EGE GÜNDEM GAZETESİ

Karesi’de Geleneksel Türk Okçuluğu Kursu açıldı

Karesi’de Geleneksel Türk Okçuluğu Kursu açıldı
14 views
06 Şubat 2017 - 10:39

Geleneksel Türk Okçuluğu’nu sevdirmek, gençleri bu sporu yapmaya teşvik etmek ve bu geleneği gelecek nesillere aktarmak amacıyla kurulan Talimhane ve Geleneksel Türk Okçuluğu Kursu’nun açılışı gerçekleştirildi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Karesi Belediyesi, Karesi Atlı Okçuluk Derneği, ve Karesi Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü ile birlikte düzenlenen kursun açılışına Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Karesi Kaymakamı Abdulkadir Demir, Geleneksel Sporlar Federasyonu Atlı Okçuluk As Başkanı Levent Talha, yurtdışından ve yurtiçinden Balıkesirliler dernekleri başkanları, çok sayıda protokol ve vatandaş katıldı. Açılış öncesinde Karesi Atlı Okçuluk Kulübü, at üzerinde gösteriler yaptı.
‘GENÇLER ATA SPORUNU ÖĞRENECEK’
Geleneksel Türk Okçuluk Talimhanesi’ni inceleyen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balıkesir’de her zaman ilklerin yapıldığını vurguladı. Başkan Uğur, “Geçmişimizi geleceğe taşıyalım ki, gençlerimiz geçmişini unutmasın. İnşallah gençlerimiz bu kursta ata sporlarını öğrenecekler” diyerek Balıkesir’in Türkiye’de okçuluk ile ilgili açılan ilk profesyonel kursa sahip olduğunu söyledi.
‘MİLLİYETÇİLİK BU’
Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, “Okçular bugün bizi Orta Asya’ya götürdü, atalarımızla buluşturdu. Peygamber Efendimizin katıldığı Uhud Savaşı’na ve Osmanlı’ya götürdü. Ecdadımızı hatırladık. İşte milliyetçilik bu. İnşallah bundan sonra çocuklarımız; geleceğimizle, geçmişimizle, örf ve ananelerimizle tanışacak. Yapmış oldukları gösterilerle bizlere güzel dakikalar geçirten okçularımıza da teşekkür ediyoruz” açıklamasında bulundu.
OKÇULAR YETİŞECEK
Açılış töreninde açıklama yapan Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Türklerin tarih sahnesinde okçuluklarıyla beraber var olduklarını vurgulayarak, “Bizi tarih sahnesine çıkaran bu spora sahip çıkmamız gerektiğine inanıyoruz” dedi. Ata sporunu yaşatmak için belediyeler olarak bu spora gönül veren insanları desteklediklerini söyleyen Yılmaz, “Bugün burada ‘ya Hakk’ diyerek ok attık. Bu spor insanı dinlendiren bir spor, içten gelen bir enerjisi var. İnşallah burada yetişen sporcular hem bizi en iyi şekilde temsil edecek hem de yeni sporcular yetiştirecekler” açıklamasında bulundu.
160 KURSİYER EĞİTİM ALACAK
Balıkesir’i sporuyla, sağlığıyla, eğitimiyle öne çıkan bir şehir haline getirmeyi hedeflediklerini söyleyen Başkan Yılmaz, “Daha önce Atlı Okçuluk ve Savaş Sanatları ile ilgili uluslararası bir festival düzenlemiştik. Bugün de halkımızdan gelen talepler doğrultusunda Geleneksel Türk Okçuluğu Talimhanesi ile okçuluk kurslarımızın açılışını yapıyoruz. Eğitimlerimiz 160 kursiyerle başlayacak. İstiyoruz ki halkımız geleneklerine ve göreneklerine sahip çıksın. Ben, buna destek veren tüm halkımıza ve katılan sporcularımıza teşekkür ediyorum.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1