EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvalık Belediyesi yılın son meclis toplantısını gerçekleştirdi

Ayvalık Belediyesi yılın son meclis toplantısını gerçekleştirdi
16 views
07 Aralık 2017 - 11:29

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; Ayvalık Belediyesi Aralık Ayı olağan meclis toplantısını gerçekleştirildi.

Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer başkanlığında saat 10.00’da Orhan Peker Sanat Galerisi’nde gerçekleştirilen toplantıya meclis üyeleri Aydın Derinova ve Arif Tünek mazeretleri nedeniyle katılamadı.
Açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Olağanüstü bir durum söz konusu olmazsa 2017 yılının son meclis toplantısını gerçekleştirdiklerini belirterek, “Çok hareketli bir yıl geçirdik. Ancak 2018’den çok şey bekliyorum. Ülkemiz için hayırlı bir yıl olmasını diliyorum. Zorlu dönemleri en iyi şekilde umarız el birliği aşarız. Ayvalık her zaman siyasi dönemleri medeni şekilde geçirmiştir. Umarız böyle devam eder. Muhalefetin olmadığı yerde demokrasi olmaz. Buradan çıktıktan sonra hepimiz dostuz. Burada herkes seçildiği bölgeye hizmet için gönüllü. Aslında hepimizin görevi aynıdır. Siyasi kesim gözetmeksizin tüm meclisimize çevreye duyarlılık konusunda teşekkür ediyorum. Sit alanlarımız, tabiat parkımızın zeytinlik alanlarımızın konusunda hep birlikte hareket ettik ve kararları oy birliği ile karar aldık. Altınova’mızdaki sizin de bildiğiniz gibi şu an gündemde cezaevi olması için çalışmalar var. Biz bu çalışmalar başlamadan önce eğitim yuvası olması için hep birlikte kararlar aldık. Altınova halkının kendi parasıyla yaptırdığı bu binanın eğitim yuvası olması için, Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Adalet Bakanımız ve Valimize topladığımız imzaları gönderdik. Süreci takip ediyoruz.” dedi.
Gençer, ‘Altınova’da çıkarılacak maden sonucunda denizde büyük bir tehlike oluşacak’
Ayvalık Altınova Mevkii’nde son dönemler maden arama ve çıkarılmasına ilişkin girişimler hakkında konuşan Başkan Gençer, “Altınova’da deniz içinde maden arama yetkili konusunda görüştük. Kesinlikle uygun görmediğimizi kendilerine ilettik. Önümüzdeki süreçte ÇED raporu için 11 müdürlük ve bakanlık onay almaları gerekiyor. Firma, kumu yüzen bir gemiyle alacaklarını mıknatısla alacaklarını, kumun daha iyi olacağını savundu. En kötü taraflarından biri de süresi de açık. Yaptığımız araştırmalar sonucu bu işlerimin deniz canlılarını yaşamını bitireceğini düşünüyorum. Ön bilgiye ve araştırmalarımıza göre çok sıkıntılar yaşanacak. Burada büyük bir eko sistem var insanlar ve deniz canlılarına da büyük zarar olacağını düşünüyoruz. Küçük bir değişiklik denizde tüm yaşamı etkileyebiliyor. Firma ÇED raporu sürecinde halk toplantısı yapmak zorunda. Tüm belediye meclisi olarak tüm bilimsel verilerle orada bulunacağız. Herkesten Katılımlarınızı rica ediyorum” ifadelerini kullandı.
Çevreye karşı bilinçli olunması gerektiğinin altını çizen Başkan Gençer, çevre temizliği konusunda çok ciddi sıkıntılar yaşadıklarını sigara izmaritinin ve küçük ambalajların çöp olarak görülmediğini anlattı. Bu konuda gençlerden ümidinin olduğunu ve ancak herkesten duyarlı olmasını istedi. Çevre temizliği konusunda Ayvalık Kent Konseyi ile beraber sosyal sorumluk projeleri geliştireceklerini de sözlerine ekledi.
Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer’in konuşmasının ardından gündem maddelerine geçildi.
Memur Sendika Sözleşmesinin yenilenmesi için Belediye Başkanına yetki verilmesi. Memur ve sözleşmeli memurlara sosyal denge tazminatı verilmesi konusunda Başkan Geçere yetki verilme kararı karar oy birliği ile onaylandı.
5393 sayılı Belediyeler kanunun 76. maddesine istinaden Ayvalık Kent Konseyinde oluşturulan görüşlerin değerlendirilmesi görüşüldü.
İmar komisyonundan gelen konulara geçildi. Sakarya Mahalle 1669ada /1 parsel, 1818 ada/34 parsel, 1819adet /3 parsel plan değişiklik talebi görüşüldü. Altınova Mahallesi 677 ada/ 1 parsel plan değişikliği talebi görüşüldü.
Altınova Mahallesi 756 /2 Parsel (Eski 9752) plan değişikliği görüşüldü onaylandı.
Alibey Adasında kentsel konut alanlarının pansiyon olarak kullanılabilmesi izninin kentin Ayvalık Merkez ve Çamlık mevkilerinde de uygulanması için ile ilgili maddenin Balıkesir Kültür Varıldıkları Koruma Kurulu onayına sunulması gerektiği ifade edildi. Bu karar, oy birliği kabul edildi. Bu öneri kurul tarafından kabul olması durumunda bu bölgelerde ev pansiyonculuğuna onay verilebilecek.
İmardan yeni gelen konuların İmar Komisyonuna gönderme kararı oy birliği ile meclis son buldu. SUAT SALGIN

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1