EGE GÜNDEM GAZETESİ

Havutça: “Ekonomik Krizden Yabancılar Faydalanıyor”

Havutça: “Ekonomik Krizden Yabancılar Faydalanıyor”
10 views
23 Ocak 2017 - 11:00

CHP Balıkesir Milletvekili Av. Namık Havutça, ülkemizde yaşanan ekonomik krizle birlikte birçok uluslararası şirketimizin yaşadığı mali sıkıntılar yüzünden firmalarını yabancılara ucuz ucuz satmak zorunda kaldığını ifade etti.
Havutça yaptığı yazılı açıklamada, ülkedeki kötü ekonomik verilerle birlikte birçok şirketin batmamak için firmalarını yabancılara satmak zorunda kaldığını, bu gidişle uluslararası büyüklükte Türk firmasının kalmayacağını belirtti.
Havutça; “Her ne kadarda AKP iktidarı ekonomik kriz yok dese de göstergeler ve esnaf aynı şeyi söylemiyor” diyen Havutça; “Ülkemizde yaşanan ekonomik krizle beraber dolar son 4-5 ayda yüzde 40 arttı. 2008 yılından buyana Türk lirası dolar karşısında 3 kattan fazla eridi. Gelinen nokta itibariyle yabancı şirketler ülkemizde yaşanan ekonomik krizi fırsata çevirerek zor durumda olan birçok büyük şirketimizi ucuz paralara kapatarak, Türkiye ekonomisini tam anlamıyla ele geçirmenin hesaplarını yapmaktadır. Son 5-6 ayda birçok Türk şirketi yaşanan ekonomik koşullar nedeniyle yabancılara satıldı. Son 6 ayda, Borajet, Peyman, Polisan ve Banvit gibi devler satıldı. En son olarak Türkiye’nin ilk yerli 4×4’ünü üreten Hisarlar Makina da Hintlilere satıldı.” Diye konuştu.
Havutça devamlı istikrardan bahseden AKP iktidarı döneminde son yıllarda vatandaşın 3 kat fakirleştiğini, AKP İktidarının Ülkeyi yanlış yöneterek bu kötü gidişata zemin hazırladığını belirtti.
“14 yıllık AKP İktidarında; refahtan, huzurdan, adaletten, özgürlükten, demokrasiden söz etmek mümkün değildir. 2008 yılında 1,17 lira olan dolar 2017 yılında 3,9 lira ile zirve yapmıştır. Bu rakamlara göre sadece son 9 yılda AKP’nin yanlış politikaları sonucu her vatandaşımız 3 kattan fazla fakirleştik” diyen Havutça, “AKP iktidarı Ülkeyi yanlış yöneterek bu kötü gidişata zemin hazırlamaya devam etmektedir” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1