EGE GÜNDEM GAZETESİ

Yoksul çocuklara ‘Gaye İnsan’ desteği

Yoksul çocuklara ‘Gaye İnsan’ desteği
26 views
15 Aralık 2017 - 12:24

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; merkezi İstanbul olan Gaye İnsan Uluslar arası Yardım Derneği’nin genç yöneticileri 86 yoksul çocuğa bot ve mont yardımında bulundu.

Ayvalık’ta ihtiyaç sahibi insanların yardımına Hızır gibi yetişmesiyle tanınan Ayvalık Şefkat Evleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Fatma Cavlı’nın çağrısıyla ilçeye gelen Gaye İnsan Derneği’nin soğuk kış günlerinde Ayvalıklı 86 çocuğu sevindirmesi ise memnuniyetle karşılandı.
Bugüne kadar; Arakan, Bangladeş, Suriye, Güney Afrika gibi bir çok ülkede binlerce çocuğa yardım elini uzatmasıyla bilinen Gaye İnsan Uluslar arası Yardım Derneği Genel Başkanı Bilgehan Murat Miniç’in yanı sıra dernek yöneticileri; Yavuz Kılıçkaya ve Mert Akdemir tarafından dağıtılan yardımlar, Fatma Cavlı’nın koordinasyonuyla ihtiyaç sahibi çocuklara ulaştırıldı.
Ayvalık Şefkat Evleri Dernek binası ile kırsal mahallelerle, çöplükteki barakalarda yaşayan çocuklara dağıtılan yardımların yüz güldürmesi ise dikkatlerden kaçmadı.
Yaptıkları çalışmayla ilgili açıklamalarda bulunan Gaye İnsan Uluslar arası İnsani Yardım Derneği Genel Başkanı Bilgehan Murat Miniç,”Şu anda burada Ayvalık Şefkat Evleri Derneği ile birlikte buradaki okullarda eğitim gören yardıma muhtaç çocuklarımıza bot ve mont dağıtımı yapmak üzere yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımızla buradayız” dedi.
Gaye İnsan Derneği’nin uluslar arası çalışmaları olan bir dernek olduğunu anlatan Miniç, “Şu anda biz; Bangladeş’den, Arakan’a; Suriye’den Güney Afrika’ya kadar birçok yerde yardım faaliyetlerimiz mevcut. Gerek su kuyuları, gerek oralardaki yetimhanelere yardımlar, gerek kurban kesimleri gibi. Bunun dışında da Türkiye’de; Hatay’da Kilis’te, Gaziantep’te özellikle savaş mağduru ve yetim aileleriyle; şehit aileleri ve yetimhanelere yönelik çalışmalarımız var. Bunun dışında da yurt içinde de kış faaliyeti olarak ‘Köy Okullarına Yardım Kampanyası’ adını taşıyan bir kampanya başlattık. Bununla alakalı da, yaklaşık bir aydan bu yana başta Doğu Anadolu’da yaşayan kardeşlerimiz olmak üzere; Şanlıurfa, Gaziantep, Mardin, Ağrı ve önümüzdeki hafta da Diyarbakır ve Kahramanmaraş olacak, bu kentlerdeki köy okullarında eğitim gören çocuklarımıza bot, mont ve kırtasiye yardımları yapıyoruz. Bu çerçevede de Balıkesir’de Fatma Cavlı ile temasa geçtik, Fatma hanım bize ihtiyaç sahibi çocukların listesini gönderdi. Biz de Ayvalık’taki 86 çocuğumuzun bu ihtiyaçlarını temin ederek bu gün buradayız.” açıklamasında bulundu.
