EGE GÜNDEM GAZETESİ

Türkiye’de Bir İlk; Engelli Restoranı Ve Okulu Açılıyor

Türkiye’de Bir İlk; Engelli Restoranı Ve Okulu Açılıyor
35 views
06 Şubat 2017 - 10:27

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, toplumda engelli realitesinin farkındalığı için gerçekleştirdiği çalışmalarla tanınan Adil Sosyal Tüm Engelli Dostları (ASTED) Grubu’nun görme engelli Koordinatörü Namık Tuncel’in geçtiğimiz 3 Aralık’ta başlattığı ‘Sokak Yemekleri ve Hedef İstanbul’ adını taşıyan kampanya olumlu sonuç verdi.

Ayvalık’tan yola çıkarak, Gömeç, Burhaniye, Edremit, Havran, Balıkesir’in yanı sıra İstanbul’un Maltepe, Ataşehir ve Bağcılar ilçelerinde tamamlanan kampanya kapsamında aralarında belediye başkanları ve kaymakamların da bulunduğu katılımcıları; tekerlekli sandalyeye oturtan ve gözlerini bağlayarak yemek yaptıran Namık Tuncel’e, kampanya finalinde İstanbul Anadolu Yakası Lions Federasyonu’ndan tüm çalışan personelinin engellilerden oluşacağı bir restoran ile bu restoran da çalışacak engelli personelin eğitim göreceği bir okul desteği geldi.
Tuncel’in Ayvalık’tan başlatıp, İstanbul-Bağcılar’da sona erdirdiği engellilere yönelik farkındalık kampanyasının finalinde gerçekleşen yemek yarışmasında jüri üyesi olan Lions Kulübü İstanbul Anadolu Yakası Yönetim Çevresi Federasyonu Başkanı Ethem Alkan ile yardımcısı Mehmet Servet Civelek yarışma sonrasında düzenlenen ödül töreninde Türkiye’de bir ilk olacak müjdeyi vererek, hazırladıkları engellilere yönelik restoran ve okul projesinin önümüzdeki Kasım ayına kadar hayata geçirileceğini belirttiler.

TUNCEL MEMNUN
Konuyla ilgili muhabirimize açıklamalarda bulunan ASTED’in Görme Engelli Koordinatörü Namık Tuncel, geçtiğimiz 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde başlattıkları farkındalık projesinin olumlu sonuç vermesinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.
Tuncel, “Hedefimiz olan İstanbul’a vardığımızda, Lions Ataşehir Özel Eğitim Mesleki Eğitim İş Okulu’nda eğitim gören engelli arkadaşlarımızın da aralarında bulunduğu bir yemek yapma yarışması düzenledik. Bu yarışmada, Lions Kulübü İstanbul Anadolu Yakası Yönetim Çevresi Federasyonu Başkanı Ethem Alkan ile yardımcısı Mehmet Servet Civelek jüri üyesi oldular. Kendilerine yaptığımız çalışmalar hakkında bilgiler verdim. Engellilerin en büyük sorununun eğitim olduğunu anlattım. Hatta kampanya kapsamında sağlıklı her sağlıklı katılımcılarımıza yaptığımız gibi ikisinin de gözlerini bağlayarak onlara yemek yaptırdık. Bunu yaptıktan sonra Ethem Alkan bana, “Namık bey, siz engelli farkındalığı ile ilgili bizim gözlerimizi kapattınız ama aslında bizim gözümüzü açtınız. Ben bu çalışmada engelli insanların eğitim aldıktan sonra birçok şeyi başarabileceğini gördük. Bunun üzerine yöneticilerimizle yaptığımız görüşmelerin ardından İstanbul’da engellilerin eğitim görecekleri bir okul ve bu eğitimleri gördükten sonra da tüm çalışanlarının engellilerden oluşacak bir restoranı hayata geçirmeye karar verdik.’ dedi. Tüm çalışanlarının engelli personelden oluşacağı bir restoran ve bu restoranda istihdam edilecek engelli personelin yetiştirileceği bir okul projesi Türkiye’de bir ilk olacak. Bu çalışmanın bir örneği Almanya’da yapılmıştı. Almanya’da aşçılık yapan Serkan Güzelçoban adlı bir arkadaşımız, tüm personeli engellilerden oluşan bir restoranı hayata geçirmişti. Dünya genelinde de bazı ülkelerde benzeri projeler hayata geçirilmiş. Ama ülkemizde ilk kez böylesi proje hayata geçirilecek. Ülkemizde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde Ankara ve İstanbul’da halen faaliyette olan ve istihdam edilen personeli Down Sendoromlu engellilerden oluşan Down Cafe’ler var ama bunlar restoran değiller. Bizim istediğimiz cafe tarzı değil de, engellilerin hiç olmazsa kendi evlerinde kendi yemeklerini yapabilecekleri gibi, engellilerin mesleki hayatlarına katkısı olabilecek, kendi ayaklarının üzerinde durabilmelerini sağlayabilecek, kendi gelirlerini elde edebilecekleri ve kazanacakları paralarla da toplumda her insanın yaşayabildiği gibi yuvasını kurup, kendilerini idare edebilmelerinin önünü açabilmektir” diye konuştu. SUAT SALGIN

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1