EGE GÜNDEM GAZETESİ

“Ayvalık’ın Talan Edilmesine İzin Vermeyeceğiz”

“Ayvalık’ın Talan Edilmesine İzin Vermeyeceğiz”
17 views
07 Şubat 2017 - 8:44

CHP Balıkesir Milletvekili Ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın’ın Doğal Sit Alanı Olan Ayvalık Tabiat Parkı’nın imara açılması çalışmaları ile ilgili basın açıklaması yayımladı.
Milletvekili Akın , ” Eşsiz bir doğa harikası olan Ayvalık Adaları Tabiat Parkı AKP’nin bitmez tükenmez rant hırsına kurban edilemez. 19.624 ha. yüzölçümü ile Türkiye’nin en büyük tabiat parkı olan “Ayvalık Adaları Tabiat Parkı” yapılmak istenen değişiklikle risk altında.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yaptığı bir çalışma ile sit alanı kavramında değişiklik yapıyor. Koruma altındaki alanlar 1.,2., ve 3. derece sit olarak değil, bunun yerine ‘Kesin Korunacak Alan’, ‘Nitelikli Doğal Koruma Alanı’ ile ‘Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı’ olarak gruplandırılıyor.
Koruma alanları yeniden gruplandırılarak imara açılmasına yol verilmek isteniyor. Ayvalık Tabiat Parkı da Bakanlığın yaptığı çalışma ile üçe bölünerek önemli bir kısmına imar izni verilmek isteniyor. Bu kabul edilemez.
Nitekim görüşü istenilen Ayvalık Belediyemiz de Belediye Meclisinde konuyu görüşmüş ve bu yeni duruma karşı çıkmıştır. Ayvalık Tabiat Parkının bugün olduğu gibi bundan sonra da bütünlüğü bozulmadan korunması gerekiyor. Ayvalık halkı da bu gelişmeden çok rahatsız.
Bozulmamış doğası ve tarihi yapıları ile Ayvalık Tabiat Parkı’nın yapılaşmaya açılması ve ranta kurban edilmesi, AKP iktidarının inşaat, rant hırsının geldiği nokta açısından çok önemli bir örnektir.
Ayvalık Belediyemizin, Ayvalık halkının, Sivil Toplum Örgütlerinin karşı çıktığı bu değişiklik bir an önce gündemden çıkarılmalıdır. Ege’nin incisi, doğa harikası Ayvalığımızın talan edilmesine göz yummayacağımızın herkes tarafından bilinmesini istiyoruz” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1