Yardımseverliğin insanın içinde olması gereken anlamlı bir vicdani duygu olduğunu kaydeden Bilgehan Murat Miniç, “Birilerine faydalı olabilmek, insanların ihtiyaçlarını giderebilmek, bu dünyada kendimizden başka birçok insanın bulunduğunu görebilmek lazım. Biz özellikle savaş coğrafyasında yaşayan çocuklarda bunu gördük. Suriye’de şu an İdlib kentinde oradaki yardım kamplarında yardım faaliyetlerimiz var. Yine Fırat Kalkanı Bölgesinde; Cerablus, El Bab ve Azez bölgelerinde yardım faaliyetlerimiz var. Oralarda babasız, anasız, evsiz, barksız binlerce çocuk gördük. Çadırlarda yaşayan bir sürü insan gördük. Tabi biz İstanbul’da yaşıyoruz. Hepimizin işi var. Evimiz var. Maddi imkanlarımız, normal standartlarda ama o karşılaştığımız o insanlarla kıyaslandığında şükürler olsun iyi düzeyde. Biz; oralardaki çocuklara, yetimlere, ihtiyaç sahibi insanlara el uzatmamız lazım. Bu anlamda da genç kardeşlerimizle biz bir araya geldik. Gaye İnsan Derneği genç bir dernek ve yönetim kurulu ortalamamız yaklaşık 32-33 yaş ortalamasında. Derneğimizin üyeleri de gençlerden oluşuyor. Yaklaşık 3 yıldır sahadayız ama 6 ay önce Haziran ayında derneğimizi kurduk. Şimdi Gaye İnsan Uluslar arası Yardım Derneği olarak Arakan’dan, Suriye’ye; Afrika’dan Balkanlara, Makedonya ve Üsküp’te de çalışmalar yaptık. Sonra dedik ki; bizim ülkemizde de ihtiyaç sahibi çocuklarımız var. Ülkemizde de yardım çalışmalarımızı yürütmeye başladık. Balıkesir’den Ağrı’ya; Diyarbakır’dan Kahramanmaraş’a, Mardin’den, İstanbul ve Ankara’ya kadar bir kentimizde yardım faaliyetlerimiz oluyor. Mesela bugün Ankara’ya Telafer’den gelen çocuklar için derneğimiz bünyesindeki kardeşlerimiz bir etkinlik düzenlediler. Orada 30 Türkmen çocuğa eğlence yapacaklar, onları gezdirecekler, elbiselerin verecekler ve okul ihtiyaçlarını karşılayacaklar. Bizim hedefimiz; biz düzenlediğimiz kampanyalarla daha binlerce çocuğa ulaşmak istiyoruz. Ama vatandaşlarımızın çok küçük yardımlarla bizlerin bu hedefimize ulaşmamıza katkı verebileceklerine inanıyoruz. Bugün bir çocuğa giydirdiğimiz palto ve ayakkabıları sadece 50 liraya mal ediyoruz. Sadece 50 liraya bu kış mevsiminde ihtiyaç sahibi çocuklarımızı hem soğuktan koruyalım hem de onların gözlerindeki mutluluğa ortak olalım. Aslında sadece bir çocuğa yardım ederek o bin çocuklu kampanyanın da sevabına dahil olacaklar. Biz mazlumun olduğu her yerde olabilmenin gayreti içindeyiz. Gaye İnsan Derneği olarak mazlumun olduğu her yerdeyiz” diye konuştu.

Cavlı memnun
Ayvalık Şefkat Evleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Fatma Cavlı da, Gaye İnsan Uluslar arası Yardım Derneği’nin genç yöneticilerinin duyarlılığından duyduğu memnuniyeti ifade etti.
Cavlı, “Sağolsun genç arkadaşlarımızdan bu çocuklarımıza yönelik bu yardımı yapmalarını talep ettik, onlarda hemen değerlendirip İstanbul’dan Ayvalık’a gelerek 86 çocuğumuzu bot ve montlarla giydirerek onlara adeta bayram havasını yaşattılar. Gerçekten de kış zor geçiyor. Bu yardımları köylere birlikte götürdük. Oradaki çocuklara birlikte dağıttık. Allah onlardan razı olsun.” Dedi.
Fatma Cavlı, Gaye İnsan Derneği’nin önümüzdeki günlerde Ayvalık’ta yaşayan iki ihtiyaç sahibi engelli için de iki akülü sandaliye göndereceğini sözlerine ekledi. SUAT SALGIN

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1