EGE GÜNDEM GAZETESİ

“Ödüllü Lise” Geleceğin Lezzet Ustalarını Yetiştiriyor

“Ödüllü Lise” Geleceğin Lezzet Ustalarını Yetiştiriyor
17 views
16 Şubat 2017 - 10:41

Türkiye’nin en prestijli gastronomi yarışması olan ve Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonunca (TAŞFED) bu yıl 15.’si düzenlenen “Uluslararası İstanbul Mutfak Günleri”nde, “Modern Türk Mutfağı” kategorisinde “En İyi Lise” birincisi olan Ayvalık’taki Cunda Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, geleceğin lezzet ustalarını yetiştiriyor.
TÜRKİYE’NİN EN İYİ LİSESİ
Yiyecek-içecek alanında “Türkiye’nin En İyi Lisesi” ödülünün sahibi okulun Yiyecek İçecek Bölümü öğrencileri, Türk ve dünya mutfaklarındaki lezzetleri en iyi şekilde hazırlamak ve sunmak için eğitim alıyor.
ÖĞRENCİLER HÜNERLERİNİ SERGİLEDİLER
Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme Projesi (BENGİ) tanıtım toplantısı nedeniyle Ayvalık’ta bulunan Vali Ersin Yazıcı, “En İyi Lise” olmayı başaran Cunda Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yiyecek ve İçecek Hizmetleri Bölümü 12. Sınıf Mutfak Bölümü öğrencilerine ödüllerini dağıttı.
12. Sınıf öğrencileri; bireysel yarışmalarda balık, ana yemek ve makarna ekip yarışmalarında ise “Modern Türk Mutfağı ve En İyi Lise “kategorilerinde hünerlerini sergilediler.
Bu yarışma sonucunda;
Balık: Sefa Bozkurt-BRONZ MADALYA
Mehmet Özkan- BRONZ MADALYA
Ayşe Yıldırım –MERİT
Ana Yemek: Cengizhan Kılıç –BRONZ MADALYA
Makarna: Buse Yörük – BRONZ MADALYA
Modern Türk Mutfağı (Ekip)-BRONZ MADALYA
Ahmet Öztürk –Cengizhan Kılıç-Buse Yörük
En İyi Lise(EKİP)-GÜMÜŞ MADALYA
Aslı Varil-Mehmet Özkan-Sefa Bozkurt ödül almaya hak kazandılar.
ÖĞRENCİLERİMİZLE GURUR DUYUYORUZ
Yine Ayvalık İlçemizde algoritma, kodlama ve arayüz tasarımları alanlarında Code&Desing Academy tarafından dünya genelinde düzenlenen ve 9 milyon 896 bin 9 kişinin katıldığı yarışmaya katılan Petek Şalmanlı ile Bulut Erdemirburç, ilk 10’a girmeyi başardı. Düzenlenen yarışmada Petek Şalmanlı dünya 4.’sü ve Bulut Erdemirburç da dünya 7.’si oldu.
Öğrencileri ödüllendiren Vali Ersin Yazıcı, “Göstermiş oldukları başarılarından dolayı öğrencilerimizle gurur duyuyoruz.” dedi.
ÇOCUKLARIMIZ HER ZAMAN ÖNCELİĞİMİZDİR
Milletlerin kaderini belirleyen unsurlardan birisinin eğitim olduğuna değinen Vali Yazıcı, “Çocuklarımız her zaman önceliğimizdir. Çocuklarımız önemli konu başlıklarımızdan bir tanesidir. Okul öncesinden üniversiteye bütün öğrencilerin çağın gereklerine uygun eğitim almaları, teknolojik imkânları en yüksek seviyede kullanmaları ve eğitim fırsatlarından aynı derecede faydalanmaları için Valilik olarak bütün gayretlerimizle çalışmaktayız. Çocuklarımızın geleceği için var gücümüzle çalışmaya ve onların hayatlarına rehberlik etmeye devam edeceğiz. “dedi.
MESLEKİ VE TEKNİK LİSE MEZUNLARINA ÇOK İHTİYAÇ VAR
Eğitime yapılan yatırımların ülkeye yapılan en iyi yatırım olduğunu belirten Vali Yazıcı, “Mesleki ve teknik lise mezunlarına bu ülkenin çok ihtiyacı var. Milli Eğitim Bakanlığımız son yıllarda mesleki ve teknik eğitimin kapsamını genişletmek ve niteliğini yükseltmek için çok büyük gayret göstermektedir. Kalifiye eleman yetiştirmek için de işletmelerle işbirliği çok önem arz ediyor .”dedi.
SEKTÖRÜN GELİŞMESİNE OLUMLU KATKILARI OLACAKTIR
Meslek liselerinin eğitime ve iş gücüne önemli katkılar yaptığını belirten Vali Yazıcı, “Bu anlamda bu bölümü okuyan arkadaşlarımızın sektörün gelişmesine olumlu katkıları olacaktır. Sektörün ihtiyaç duyacağı alanlarda eğitim gören arkadaşlarımızdan, sadece lise eğitimiyle değil, bunun yüksekokul, üniversite ve yüksek lisansını da kendilerine hedef koymalarını, bu alanda çalışmalarını sürdürmelerini bekliyoruz. Başarılarından dolayı öğrencilerimizi, öğretmenlerimizi, idarecilerimizi ve velilerimizi kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1