EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvalık Türk Eğitim-Sen’den Basın Açıklaması

Ayvalık Türk Eğitim-Sen’den Basın Açıklaması
9 views
28 Haziran 2016 - 0:45

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Türk Eğitim-Sen Ayvalık Temsilciliği tarafından yapılan yazı açıklamada, geçtiğimiz hafta tamamlanan 2015-2016 Eğitim ve Öğretim Yılı ile birlikte 8. Sınıf öğrencilerine verilen karne, takdir ve teşekkür belgelerinin iptal edilerek yeniden düzenlenmesi çağrısında bulunuldu.
Ayvalık Türk Eğitim-Sen Temsilcisi Mustafa Efendioğlu tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında, “2015-2016 yılı eğitim ve öğretim yılı 17 Haziran Cuma günü yapılan törenlerin ardından sona erdi. İlçemizde 10.173 öğrenci karne aldı. Ancak 25-26 Kasım 2015 tarihinde yapılan 1. Dönem Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sistemi kapsamında yapılan ortak sınavlara ilişkin Türkçe dersi A Kitapçığı 8. Soru ile TC. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük dersi A Kitapçığı 4. Soru, yargı kararı gereği tüm öğrenciler için doğru kabul edilerek yeniden değerlendirilecek. Yani bu durumda 8. sınıftan mezun olan tüm öğrencilerin karne, takdir, teşekkür hatta okul derecelerinin yeniden hesap edilmesi gerekir” denildi.
Bu savununun açıklamasını yapan Mustafa Efendioğlu, “İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin ilgili maddesi şöyledir: ’Ödüllendirilecek Davranışlar ve Ödüller başlığı altında: a) (5 Ekim 2007 Gün ve 26664 SRG) 5, 6, 7 ve 8 inci sınıflarda puan ortalaması Türkçe dersinden 55.00, diğer derslerin her birinden 45.00 puandan aşağı olmamak şartı ile tüm derslerin dönem ağırlıklı puan ortalaması 70.00-84.99 olanlar “Teşekkür; b) (5 Ekim 2007 Gün ve 26664 SRG) 85.00 puan ve yukarı olanlar “Takdirname”,… denilmektedir.
TEOG Sınavında öğrencilere 20 Türkçe sorusu soruldu. Her sorunun puan değeri 5 puan olarak belirlendi. Bu sınav sonucuna göre öğrencilerin aldığı notlar e okula yansıtıldı. Sonuçta, bir öğrencinin teşekkür belgesi almaya not ortalamasının tuttuğunu varsayalım ama bu öğrencinin Türkçe Dersi not ortalaması 53 olsun. Bu durumda bu öğrencinin Teşekkür belgesi almasının imkânı yoktur. İptal edilen Türkçe sorusu öğrenci lehine değerlendirileceği için yeni hesaplamayla aynı öğrenci teşekkür belgesi almaya hak kazanacaktır. Birde TEOG Sınavında iptal edilen TC. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük dersi sorusunun hesaba katılmasıyla ortaya bambaşka bir sonuç çıkacaktır. Öğrencinin 1. Dönem aldığı karnesindeki ağırlıklı not ortalaması, takdir, teşekkür belgesi hatta okul derecelendirmesi durumları dahi değişe bilir. Birinci kanaat ortalamaları değişeceği için ikinci kanaat ortalamaları ve dolayısıyla yılsonu ağırlıklı not ortalamaları değişecektir. Bu durumda 8. Sınıf öğrencilerinin yeniden yeni bir değerlendirmeye tabi tutarak, öğrenci belgelerinin yeniden düzenlenmesi ve hak kaybına yol açmadan, yeni bir skandala vesile olmadan, öğrencilerimizin mağdur edilmemeleri gerekir.” İfadelerini kullandı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1