EGE GÜNDEM GAZETESİ

GELECEĞE DAVETİYE

GELECEĞE DAVETİYE
MELİSA GÖNEN
MELİSA GÖNEN( mel8279.gonen@gmail.com )
19 views
15 Aralık 2017 - 12:52

İnsan Hakları ve Demokrasi Gününü kutlamak adına düzenlenen yarışmada Balıkesir’de dereceye giren yazımı sizlerle paylaşmak istiyorum.
GELECEĞE DAVETİYE
Dünya tüm insanları içinde barındırırken onları özgürce ve mutlu yaşamak için kendi hallerine bırakır. Çünkü adalet onu yaşamak isteyenlerin koyduğu kurallar kadardır. Kurallar çoğu zaman belli bir düzen sağlasa da insanın yüreğini dolduran vicdan ve sevgi olmadan insan kalpsizleşir ve bir robota dönüşür. Her insana bir kalp düştüğüne göre onu doldurmak veya metal bir kutu gibi boş bırakmak insanın elindedir. O kalp ne kadar sevgiyle dolarsa insan dünyayı o kadar güzel görür. İnsan bedenini saran çeşit çeşit renkler insanlar için önemini yitirmiş olur. Böylece o bedende kendinizi ifade ederken kullandığınız en güzel şey ortaya çıkar gülümseyişiniz. Peki bir insanın gülüşünü dünyaya yansıtmasını nasıl sağlarsınız? Onu kendi evreninde düşünceleriyle özgür bırakmanız yeterli olacaktır. Dinini,düşünce tarzını sorgulamadan o gülümseyişe sahip olabilirsiniz.
Dünyadaki tüm insanlar eşit hak ve özgürlük içerisinde doğarlarken neden zaman içinde bu haklarımız değişiyor? Oysa hangi ülkede doğarsak doğalım hepimizin hakları aynıdır. Dilimiz, dinimiz, milletimiz farklı olsa da herkesin eşit hakka sahip olduğunu düşünüyorum. Dilimiz, dinimiz, rengimiz, cinsiyetimiz ne değişir ne de eleştirilir. Ben Müslüman’ım diye kimsenin beni eleştirmeye veya dışlamaya hakkı yoktur. Türk, İngiliz, Arap vb. kimsenin kimseye karşı bir üstünlüğü yoktur. Yaşama hakkı gibi insan hakları da tüm insanlar için geçerli olmalıdır. Bu yüzden de insanlar haklarına göre bağımsız düşüncelere sahiptirler. Aynı zamanda insanlar haysiyet ve hakları bakımından da eşittir. Hiçbir ayrım yapılmadan tüm haklardan ve özgürlüklerden tüm dünyadaki insanlar yaralanmalıdır. Bir ülkenin zengin olması hakların fazla olmasına, fakir olması haklarının az olmasına neden olmamalıdır. Biz bu haklara doğuştan sahip olduğumuza göre parasal farklar bu haklara yansıtılmamalıdır. Doğarken yanımızda bir çanta parayla değil bir kalp ve bir ömürlük vicdanla geldiğimizi unutmayalım. Siyasal durumlar ve ekonomik çıkarlar sebebiyle insanlar öldürülüyor ve kimse hakkını arayamıyor. Onlarca insan karanlık bir çukura hapsediliyor adeta. Bu durumda dünya aşırı mutsuzluktan yorgun düşüyor ve insanların hak aramak için bedenlerinde güç kalmıyor. Bu yüzden bizi yaşatan şeyler bizden alındığında insanın ruhu açlıktan ölebiliyor.
Dünyada var olmak haklarına kavuşmak isteyen her insanın sorgulayıcı olmasını diliyorum. Daha doğruya ulaşabilmek adına çıkılan her yolun sonu güneşli yarınlar için birer davetiye niteliğindedir. Haklarınızın içinizi güneş gibi ısıtarak size güç vereceği güzel günlere ulaşmak ve dünyayı yaşanabilir ve eşit kılmak dileğimle…
MELİSA GÖNEN

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1