EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvalık’a tarihi ile birlikte sahip çıkmaya çalışacaklar

Ayvalık’a tarihi ile birlikte sahip çıkmaya çalışacaklar
16 views
12 Aralık 2017 - 11:47

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; 2 yıl önce kurulan Ayvalık Tarihi Kültür Araştırma ve Dayanışma Derneği gerçekleştirdiği toplantıda, Ayvalık’a tarihi ile birlikte sahip çıkılması gerektiği vurgusunda bulundu.

Dernek Başkanı Özer Dikduran’ın yanı sıra dernek yöneticileri; Asım Sürer, Aysel Tülay Bayraktar, Şerif Bacık, Ali Serdar Kandiye’nin öncülüğünde dernek binasında gerçekleşen toplantıda, ilçeye tarihi ve kültürel değerlerin korunacağı büyük bir kent arşivi kazandırılması gerektiğinin altı çizildi.
Yapılan toplantının ardından bir açıklama yapan Ayvalık Tarihi Kültğr ve Dayanışma Derneği Başkanı Özer Dikduran, Ayvalık’ın; İlkçağda Misya, Hititler, Frigler, Lidya, Ortaçağda; Roma İmparatorluğu ve Doğu Roma İmparatorluğu 14.yüzyıldan itibaren de; Osmanlı İmparatorluğu egemenliğine girdiğini belirtti.
19. ve 20. yüzyılın başlarında en parlak dönemini geçiren kentte yaşayan Türkler için kara günlerin başlamasına neden olan Rum ahalinin, 1821 yılında mora ayaklanmasına katılması sonucu ilçenin büyük bir kısmı boşaltılıp, daha sonra dönmelerine izin verilmekle beraber kent eski canlılığına kavuşamamış olduğunu kaydeden Başkan Dikduran, “ Bugün eski dönemlerden fazlaca kalıntıya rastlanmamasına rağmen, yer yer Antik Roma çağlarına ait çanak ve çömlek parçacıkları görülmektedir. Ayvalık’ta birçok tarihi yapının yanı sıra ve geçmiş tarihten kalma ev, cami, okul ve kiliseler bulunmaktadır. Orta Çağda Türkler; Anadolu’yu yurt edindikten sonra denizciliğe de önem vermeye başladılar. Çaka beyi ile 1081-1097’de kurulmuş olan Türk beyliği Anadolu’nun üç tarafını da kaplıyordu ve denizlerle çevriliydi. Ülkeyi savunmak için deniz kuvvetine ihtiyaç vardı. Ayrıca ticaret yapmak amacıyla da denizciliğe önem vermek gerekirdi. Türk denizcilik tarihinde ilk donanma, Çaka Bey tarafından oluşturuldu. Buradan Anadolu Selçuklu sultanları, denizciliğin önemini kavramakta gecikmediler. İzmir, Çandarlı, Şakran, Ayvalık, Edremit Sinop ve Alanya’ya kadar uzan bir mesafede tersaneler kurdular. Donanma oluşturdular. Karadeniz ve Akdeniz’de ticari seferler yapılmasına önem verdiler. Anadolu Türk Beylikleri döneminde ünlü denizciler yetişti. Aydınoğullarından Umur Bey, donanmasıyla Ege denizinde pek çok adayı ele geçirdi. Mora’ya sefer yaptı. Menteş oğullarından Mesut Bey de tıpkı Umur Bey gibi ünlü bir Türk denizcisiydi. Mesut Beyin donanması, Rodos adasını ele geçirecek kadar güçlüydü. Anadolu Türk beyliklerinden Karesi oğullarının önemli bir deniz gücü vardı. Ayrıca, Pervane oğulları, Candar oğulları ve Saruhan oğulları beylikleri de denizcilikte önemli başarılar kazanmışlardır. Çaka Bey ise Çanakkale taraflarını da ele geçirdikten sonra, Ayvalık, Burhaniye ve Edremit şehirlerini de mülküne kattı. Bizans ve Selçuklular için bir tehlike olan Çaka Bey, bu surette ortadan kaldırılması gerekiyordu. Ege bölgesinin ilk fatihlerinden olan Çaka Beyi Bizanssın kışkırtmasıyla damadı Kılıçaslan’a öldürtüldü. Çakabey böyle bir hilenin kurbanı olup öldüğü sırada tarih 1097 idi. Roma, Yunan dönemi ardından, 1470-1478-1546 Osmanlı devletinin ünlü Türk Denizcisi Barbaros Hayrettin Paşa İle Ege ve Akdeniz Üzerinde Osmanlı Egemenliğini pekiştiren tarihi bir sürecin varlığını içinde barındıran, fakat Osmanlı arşivlerinde kaydına rastlanmasa da Ayvalık Hırisostomas’ın megalo idea hayaliyle gerçekleştirdiği faaliyetleriyle özerk bir yer olmuştur.” Dedi.
Antik çağda bir tür yabani ayva anlamına gelen Kentin ‘Kidonia’ olan adının bu günkü ‘Ayvalık ‘ adıyla eş anlamlı olduğunu hatırlatan Özer Dikduran, “15. yüzyıldan itibaren de Ayvalık Türk egemenliğine girmiştir. Ayvalık İstiklal Muharebesinde önemli bir yere sahiptir. Yarbay Ali Çetin Kaya Komutasında ilk kurşunun atılması ile başlayan Kurtuluş Muharebesi ile yere düşen Şehitlerimizin kanıyla sulanan şu canım topraklarımız 1919 yıllarıyla başlayan bağımsızlık savaşımız Kuvvai Milliye cephesinden Galip Yüzbaşı, Vehbi Kobak ve Vehbi Karadağ’ın önderliğindeki çetesinin, öncülüğünde oluşturulmuştur. İstiklal mücadelesi sömürgeci emperyalist güçlere karşı kazanılan bağımsızlık savaşı, ulusal zaferimiz Cumhuriyetle sonuçlanmıştır. Ardından 1922 de bir mübadele süreci yaşanmış toprak değişimi yaşanarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü girişimiyle Lozan Antlaşmasıyla gerçekleştirilmiş ve bir Türk Ulus Devleti Kurulmuştur. Yunan Başbakanı Venezolos ’ Türklere karşı dışlamacı ve toprak ayrımcılığı ile dayatmaları sonucunda unutulmamalıdır ki mübadele ile Türklerin Ayvalık’a getirilerek Rum elinden, Yugoslavya ve Girit’ten burnu bile kanamadan Rum baskısından kurtarılarak yerleştirilen halkın varlığıyla Ayvalık, Türkleştirilmiştir” ifadelerini kullandı.

