EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvalık’ta Vatan Partisi’nden Cumhurbaşkanlığı Sistemi Açıklaması

Ayvalık’ta Vatan Partisi’nden Cumhurbaşkanlığı Sistemi Açıklaması
18 views
05 Ocak 2017 - 10:35

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde Vatan Partisi İlçe Başkanı Deniz Tuğhan Arbak, partisinin Genel Başkanı Doğu Perinçek’in düzenlediği basın toplantısıyla, AKP, CHP ve MHP milletvekillerine yazdığı Cumhurbaşkanlığı sistemi ile ilgili mektubunu açıkladı.

Deniz Tuğhan Arbak’ın açıkladığı mektupta, “FETÖ, 15 Temmuz 2016 gecesi, Türk Ordusu ve Türk Milletinin elbirliğiyle ezildi ama getirmek istediği Başkanlık Sistemi Meclis gündemindedir. 21 maddelik Anayasa değişikliği önerisine göre, Cumhurbaşkanı ve Başbakan tek kişide birleştiriliyor. Hükümet yetkileri Cumhurbaşkanının elinde toplanmaktadır. Öneriye göre, Hükümet yetkilerini elinde toplayan Cumhurbaşkanı siyasal açıdan sorumsuzdur. Gazi Meclisin Hükümeti denetleme araçlarını yok etme girişimi, aslında Meclisi yok etme girişimidir. Gazi Meclis, Şehit Meclis haline getiriliyor. Cumhurbaşkanlığı sisteminin tartışılmasıyla ortaya çıkan manzara tam da ABD emperyalizminin, PKK’nın ve FETÖ’nün arzuladığı bölünme manzarasıdır” ifadeleri yer aldı.
Vatan Partisi Ayvalık İlçe Başkanı Deniz Tuğhan Arbak yaptığı açıklamada, “İkinci İstiklâl Savaşından söz ediyoruz. Milleti birleştiren Devlet Kurumu, Meclistir. Bırakalım yetkilerini biçmeyi, bugün Meclisi güçlendirme zamanıdır. Bugün Türkiye savaş halindedir. Güçlü Ordu günün ihtiyacıdır. Güçlü Ordu Güçlü Meclisle olur. Meclisi zayıflatarak kurulan hükümet, güçlü olmaz. Türkiye’nin anayasa geleneğinde ve siyasal hayatında, Güçlü Hükümetin anahtarı hep güçlü meclis olmuştur. Bir tuzak kurulduğunu hesaba katmalıyız. ABD ile sıkı bağları olanlar, dünyanın büyük finans kuruluşlarının temsilcilerine ‘Tayyip Erdoğan’ı devirmek için Başkanlık Sistemini bekleyin’ diyorlardı. İkinci İstiklâl Savaşı ve Millî Direnme Ekonomisini inşa koşullarında, Türkiye’nin Millî Birliğe, Millî Seferberliğe, Güçlü Meclise, Güçlü Hükümete, Güçlü Cumhurbaşkanına ve Güçlü Orduya ihtiyacı var” dedi.
AK Parti, CHP ve MHP’ye çağrılarda bulunulan açıklamada, “AKP’ye çağrıda bulunuyoruz: İkinci İstiklâl Savaşı koşullarında Milleti iç çekişmelerin içine itmekten ve Milletin Meclisini etkisiz hale getirmekten başka bir işe yaramayacak olan Cumhurbaşkanlığı Sistemi önerisini geri çekiniz. O zaman alkışlanacak ve Millî Seferberlik için heyecan yaratacaksınız.
MHP’ye çağrıda bulunuyoruz: Milletin bölünmesine hizmet eden Cumhurbaşkanlığı Sistemini desteklemeyiniz.
CHP’ye çağrıda bulunuyoruz: Bulunduğunuz konum, Cumhurbaşkanlığı sisteminin önlenmesine hizmet etmiyor. ABD’nin ve Bölücü Terör örgütünün aleti olan HDP ve FETÖ ile dayanışmaya son veriniz!
Meclise çağrıda bunuyoruz: Size Milletin emanet ettiği hükümeti denetleme yetkisini terk ederek Meclisi işsiz duruma düşürmeyiniz.
Türk Milleti ve Milletin Meclisi, Cumhurbaşkanlığı Sistemine izin vermeyecektir” ifadeleri yer aldı. SUAT SALGIN

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1