EGE GÜNDEM GAZETESİ

BABACAN,”MADDE KULLANIMININ ÖNÜNE GEÇMELİYİZ”

BABACAN,”MADDE KULLANIMININ ÖNÜNE GEÇMELİYİZ”
15 views
23 Aralık 2017 - 8:37

İçişleri Bakanlığı onayı ve  Bandırma Kaymakamlığı desteğiyle Balıkesir İletişim Derneği tarafından yürütülmekte olan “ Yerel Medya Gücü ile Her Türlü Doğal Veya Sentetik Uyuşturucu Maddeler ve Bunların Üretiminde Kullanılan Ara Kimyasalların İlde Kaçakçılığını, Üretimini, Kullanımını, Dağıtımını Sokak Düzeyinde Satışının Engellenmesi” adlı projenin tanıtımı dernek başkanı Ümit Babacan tarafından yapıldı.
Eken Prestij Otel Toplantı Salonunda düzenlenen tanıtım programı Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Ardından sentetik uyuşturucu maddeleriyle ilgili slayt ve sinevizyon eşliğinde katılımcılar konu hakkında bilgilendirildi.
“Farkındalık yaratarak kamuoyunun mücadele sürecine dahil olmasını sağlamak amacındayız”
Açılış konuşmasını Marmara Medya Grubu Genel Yayın Yönetmeni ve Balıkesir İletişim Derneği Başkanı Ümit Babacan yaptı. Babacan konuşmasında şunları söyledi. “Balıkesir ilimiz özelliklede Bandırma ilçemiz deniz, hava ve kara ulaşım yollarıyla İstanbul, İzmir, Bursa ve Tekirdağ gibi önemli metropollerle bağlantısı bulunması ve stratejik coğrafi konuma sahip olması sebebiyle üzerinde durduğumuz konuya daha bir önem vermemizin gerekliliğini şart hale getirmiştir.Madde ve Madde bağımlılığı ile mücadele kapsamında ilimizde de çok yönlü mücadele çalışmalarının çeşitli kurumlarca stratejik bir planlama zemininde yürütüldüğünü biliyorum. Biz Balıkesir İletişim Derneği olarak bu projeyi hazırlayıp İçişleri Bakanlığının onayına sunduğumuzda amacımız; Her türlü doğal veya sentetik uyuşturucu maddeler ve bu maddelerin üretiminde kullanılan ara kimyasalların İlimiz ve İlçelerimizde kaçakçılığını, üretimini, kullanımını, dağıtımını sokak düzeyinde satışını engellenmesinin yanında Eğitim kurumlarında madde arzını ve talebinin de engellenmesinde, Madde kullanımının zararları konusunda hedef grupların bilgilendirmesi ve bilinçlendirilmesinde; Madde kullanımı ile mücadele konusunda kamuoyunu en etkin şekilde bilgilendirilmesinde; Konu ile ilgili farkındalık yaratarak ve kamuoyunun mücadele sürecine dâhil olmasını sağlamak amacındayız.
“Projedeki hedeflerimiz”
Uyuşturucu madde kaçakçılığının önlenmesine, Uyuşturucu maddelerin sokak düzeyindeki ulaşılabilirliğinin engellenmesine katkı sağlanması, uyuşturucu arzının eğitim kurumları içerisinde ve çevresinde ulaşılabilirliğini ortadan kaldırılmasına, Öğretmen, öğrenci ve ailelerin uyuşturucu ile mücadelede bilgi ve bilinç düzeylerinin arttırılmasına katkı sağlanması, Madde kullanımını önleyici faaliyetlerin, toplumun farklı kesimlerini kapsayacak şekilde kategorize edilerek hedef gruplara yaygınlaştırılarak, toplumun bu konu üzerine dikkatlerin çekilmesine, Gerekli görülmesi durumunda Kurumlar arası koordinasyonu sağlayarak mücadelenin ne şekilde olacağının belirlenmesine, Yerel yönetimler ve Sivil toplum kuruluşlarının bu süreçte daha etkin rol alarak ortak projelerin yürütülmesine katkı sağlanması, Madde kullanımı ile mücadelede kamuoyunda farkındalık oluşturarak merak uyandırmadan doğru bilgilere sahip olunmasını sağlamak.
“Yaptığımız bu etkinliklerin tek başına yeterli olmayacağının farkındayız”
Dernek olarak projemiz Bakanlıkça onaylandıktan sonra bu amaç ve hedeflerimize ulaşmak için yoğun bir çalışma içerisine girdik. Belirlenen amaç ve hedeflerimizin hayata geçirilmesi için Dernek olarak yaptığımız bu etkinliklerin tek başına yeterli olmayacağının farkındayız. Böylesine önemli bir konuda biliyoruz ki yukarıda da belirttiğim gibi Güvenlik birimlerimiz, Mili Eğitim ve Sağlık Müdürlükleri gibi bir çok kurum bununla ilgili çalışmalar yapmaktadır. Projemiz kapsamında bu mücadelenin yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla medya ve çeşitli iletişim kaynaklarını da kullanarak etkili olacağımıza inanmaktayız. Sonuç olarak Siz yöneticilerin de projenin sağlıklı ve daha etkin bir şekilde yürütülmesinde katkılarınızı ve desteğinizi bekliyoruz. Umarım şehrimizde madde ve madde kullanımı ile mücadelede projemiz öncü bir hareket olur. Böylece madde kullanımı ile mücadele konusunda gerekli çalışmalar artarak devam eder. Bir kişiye bile faydamız olursa bu projedeki amacımız hâsıl olmuş ve bizim için çok büyük bir anlam ifade edecektir. Projemiz kapsamında Konuyla ilgili Uzman personelce İlimiz ve ilçelerimizde; Ailelere Yazılı, Görsel, İşitsel, İnternet ve her Türlü yayıncılık ve İletişim Sahiplerine, Sivil toplum kuruluşları, Medya çalışanlarına, İşletme Sahiplerine, Amatör spor kulüplerine ve Ulaşabileceğimiz en küçük kitleye kadar bu konuyla ilgili farkındalık yaratabilmek için bilgilendirme çalışmalarını yapacağız.
“Karanlık güçler geleceğe umutla bakan gençlerimizi uyuşturucu batağına sürüklüyor”

