EGE GÜNDEM GAZETESİ

Fırat’ta Ateşle Camın Dansı Nefes Kesti 

Fırat’ta Ateşle Camın Dansı Nefes Kesti 
25 views
18 Nisan 2016 - 11:29

Balıkesir Özel Fırat Eğitim Kurumları geleneksel el sanatlarındancam üfleme sanatını öğrenci ve velilere tanıtmak için etkinlik düzenledi.

Etkinlik kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı cam üfleme sanatçısı Harun Veysel Gümüş,hem cama şekil verdi hem de öğrencilere sanatının inceliklerini tanıttı.Üç gün süren etkinliklere öğrenci, öğretmen ve veliler yoğun ilgi gösterdi. Anaokulu, ilkokul ve ortaokuldaki tüm sınıflara yapılan sunumlarda öğrenciler hayranlıklarını ifade ettiler.

Özel Fırat İlkokulu Müdür Yardımcısı İsmail İnan, bu etkinlik kapsamında ana sınıfından sekizinci sınıfa kadar tüm öğrencilerin katıldığı sunumlar düzenlediklerini ve bu etkinliklerle kumun cama, camın da sanata dönüşümünün anlatıldığını söyledi. Ayrıca müfredat konuları içinde yer alan ısı ve genleşmenin bu gözlemlerle uygulamalı olarak anlatılmasından dolayı daha iyi kavrandığını belirtti.

37 yıllık birikimlerini ve çok sevdiği cam üfleme sanatını tanıtan Sanatçı Harun Veysel Gümüş, öğrencilere camın oluşumu, şekil verme sıcaklığı, ısı iletkenliği ve tarihçesi hakkında bilgiler verdi. Gümüş, uygulama sırasında tek parça cam borudan yaptığı semazen ile tüm izleyenleri büyüledi.

Yurt içi ve yurt dışında katıldığı birçok organizasyonda cam sanatını tanıtma fırsatı bulduğunu ifade eden Gümüş, okul yönetimine teşekkür etti ve bu sanatı unutturmamak için çalışmalarını sürdüreceğini belirtti.

Harun Veysel Gümüş

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1