EGE GÜNDEM GAZETESİ

Düşük Rayiçe Ceza Yağıyor

Düşük Rayiçe Ceza Yağıyor
17 views
22 Nisan 2016 - 10:50

 

Balıkesir İnşaatçılar ve Emlakçılar Esnaf Odası Başkanı Hayrettin Demirbaş emlak alım satımlarında tüketiciyi bilgilendirdi. Gayrimenkullerin rayiç bedellerini tam göstermelerini, aksi takdirde Maliye’nin takipte olduğunu unutmamalarını söyledi.

 

Tapu harçlarının emlak vergi değerinden az olmamak üzere gayri menkullerin gerçek değerleri üzerinden ödenmesi gerektiğini önemle savunan Balıkesir İnşaatçılar ve Emlakçılar Esnaf Odası Başkanı Hayrettin Demirbaş “Tapu işlemlerinizi gerçek alım ve satım bedelleri üzerinden yapınız. Gayrimenkulünüze ilişkin tüm bilgilerin Maliye Bakanlığı ile paylaşıldığını unutmayın. Konut kredisi ile ev alan milyonlarca kişiye milyarlarca ceza yağıyor. 5 yılda 2.4 Milyon kişi kredi ile gayrimenkul aldı, yandı.”

 

“İLK ÖNCE RAYİÇ BEDEL SORULUYOR”

Tapuya giden vatandaşa önce ‘Git belediyeden rayiç bedeli getir’ deniliğini söyleyen Başkan Hayrettin Demirbaş bu belgeye göre alıcı ve satıcının tapu harcı ödediğini belirtti.

Alıcının kullandığı banka kredisi ile rayiç bedelden daha fazla olduğunun tespit edilmesi halinde alıcı ile satıcının Mali Bakanlığı’na ceza ödemek zorunda kaldığını ifade eden Demirbaş şunları söyledi:

“Maliye rayiç bedel ile konut kredisi arasında farkı bulunan milyonlarca kişiye vergi cezası gönderiyor. Örnek; belediye rayiç bedelinin 50 bin lira olduğu resmi yazı ile tapuya bildiriyor. Tapu bu rakamın harcını alıp satışı yapıyor. Eğer alıcı 150 bin lira banka kredisi kullandı ise tapu bunu Maliye’ye bildiriyor. Maliye’de aradaki 100 bin lira için vergi cezası gönderiyor. Maliye Bakanlığı bu konuda çok titiz davrandığını unutmayın. Ayrıca DASK deprem sigortası da rayiç bedel üzerinden yapılıyor. İleri de bir gün oluşacak hasar da bu fiyat üzerinden karşılanıyor.”

 

“SUÇLU KİM?”

Başkan Demirbaş “‘Belediyeden rayiç bedel al’ diyen tapu mu suçlu, ‘Rayiç bedelleri güncellemeyen belediye mi suçlu, yoksa ne deniyorsa yapan vatandaş mı suçlu? çık işin içinden çıkabilirsen. Rayiç bedelin bir miktar üzerinden satış nakit para ile yapıldı ise sorun yok. Ancak alıcı eğer banka kredisi kullandı ise bu çok büyük sorun olarak bugünlerde karşımıza çıkmaya başladı” diye konuştu.

 

GAYRİMENKUL MİLLİ EMLAK KOMİSYON KURULMALI

Maliye Bakanlığı’nın Hızlı Geçiş Sistemleri’nde (HGS) nasıl günü gününe takip ediyorsa kurulacak komisyonla bu sorunun çözüleceğine inanan Balıkesir İnşaatçılar ve Emlakçılar Esnaf Odası Başkanı Hayrettin Demirbaş şunları söyledi:

“Ancak emlak alım satımlarını 5 yıl içinde takibe alıyor. Bakanlığa önerim her üç ayda bir Gayrimenkul Milli Emlak Komisyonu toplanmalı, bölge bölge serbest piyasa rayiç bedellerini tespit etmelidir. Çünkü kaba inşaatlarda her bölge de aynı inşaat malzemeleri, demir, çimento, kum, çakıl, asmolen kullanılmaktadır. Kırsal mahallelerde de aynı malzemeler kullanılmaktadır. Dairelerdeki büyük farklar arsa payından kullanılıyor. Bir de iç mimaride kullanılan ince işçilik dediğimiz aksesuarlarda, yani seramik farkı ile döşemelerden satışlardaki fiyat farkı ortaya çıkıyor. Bunun için il merkezi iki bölgeye ayrılmak suretiyle bu konu çözümlenebilirdi. Satışlarda aranacak konular özellikleri, nitelikleri, konumu serbest piyasa rayiç değeri, arsa payı intikal, konut metrekaresi, birinci, ikinci sınıf, lüks oluşu, konut mevkisi, emsal satış-alış piyasa değeri, Gayrimenkul Milli Emlak Komisyonu oluşturulmalı. Ayrıca bu komisyonlar kira rayiç bedellerini belirlemeli. Odalara kanunla yetki verilmeli ve yetkili kılınmalıdır.”

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1