EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvalık CHP’den Köy Enstitüleri Açıklaması

Ayvalık CHP’den Köy Enstitüleri Açıklaması
12 views
18 Nisan 2016 - 21:30

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İlçe Başkanlığı tarafından 17 Nisan, Köy enstitülerinin kuruluş yıldönümü ile ilgili bir basın açıklaması yapıldı.
CHP Ayvalık İlçe Başkanlık binasında saat 12.00’de İlçe Başkanı Ahmet Toker tarafından yapılan açıklamada, “Köy Enstitülerinin temelleri 1935’lerde atılmış, 17 Nisan 1940 tarihinde kabul edilen Köy Enstitüleri Kanunu ile yasal temele oturtulmuştur. Köy Enstitülerini çağdaş, demokratik eğitim kurumları yapan, aydınlanma, çağdaşlaşma ve modernleşme özlemine hitap etmesidir. Köy insanı yüzyıllardan beri ezilmiş ve geri bırakılmıştır. Cumhuriyet rejimini gerçek bir halk egemenliğine dayandırabilmek için halkı siyasal bilince kavuşturmak gerekmekteydi. Köyü kalkındırmak yetmezdi. Onun rejime sahip çıkması, daha ileri demokratik özlemlere sahip olması gerekiyordu. Köy Enstitüsü sistemi, her insanı, cins, din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin bir değer kabul etmiştir. Sistem tam anlamıyla bir kişilik eğitimden yanaydı. Her insanın, bilimsel bilgi öğrenme yanında, müzik, spor, sözel sanatlar, resim etkinlikleri gibi etkinliklerden geçerek, çok yönlü gelişmelerine önem verilmiştir. Bu ulusal projenin amacı; Atatürk devrimlerini köylere götürecek öğretmen yetiştirmekti. Öğretmen devrimci düşüncenin öğreticisi olmalıydı. Devrimci düşüncenin adamı Köy Enstitülerinden yetiştirilecekti. Köy Enstitüsü sisteminde gerçek rehber bilimdir. Bilimsel bilgiler, deneme ve gözlem olanaklarından yararlanılarak kazandırılmıştır. Merak eden, araştıran, neden sonuç ilişkisi üzerinde ısrarla duran bir anlayış temel alınmıştır” ifadeleri yer aldı.
Köy Enstitüleri sistemiyle; köyde yaşayanlara öncelik tanındığını vurgulayan Ahmet Toker, “Çoğunluğun bilinçlenerek yönetime ortak olması ana düşünceydi. Köy Enstitüleri aydınlanmacı toplum kalkınma projesiydi; Köy Enstitülerinde Atatürkçülüğün ölmez bir hedef, yükselen bir şeref olduğu bilinci oluşturuluyordu Köy Enstitüleri, eğitimi sadece okulla ve öğrenciyle sınırlandırmayan, eğitimi adeta tüm halka yayıp bir yaşam biçimi haline getiren dünya çapında bir projeydi. Köy Enstitüleri, ‘Eğitim Üretim İçindir.’ ve ‘Eğitim Halk İçindir.’ İlkelerinden hareketle; kültür, sanat, sanayi, tarım, spor, sağlık, kadın erkek eşitliği, kendi gücüyle, kendi emeğiyle üretme, el birliğiyle, toplumsal dayanışmayla kalkınmayı öngören uygarlaşma modeliydi. Köy enstitülerinde yetişen gençler, babalarına benzemiyordu. Ağalık ve aşiret düzenine karşı baş kaldırıyorlar, şeyh ve şıhların eteklerini öpmüyorlar, ağaların önünde baş eğmiyorlardı. Bilime önem veriyorlardı. Ağalık sistemini ve köylünün fakirliğini sorguluyorlar, hak hukuk aramaya başlıyorlardı. Demokrasi özlemi Köy Enstitülerinde eşitlik ilkesiyle ortaya konulmuştur” dedi.
Toker açıklamasında; “Aydınlanma devriminin kuş yuvası Köy Enstitülerinin ne yazık ki ömrü kısa sürmüş, ama 8-10 yıllık kısa ömründe 21 köy Enstitüsünden 17.346 öğretmen, 8.675 eğitmen, 1.599 sağlık memuru ve 213 köy enstitülü yetişmiştir. Bu kısa zamanda bugün adını saygıyla andığımız Fakir Baykurt, Dursun Akçam, Talip Apaydın, Mahmut Makal, Mehmet Başaran gibi birçok değerli edebiyatçı ve aydın yetişmiştir. Köy Enstitüleri kapatılmakla, ‘Devrimci düşüncenin adamını’ yetiştiren kaynak kurutuldu. Böylece Türk aydınlanmasının, yurdun tüm kılcal damarlarına yayılması engellenmiş oldu. Ülkemizde yetmiş yıldır uygulanan yanlış eğitim politikalarının sonucu; eğitim bugün sorun çözme özelliğini yitirmiş, ne yazık ki kendisi çözülmesi gereken en önemli sorun haline gelmiştir” dedi.
“KÖY ENSTİTÜLERİNİN KURULUŞU OLAN BUGÜN BİZİM İÇİN EĞİTİM BAYRAMIDIR”
CHP Ayvalık İlçe Başkanı Ahmet Toker yaptığı açıklamasında, “Bugün, eğitim alanı, özelleştirme ve dinselleştirme politikalarıyla, çağdaş eğitim hedefinden saptırılmış, yüzünü Osmanlı dönemindeki medrese eğitimine çevirmiştir. Ülkeyi yönetenler sanki bilinçli yurttaş çoğunluğundan korkmakta, yönetilmesi kolay olacağı düşüncesiyle ümmetçi yurttaş çoğunluğu yaratmayı ön plana almış görünmektedir. Eğitimde büyük bir karmaşanın yaşandığı günümüzde köy enstitülerine her zamankinden daha çok ihtiyaç duyuyoruz. Köy enstitülerinin kuruluşu olan bugün bizim için eğitim bayramıdır. Köy Enstitülerinin kuruluş yıldönümünde başta çağdaş ve laik Cumhuriyetimizin kurucusu, çağdaş eğitimi hedef olarak gösteren Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’yü, dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel’i, İsmail Hakkı Tonguç’u ve Anadolu aydınlanmasına ışık olan şimdi aramızda olmayan Köy Enstitülü öğretmenlerimizi saygıyla anıyoruz” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1