EGE GÜNDEM GAZETESİ

Cep Harçlıklarıyla Sokak Hayvanlarına Mama Adılar

Cep Harçlıklarıyla Sokak Hayvanlarına Mama Adılar
14 views
13 Ocak 2017 - 8:26

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu öğrencileri son günlerde oldukça çetin geçen soğuk kış koşulları nedeniyle karınlarını doyurmakta güçlük çeken sokak hayvanları için cep harçlıklarından arttırdıkları mamaları cadde ve sokaklarda dağıtarak büyüklerine örnek olacak bir çalışmaya imza attı.

Okul öğrencilerinin “Hayvan Dostu Okul’ sloganıyla başlattıkları “Hayvanları seviyoruz, Onları koruyoruz” kampanyasında 6. Sınıf öğrencileri, Müdür Yardımcısı Mustafa Tahta önderliğinde sokakta yaşayan kedi ve köpekler için Okul İdaresi, Okul Aile birliği ve Proje yürütücüsü Hatice Akçıl, Gülsüm İnce ve Osman Özgür Pirdal ile birlikte 17 adet kediler için 18 adet köpekler için beslenme kutuları ürettiler. Ayrıca bu beslenme kutularına konacak mamaları da öğrenciler kendi harçlıklarından artırdıkları paralarla alarak Yoğun kar yağışı ve soğuk günlerin yaşandığı Ayvalık’ta, sokak sokak dolaşarak kedi ve köpeklerin yoğun olarak yaşadıkları alanlara beslenme kutularını koydular.
Projeyle ilgili Proje Yürütücüsü Mustafa Tahta, “Bu projeyle öğrencilere hayvan sevgisini aşılamayı, dünyanın sadece insanların malı olmadığını hayvanlarında bir canlı olduğunu ve sahip çıkılması gerektiğini anlatmaya çalıştık. Öğretmenlerimizin destekleriyle öğrencilerimiz ilk önce beslenme kaplarını kendi elleriyle yaptılar daha sonra öğrencilerimiz harçlıklarıyla yapılan bu kaplar konacak mamaları aldılar. Yapmış olduğumuz bu beslenme kaplarını koyacağımız yerleri tespit ettik ve bu kapların sürekli kontrollerini yapacak öğrencilerimizi belirledik ve projeyi uygulamaya koyduk. Hayvanların, çocukların gelişimini hızlandırdığı bir gerçektir. Çocuğun hayvanları sevmesi, onlardan sevgi görmesi, onlarla ilgilenmesi, bakımı için sorumluluk alması çocuğun birçok alanında gelişimini destekler ve zayıf olduğu alanlarda beceri kazanmasını sağlar” dedi.
Hiçbir eğitim materyalinin çocuğun her gelişim alanına aynı anda hitap edemeyeceğini savunan Tahta, “Bunu gerçekleştirebilecek tek şey; Hayvandır. Hayvanların çocukların duygusal, sosyal, fiziksel, zihinsel gelişimine katkıları çok büyüktür. Bir köpeği olan çocuk, kendi yaşına uygun olarak ona verilen görevi “su kabına su koymayı” her gün yerine getirirken; kendisine verilen sorumlulukları yerine getirmeyi öğrenir. Köpeğinin ondan olan ufak beklentilerini ve sorumluluklarını yerine getirmesi, hayvana sahip olmanın gururunu yaşaması, onunla yaşadıklarını arkadaşlarına anlatması, çocuğun öz güvenini artırır ve sosyal becerilerini geliştirir. Hayvanları karşı sevgi dolu olan bir çocuk, hayvanların ihtiyaçlarına daha duyarlı hale geldiğinden çevresindeki arkadaşlarının ihtiyaçlarına ve duygularına karşı da daha duyarlı bir hale gelir, böylelikle empati duygusu geliştirir” diye konuştu.
MÜDÜR KURTULUŞ KONUYLA İLGİLİ BİLGİLER VERDİ
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu Müdürü Mustafa Kurtuluş ise; soğuk havalarda kedilerin 6, köpeklerin 17 saat aç kalması halinde donarak ölebileceklerine dikkat çekerek, “Onların vücut sistemleri yemek yiyerek ısı salgılayabiliyor. Bıraktığınız mamanın yağmur ve kardan zarar görüp bozulmaması için, bir damacana ya da 5 litrelik plastik su bidonunun önüne bıçakla pencere açıp mamaları içine bırakabilirsiniz. Plastik bir kap suyun içine bir damla zeytinyağı damlatıp kapınızın önüne koyabilirsiniz. Plastik kap ve zeytinyağı suyun donmasını önler. Karton koli, koli bandı, izocam ve çöp poşetinden kedi/köpek evi yapabilirsiniz. Evlerinizin sitelerinizin çok yağış almayan alanlarına bunları yerleştirip bir ve birden fazla sokak hayvanının hayatını kurtarabilirsiniz. Kuşlar için balkonlara ve yollara kuru ekmek, buğday, bulgur koyabilirsiniz. Mahallenizde öncü olun, herkesin evinde pişen yemeklerinden artıklarını toplayarak birkaç kaba ayırıp parklara, kuytu köşelere koyun veya en azından kendi evinizdeki artıkları sokak hayvanları için ayırın. Yaralı ve hasta olduğunu düşündüğünüz bir hayvan görürseniz, en yakın belediyeye haber verin ya da veterinerden yardım isteyin. Aşırı titreyen bir kedi ya da köpek görürseniz bu hipotermi belirtisi olabilir. Böyle bir durumda onu eve alarak yavaş bir şekilde ısıtmalısınız. Çöp atarken de dikkatli olmalıyız. Kırık cam ve kavanozlar yemek arayan sokak hayvanlarını canından edebilir. Mama, salça ve benzeri tenekelerin ağızlarını bükerek atmalıyız” tavsiyelerde bulundu. SUAT SALGIN

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1