EGE GÜNDEM GAZETESİ

Çiftçinin borçları yapılandırılacak, faizin yarısını devlet ödeyecek

Çiftçinin borçları yapılandırılacak, faizin yarısını devlet ödeyecek
NECATİ ALBAŞ
NECATİ ALBAŞ( necatialbas10@gmail.com )
16 views
16 Şubat 2017 - 10:59

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, “Ziraat Bankası ve Tarım Kredi’ye olan tarımsal kredi borçları yeniden yapılandırılacak. Borcun temerrüde düştüğü tarihten yapılandırılmasına kadar üreticiye yüzde 3 faiz uygulanacak. Öte yandan, yapılandırmada yatırım kredileri için geçerliliği bulunan tarımsal cari faiz oranının yarısını üretici, yarısını da Hazine Müsteşarlığı karşılayacak” şeklinde açıklama yaptı.
Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğine (Tarım Kredi) olan ve 31 Aralık itibarıyla muaccel hale gelen tarımsal kredi borçlarının yeniden yapılandırılacak, “Borcun temerrüde düştüğü tarihten yapılandırılmasına kadar üreticiye yüzde 3 faiz uygulanacak. Öte yandan, yapılandırmada yatırım kredileri için geçerliliği bulunan tarımsal cari faiz oranının yarısını üretici, yarısını da Hazine Müsteşarlığı karşılayacak.”
Borçlar beş eşit taksitte 5 yıl yapılandırılabilecek
31 Aralık 2016 tarihi itibariyle muaccel hale gelen Ziraat Bankası ve Tarım Kredi’ye olan tarımsal kredi borçları yeniden yapılandırılacak ve borcun temerrüde düştüğü tarihten yapılandırılmasına kadar üreticiye yüzde 3 faiz uygulanacağını, geri kalanının Hazine Müsteşarlığı gelir kaybı ödeneğinden karşılanacak.
yapılandırmaya esas tutarın defaten veya ilk taksiti başvuru süresi sonuna kadar, izleyen taksitleri 2018 yılının Kasım ayından başlamak üzere her yıl tekabül ettiği ayda toplam beş eşit taksitte ödenecek. borcu 5 yıl yapılandırılabilecek.
çiftçiler, kararın Resmi Gazete’de yayınlandığı tarihten itibaren üçüncü ayın sonuna kadar banka ya da kooperatife başvuruda bulunmasının gerekecek.
Yatırım kredileri için geçeri olan faizin yarısı devletten
Yapılandırmada yatırım kredileri için de o tarihte geçerli olan tarımsal cari faiz oranının uygulanacağı ve yapılandırmaya esas tutarın defaten ödenmesi halinde taksitlendirme faizi uygulanmayacak.
yapılandırmada uygulanacak faizin yarısını üreticinin karşılayacağı,diğer yarısını da Hazine Müsteşarlığı tarafından gelir kaybı olarak karşılanacak. “Örneğin şu anda yüzde 11 olan tarımsal cari faiz oranının yüzde 5,5’i çiftçi, yüzde 5,5’i de Hazine Müsteşarlığı tarafından karşılanacak.”
Önceden borçlarını yapılandıran çiftçiler de faydalanabilecek
Uygulamadan Ziraat Bankasına borcu olan yaklaşık 10 bin, Tarım Kredi Kooperatiflerine borcu olan 32 bin 87 üretici faydalanabilecek. Söz konusu düzenlemenin yürürlük tarihinden önce borçları yapılandırılan ve yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla ödemeleri devam eden borçlular da bu düzenleme hükümlerinden yararlanmak için başvuruda bulunabilecek. düzenlemeden yararlanılabilmesi için dava açılmaması ve açılmış davalardan vazgeçilmesi şartı aranacak.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1