFINDAYIZ
İlkeli duruş sergileyip, küresel adalet taleplerini dillendirerek tarihin doğru tarafında yer aldıklarını belirten Kırcı “Bazıları hukuksuz Kudüs kararında olduğu gibi attıkları her adımla bölgeyi karıştırıp piyon olarak kullandıkları terör örgütleri üzerinden Türkiye’nin barış ve istikrarı hedefleyen vizyonuna meydan okurken biz Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hem sahada hem masada varlığımızı güçlendiriyoruz ve böylece tüm oyunları bozuyoruz.” dedi.
MAZLUMLARIN UMUDUNU ARTTIRAN BİR BÜTÇE
Son 15 yıldaki siyasi istikrarın ekonomik istikrarı getirdiğini söyleyen Kırcıdevamında “2016 ve 2017’de dünyadaki finansal oynaklık ve jeopolitik krizlere rağmen çok iyi bir performans gösterdik. 2018’de daha iyi bir performans göstereceğiz. Türkiye adına daha iyi bir gelecek hedefleyen bir bütçe getiriyoruz. 2018 bütçesi faize giden değil millete dönen bir bütçedir. Dünyada saygınlığı olan büyük Türkiye’nin bütçesidir. Yatırımı esas alan, emekli ve kamu çalışanlarının hakları gözeten, tarımı, üretimi, ihracatı ve istihdamı destekleyen bir bütçedir. Milletimizin yüzünü güldüren, mazlumların umudunu arttıran, 2023 hedefleri doğrultusunda önemli bir kilometre taşı olan bir bütçedir. ”dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1