EGE GÜNDEM GAZETESİ

“Zeytin bizimdir sahip çıkmaya mecburuz”

“Zeytin bizimdir sahip çıkmaya mecburuz”
7 views
12 Ocak 2017 - 10:11

Dünya’nın en önemli zeytin ve zeytinyağı merkezlerinden Edremit Körfezi’nde yer alan ilçeler Ayvalık, Edremit, Havran, Gömeç ve Burhaniye’de kurulan Zeytin ve Zeytinyağı Üreticileri Dernekleri kısa bir süre önce tek bir çatı altında toplandı ve Edremit Körfezi Zeytin ve Zeytinyağı Üreticileri Federasyonu’nu kuruldu.
Ayvalık Zeytin ve Zeytinyağı Üreticileri Derneği Başkanı Aydın Şensal, Zeytin ve Zeytinyağı Üreticileri Derneği Başkanı Yahya Ağacık, Edremit Zeytin ve Zeytinyağı Üreticileri Derneği Başkanı Tarkan Denizer, Havran Zeytin ve Zeytinyağı Üreticileri Derneği Hilmi Akdoğan, ve Gömeç Zeytin Üreticileri Derneği Başkanı İrem Himam, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer’i makamında ziyaret etti.

Ziyaret sırasında federasyon olarak amaçlarının tek bir çatı altında hareket etmek olduğunu vurgulayan Federasyon Başkanı ise Burhaniyeli Yahya Ağacık, zeytinyağının tanıtımı, korunması ve geliştirilmesi konusunda çalışmalar yapacaklarını belirtti.

Ağacık’’ Öncelikli hedefimiz ise ülkede zeytinyağı tüketimini artırmak ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak. Hem üreticinin sorunlarını, hem fabrika sorunlarını tek bir çatı altında bir güç olarak hep birlikte çözüm yollarını aramak. Sorunları kamu kuruluşlarına ya da yerel yönetimlere kanuni bir şekilde iletmek, bu yöredeki zeytinyağının kalitesini korumak ve ülkemizde tüketimini artırmak için çalışacağız” dedi.

Zeytinyağı ile ilgili her türlü organizasyonun Ayvalık’a güç katacağını vurgulayan Belediye Başkanı Rahmi Gençer, her organizasyona da maddi ve manevi destek vermeye hazır olduklarını belirtti. Gençer’’ Zeytin bizimdir sahip çıkmaya mecburuz. Ayvalık’ta yerel markaların öne çıkması ilk önce, bizi mutlu eder. Ayvalık geçmişini zeytine borçludur. Geleceğe bırakacağı en büyük miras da zeytindir.’’diyerek zeytine verdikleri değeri vurguladı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1