Bandırma Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Ay’da konu hakkında yaptığı konuşmada şu sözlere yer verdi.” Günümüzün en önemli sorunlarından biri olan, başta gençlerimiz ve çocuklarımız olmak üzere toplumun neredeyse tamamını tehdit eden uyuşturucu tehlikesine dikkat çekmek amacıyla uygulamaya geçirilecek böyle anlamlı bir projenin açılışında sizlerle beraber olmanın mutluluğu ile hepinizi en içten duygularımla selamlıyorum. Özellikle gençliğimizi zehirlemek ve onların kimliklerini, kişiliklerini yok ederek kendilerine bağımlı bir birey haline getirmeyi amaçlayan karanlık güçler, uyuşturucu kullanımının yaygınlaşması için yeni yöntemler geliştiriyorlar. Son yıllarda özellikle sentetik uyuşturucuların kullanımının hızla yayıldığını üzülerek gözlemliyoruz. Pırıl pırıl, geleceğe umutla bakan pek çok gencimiz, çok farklı nedenlerle bu uyuşturuculara alışabiliyor. Sonrasında yaşanan acıları hepimiz yakından biliyoruz. Hem bu gençlerimiz hem aileleri hem de toplum olarak büyük zorluklarla, onarılmaz acılarla karşı karşıya kalıyoruz.

“Balıkesir İletişim Derneğinin başlattığı proje son derece yararlı olacaktır”

Toplum düşmanları, insanlık düşmanları, kalpleri kararmış hainler uyuşturucuyu toplumumuzda yaygınlaştırma konusunda akla gelmedik yollara başvuruyorlar. Bizler de o hainlerle ve her türlü uyuşturucuyla mücadele konusunda^onlardan daha kararlı olmalı ve çok daha fazla çalışmalıyız. Toplumun tüm kesimlerinin özellikle de gençlerimizin bu konuda bilinçlendirilmesi büyük önem taşıyor. Bu bilinçlendirme çalışmalarında toplumun tüm kesimleri kendini sorumlu görmeli ve bu konuda çaba harcamalıdır.
Halkın haber alma hakkının kullanımında önemli bir görevi yerine getiren yerel medya kuruluşlarının da bu konuda yapabileceği pek çok çalışma var. Uyuşturucuyla mücadele elbette devletimizin öncülüğünde ülke genelini kapsayan bir düzeyde yapılmalıdır. Ama, her kentin, yörenin kendi yerel şartlarını göz önüne alarak yerel bazda yapılacak uyuşturucu mücadelesi de, sorunun kökünden çözümü konusunda büyük katkı sağlayacaktır.
İşte yerel medya burada devreye girerek, gençlerimizin uyuşturucuya karşı uyarılması, uyuşturucudan uzak tutulması konusunda başarılı çalışmalara imza atabilir. Balıkesir İletişim Derneği tarafından bu konuda başlatılan projenin son derece yararlı olacağına inanıyorum. Projenin oluşumunda emeği geçenleri kutluyorum.

