EGE GÜNDEM GAZETESİ

Organlarıyla hayat verecek

Organlarıyla hayat verecek
19 views
01 Şubat 2017 - 11:18

Manisa Salihli’de geçirdiği trafik kazasından sonra getirildiği Balıkesir Atatürk Devlet Hastanesinde beyin ölümü gerçekleşen 20 yaşındaki E.G. organları, organ bekleyen hastalara umut oldu.

Balıkesir Atatürk Devlet Hastanesi Organ ve Doku Koordinatörlüğü ekibi beyin ölümü gerçekleşen E.G’nin ailesiyle görüşerek organlarının bağışlanması konusunda onay aldı. E.G’nin organlarını almak için sabah saatlerinde Balıkesir 9.Ana Jet Üs Komutanlığı’na uçakla İstanbul Koşuyolu Kalp Hastanesi ve Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden olmak üzere 2 ayrı ekip Balıkesir’e geldi.
Ameliyata alınan E.G.’nin 2 böbreği, karaciğeri ve kalbi alındı. Karaciğer ve böbrekler Bursa’daki hastalara nakledilmek için Bursa’ya yola çıkarken, çıkarılan kalp yine hava yoluyla bekleyen bir hasta için İstanbul’a gönderildi.
Balıkesir Atatürk Devlet Hastanesi Organ ve Doku Koordinatörü Dr. Fuat Çöken, “Genç kardeşimiz 20 yaşında bir motor kazası sonrası geçirdiği kafa travmasının ardından ayın 25’inde hastanemize getirildi. O günden buyana tedavileri devam etti ama bu sabah itibariyle beyin ölümü gerçekleşti. Akabinde aile ile görüştük. Aile sağ olsun büyük bir acı olan evlat acısını bir kenara bırakıp insanlara hayat olma yolunu seçtiler kendilerine sonsuz teşekkür ediyoruz.
Kardeşimizden iki böbrek karaciğer ve kalp alınacak ve çeşitli hastalara nakledilecek. Balıkesir ve orga nakli bekleyen hastalarımız açısında çok çok önemli bir başlangıç oldu. Bu ay ikinci donörümüz. Organ nakli bekleyen hastalarımız açısından umut verici ve yüz güldürü bir olay. Ama tabi yeterli mi tabi ki yeterli değil. Bekleyen hastamız çok fazla. Halkımız geçmiş yıllara göre daha duyarlı, bundan böylede böyle olacaktır umarım” dedi.
Herkesin bir gün organa ihtiyaç duyabileceğini aktaran Dr. Çöken herkesi organ bağışı yapmaya davet etti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1