“DÜNYA TİCARETİNİN ADI AYVALIKTI”
Başkan Dikduran açıklamasında, “Mübadele döneminde çok sıkıntılar çekilmiş bu sıkıntıların ardından açlık, salgın hastalıklar Türk Milleti’nin yaşama direncini baltalamış, sağlam olarak Rum elinde bıraktığı toprak ve mülklerinin yerine geride yıkılmış ve yağmalanmış bir memleket bizleri bekliyordu. İşin kısası hayatı yeniden örmek bizlere kalıyordu. 19. yüzyılın çeyreğinde Ayvalık ekonomik, sosyal ve kültürel yönden gelişmiş bulunuyor ve dünyaya her yönüyle örnek bir gelişme sağlıyordu. Avrupa ekonomisine alternatif olarak gelişen ekonomimiz Ayvalık’tan başlayarak özellikle zeytincilik, zeytinyağı, sabun, üzümcülük, şarapçılık, tuz, dericilik, tütün, pamuk ve tahıl üretiminde önemli bir yere sahipti. Bir nevi Dünya ticaretinin adı Ayvalıktı.”dedi.

“TÜM DOSTLARI HAYATI GEÇMİŞTE, GELECEĞE DOĞRU ÖRMEYE ÇAĞIRIYORUZ”
Bu gün ise Ayvalık’ın geldiği noktanın üzücü bir konumda olduğunu kaydeden Özer Dikduran, “Geçmiş tarihi kültürel sosyal ekonomik ve toplumsal değerlerimiz kaybolan değerler haline gelmiş gelecekten umutsuz pornografi, uyuşturucu, dini yozlaşmanın ve yokluk içerisindeki lüks yaşam özentisinin beraberinden gelen ahlaki değerlerin yıkılışıyla birlikte bilhassa geleceğin temel direği olan gençliğimizde kişilik kaybına yol açmıştır. Gençlik ne yöne gideceğini bilmemektedir. Artık bu gidişe dur demenin zamanı gelmiş ve hatta geçmektedir. Tüm dostları hayatı geçmişte, geleceğe doğru örmeye çağırıyoruz. Toplumun bilinç sağanaklarına ihtiyacı vardır. Umudun gülüşüne güneşin doğacağı umut yüklü mutlu günler için tarihin kardeşliğin barış ve sevgi ile filizlendiği bir hayatı örmeye çağırıyor ve bu çağrı ile yaşanılabilir bir vatan ve bir Ayvalık için bir araya gelinmesi gerektiğine inanıyoruz. Aynı zamanda (megalo idea) eski Bizans’ı yeniden canlandırma gayretleri ve politik kamplaşmaları bir kenara bırakarak şanlı Bayrağımızın semalarında milli birliğimizi cumhuriyet temellerinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği yolda korumaya ve bizimle birlikte Ayvalık için canla başla mücadele edecek herkesi derneğimize katılmaya bekliyoruz” diye konuştu. SUAT SALGIN

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1