EGE GÜNDEM GAZETESİ

Misya Yürüyüş Yolları Tanıtım Finali Sındırgı’da Gerçekleştirildi

Misya Yürüyüş Yolları Tanıtım Finali Sındırgı’da Gerçekleştirildi
30 views
19 Aralık 2017 - 11:16

Misya Yürüyüş Yolları Projesi Güney Marmara Kalkınma Ajansı, Balıkesir Valiliği, Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve iştirakçi belediyeler işbirliği ile Balıkesir ilinde ormanlık alanlarda doğa yürüyüşü yolları ve seyir terasları yapılarak doğa sporlarına yönelik altyapı çalışmalarının artırılmasıyla Balıkesir’de sosyal imkanların geliştirilmesi ve Eko Turizm (Doğa Turizmi) Potansiyelinin Artırılması düşünülerek planlanmıştır. Bu amaçla Edremit, Erdek, Dursunbey, Gömeç, İvrindi, Kepsut, Sındırgı ve Susurluk ilçelerinde toplam 22 adet yürüyüş rotası oluşturulmuş ve 3 adet ahşap seyir terası yapılmıştır. Bu yolların tanıtımı için de Balıkesir Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, doğa kulüpleri işbirliği ile tanıtım amacıyla doğa yürüyüşleri gerçekleştiriliyor.
MİSYA yürüyüş yolları tanıtım etkinlikleri ise Sındırgı Belediyesi ev sahipliğinde Sındırgı ilçesi Cüneyt Vadisi doğa yürüyüş parkurunda son buldu. Herkesin rahatça yürüyebileceği 4,3 km uzunluğunda oluşturulan parkur geçtiğimiz günlerde yaklaşık 300 doğa severe ev sahipliği yaptı. Her kesimden kulüplerin ve vatandaşların katılımı ile gerçekleşen 8,6 km lik doğa yürüyüşüne katılanlara Sındırgı Belediyesi tarafından odun ateşinde çay ve kumanya ikramında bulunuldu.
BALDAK, Balıkesir Valiliği Avrupa Birliği ve Dış ilişkiler Bürosu, İl kültür Turizm Müdürlüğü, FEKAL, İnebey Anadolu Lisesi, İstanbulluoğlu Sosyal Bilimler Lisesi,KAZDAK ,İlim Yayma Cemiyeti, Sancak Derneği , SIN-DOST, Yağcıbedir Yörükler Derneği, Sındırgı Belediyesi ve diğer kurum kuruluşlardan bireysel katılımcılarla birlikte yaklaşık 300 kişi ile Misya yürüyüş yolları projesinin final yürüyüşü yapıldı. Yürüyüşte Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş ve eşi Yaşiye hanım, İl Kültür ve Turizm müdürü Mustafa Çaltı, belediye başkan yardımcısı Halil Aldemir, meclis üyeleri ve protokol üyeleri de yer aldı.
İl Kültür ve Turizm müdürü Mustafa Çaltı Balıkesir’de turizmi 12 ay boyunca canlandırmayı hedeflediklerini, Sındırgı’nın da doğal ve tarihi güzellikleri ile önemli bir yer aldığını belirtti.
Sındırgı belediye Başkanı Ekrem Yavaş ise “ Sındırgı A’dan Z’ye her türlü imkana sahip. Özellikle doğası ile doğal şehir unvanını taşıyan bir yer. Termal turizm kaynaklarının yanında doğa sporları da turizme önemli bir katkı sağlıyor. MİSYA yürüyüş yolları kapsamında Güneymarmara Kalkınma Ajansı , Valiliğimiz ve Belediyemiz işbirliği ile oluşturulan 3 tane de yürüyüş parkurumuz var. Çeşitli gruplarımız geliyor, güzel etkinliklere ev sahipliği yapılıyor. Tüm doğa severleri ilçemize bekliyoruz. Belediye olarak her türlü desteği uğun olduğu gibi her zaman vermeye hazırız. “ dedi.
Yürüyüş parkurun başlangıç noktasında bulunan tarihi kemer köprü üzerinde hatıra fotoğrafı çekimi ile başladı. Kızıl çam ormanlarının içerisinde çay kenarında bulunan parkur doğa dostlarının olduğu kadar, fotoğrafçıların da oldukça ilgisini çekiyor. Basit bir parkur olması sebebi ile herhangi bir hazırlık gerektirmeksizin doğa yürüyüşüne çıkabilirsiniz. Zorlu parkur isteyenler için Sındırgı ilçesinde MİSYA Yürüyüş Yolları kapsamında oluşturulan 3 parkur daha bulunuyor.
Her kesimden vatandaşın katıldığı yürüyüş zevkli bir şekilde son buldu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1