“Hep birlikte olup üzerimize düşen görevi yerine getirmeliyiz”
Proje Tanıtım Toplantısının son konuşmasını Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar yaptı. Yazar”Güzel bir film izledik. Şöyle bir cümle duydum “Mahalle serserisini zengin edecek bir potansiyel var” uyuşturucuda. Mahalle serserisini zengin edince de mücadele çok zor oluyor. Zaman zaman gazetelerde duyuyorsunuzdur, sürekli operasyonlar yapılıyor. Bizde de geçen hafta 7 tane gözaltı vardı. 7 kişiyi uyuşturucudan tutukladık. Hep birlikte olursak ve üzerimize düşen görevi yerine getirirsek azalacağına inanıyorum. Bu derneğimizde yememiş, içmemiş bu işe adamış. Bilmiyorum kaçımızın aklından bu projenin içinde olmak geliyor. Bir bölümümüzün görevleri var, bu işi yapıyor ama yine de vatandaşlarımız bu işten uzak duruyor.
“Bu projenin ciddi katkısı olacağına inanıyorum”
Özellikle İletişim Derneğini canı gönülden tebrik ediyorum ve teşekkür ediyorum. Bir tek dernekle olmuyor ve hepimize görevler düşüyor. Muhtarlarımıza, STK’larımıza, basın medyaya çok işler düşüyor. Genelde uyuşturucuya alışan insanın gerisine baktığımız zaman şunu görüyoruz. Ya arkadaş özendirmesi ya da bir takım sosyal bunalımlar, yoksulluk, kimsesizlik gibi. Bu işi çözecekler bizleriz, dolayısıyla mücadele ederken öncellikle hareket noktamız şu olmalı. Uyuşturucu satan baronu yakalamakla işi bitiremediğimize göre mutlaka yeni birileri geliyor. Bu iş bir memuriyet gibi bir potansiyel varsa birini yakaladığınızda o yere yeni bir memur geliyor bitiremiyorsunuz. Sonuç olarak talebi kısmamız gerekiyor. Eğitim ve bunu doğuracak sosyal şartları ortadan kaldırmak gerekiyor. Bu projenin de ciddi bir katkısı olacağına inanıyorum. Hepimizin 24 saat gözü açık, çocuklarımızın hayatını düşünerek bu insanlarla mücadele etmemizin temelinde de bu var. Derler ki “iyilik bulaşıcıdır”. Bizler de iyilik bulaştıralım. Bu projenin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum”.
Dernek Başkanlığını Marmara Medya Grubu Genel Yayın Yönetmeni Ümit Babacan’ın yaptığı proje tanıtımına, Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar, Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Ay, İlçe Emniyet Müdürü Ali Haydar Kılıç, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yarbay Recep Cansu, Siyasi Parti Temsilcileri, Bandırma Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Niyazi Güler, Erdek Belediyesi Meclis Üyeleri Nimet Kalafat, Canan Kırdar, Erdek Belediye Başkanlığı Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Esra Işıktaş, Bandırma Belediyesi eski başkanı ve eski milletvekili Sedat Pekel, İlçe Müftülüğü Şube Müdürü Yaşar Üner, ADD Bandırma Şube Başkanı Uğur Kayalp, mahalle muhtarları, Bandırma Gazeteciler Derneği Başkanı Kaan Bingül ve yönetim kurulu üyesi Ozan Ertuğrul ile bazı vatandaşlar katıldı.Ahmet Türkmen/Serhat Barış

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1