EGE GÜNDEM GAZETESİ

60 Yaşında Lise Mezunu Oldu Hedefi Üniversite

60 Yaşında Lise Mezunu Oldu Hedefi Üniversite
12 views
21 Nisan 2016 - 10:41

 

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinin dünyaca ünlü Sarımsaklı Plajlarıyla tanınan Küçükköy Mahallesi’nde yaşayan emekli işçi Mehmet Varol 60 yaşında lise mezunu olmanın mutluluğunu yaşıyor.

1970 yılında Küçükköy İlkokulu’ndan mezun olan evli ve 3 çocuk babası Mehmet Varol, bir kamu bankasında işçi olarak çalışırken 2000-2001 yılında Açık Öğretim Ortaokulu’na girerek, 3 yıl Ayvalık Atatürk İlköğretim Okulunda eğitim gördü.

Çevresinde azimli kişiliği ile tanınan Mehmet Varol 2004 yılında ortaokuldan mezun olmayı başardı.

Bununla yetinmeyen Varol, 2011 yılında Ayvalık Halk Eğitim Müdürlüğü’ne başvurarak, Açık Lise eğitimi görmek istediğini ifade etti.

Mehmet Varol’un bu talebini kabul eden Ayvalık HEM yetkilileri, Varol’a Açık Lise ile ilgili kitaplar vererek eğitim görmesini sağladı.

3 yıllık Açık Lise eğitiminin ardından Varol geçtiğimiz 4 Ocak’ta Açık Lise sınavlarını başarıyla geçerek 60 yaşında lise mezunu olmayı başardı.

Geçtiğimiz Çarşamba günü Edremit Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’ne giden Varol, lise diplomasına kavuştu.

Oldukça heyecanlı olduğu gözlenen emekli işçi muhabirimize yaptığı açıklamada, “Çocukluğumda iyi bir eğitim almayı ve okuyup, iyi bir meslek sahibi olmayı düşlüyordum.  Ancak o yıllarda babam beni ekonomik imkansızlıklar nedeniyle okutamadı. İlkokuldan mezun olduktan sonra uzun yıllar babamın yanında yaklaşık 250 adet küçükbaş hayvanlarımızın bakımıyla uğraşarak evimizin geçimini sağladık. Daha sonra Vakıfbank’ın Sarımsaklı’daki kampında bekçi olarak işe girdim. Burada çalışkanlığım ve dürüstlüğümle uzun yıllar ter döktüm. Evlendim. 3 çocuğum oldu ve 13 yıl önce de emekli oldum. Ama bu süre zarfında da okuyamamanın derin acısını her zaman yüreğimde hissettim. Okuma sevdasını hep içimde yaşadım. Ortaokul ve lise çağlarındaki öğrencileri gördükçe adeta içim sızlıyordu. Bu yüzden de 3 çocuğumun da üniversiteyi kazanması için hiçbir fedakârlıktan kaçmadım. Şimdi 3’ü de üniversiteyi okuyor” dedi.

Emekli olduktan sonra ortaokul ve liseyi bitirmek akabinde de üniversiteden mezun olmak için kolları sıvadığını anlatan Varol, “Yaşım kaç olursa olsun üniversite mezunu olmayı kafama koymuştum. İlk önce ortaokulu ardından bugün lise mezunu olmayı başardım. Ben bu işe kalkıştığımda çevremde, ‘Bu yaştan sonra okuyup da ne yapacaksın?’ diyenler oldu. Oysa okumanın yaşı olmazdı. Hiç kimseye kulak asmadım ve yoluma devam ettim. Şimdi hedefim üniversite. Allah ömür verirse, yine Açık Öğretim Üniversitesini kazanarak üniversite mezunu olmak için gayret göstereceğim.  Yaşım kaç olursa olsun isterse 80 yada 100 yaşında olayım üniversiteyi kazanıp, üniversiteden mezun olacağım. Felsefe, Sosyoloji, Matematik gibi birçok üniversite kitabını kendi imkânlarımla satın aldım bile. Allah’ın izniyle üniversiteyi de kazanıp, bitirerek çocukluğumda kurduğum bu büyük düşümü gerçekleştireceğim. Bu yaştan sonra üniversite okuduktan sonra bu bana ekonomik olarak herhangi bir şey kazandırmayacak ama ben en azından çocuklarıma ve gençlere iyi bir örnek olacağım. Çünkü ben en güzel yatırımın insan yapılan yatırım olduğuna inanıyorum. En azından okuyamamanın ezikliğini artık yaşamayacağım. ” diye konuştu.

Gençlere de seslenen Varol, “Sağolsun devletimiz okumak isteyen herkese yaşı ne olursa olsun tüm imkanları sonuna kadar sunuyor. Bu konuda tüm imkanları seferber etmiş durumda.  Bu yüzden de gençlerimiz liseyi bitirmişse üniversiteyi mutlaka okusunlar. Çünkü okudukça aldıkları eğitimlerle beyin hücrelerinin yenileneceğine inanıyorum. Okuyabilmek ve eğitim görebilmek çok güzel bir duygu. Ben bu duyguyu yaşadığım için devletimize ve tüm yetkililere şükranlarımı sunuyorum.

 

MEB GENEL MÜDÜRÜ ALTUNEL SONUÇTAN MEMNUN

Öte yandan Ayvalık’ta Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki Cunda Uygulama Oteli’nde Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ”Çıraklık Eğitimi, SGK İşlemleri, E- MESEM, Denklik Semineri’ne katılan MEB Hayat Boyu Genel Müdürü Ali Rıza Altunel, 60 yaşında açık lise mezunu olan Mehmet Varol ile bir araya geldi.

Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Cengiz, Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen’in de hazır bulunduğu buluşmada; Varol’un imkansızlıklar nedeniyle okuyamamasına rağmen emekli olduktan sonra  azmiyle lise mezunu olmayı başarmasını büyük bir memnuniyetle karşılayan Altunel, “ Sevgili Mehmet ağabeyin elde ettiği başarının mutluluğunu bizim açımızdan tarif edebilmek mümkün değil. Kendisini yürekten tebrik ediyorum.  Mehmet beyin bu diplomayı hak ettiğinden hiç şüphem yok. Hele hele 3 çocuğunu da okutup üniversite sıralarına göndermesi bizim için ayrı bir mutluluktur. İnşallah bundan sonra önümüzdeki üniversite sınavlarını kazanarak Mehmet beyi de üniversite sıralarında görmek isteriz. Öğrenmenin yaşının olmadığının en güzel örneğinin Mehmet ağabeyimiz olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Genel Müdür Ali Rıza Altunel, kendisine bağlı Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü bünyesinde açılan açık öğretim lisesi sisteminden 60 yaşında lise mezunu olmayı başaran Ayvalıklı Mehmet Varol’u 5 Mayıs’ta Ankara’da Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın da katılacağı Açık Lise mezunları için düzenlenecek törene de davet etti.

Başkent’te düzenlenecek olan söz konusu törende; Varol’a diplomasını bir kez de Bakan Avcı’nın elinden alması bekleniyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1