EGE GÜNDEM GAZETESİ

17 BİN KİŞİ MAĞDUR !

17 BİN KİŞİ MAĞDUR !
454 views
28 Kasım 2018 - 11:56

Balıkesir’de kısa süre önce konkordato ilan eden YÖRSAN Firması bölgedeki 17 bin üreticiyi mağdur etti. Firmanın üreticiye yaklaşık borcu 33 milyon TL olduğu konuşuluyor. Konkordato dosyasında alacakların isimleri mevcut.

 

Balıkesir’in Susurluk ilçesinde faaliyet gösteren İzzettin Yörük ve kardeşleri tarafından kurulun YÖRSAN Şirketi Dubaili Abraaj Grop’a satıldığı yıla kadar üreticiyle arasında ödeme sorunu olmayan örnek işletmelerden birisiydi. Satıldıktan sonra şirketin başındaki başarılı ekip başta İlker Kaçan olmak üzere işten çıkartılınca yeni gelen CEO ve ekibi şirketi kötü bir ekonomik duruma sürükledi.

Yaşanan bu gelişmeler sonrası ekonomik açıdan darlığa düşen firma üreticiye olan borcunu ilk etapta geciktirirken daha sonraları ödememeye başladı. Bölgedeki 17 bin üreticiden süt alan YÖRSAN Firması bu nedenle bir çok kez üretici ile karşı karşıya geldi.

Üreticiler gelinen son aşamada paralarını 50 gün geriden alırken, şimdilerde bu sayı 70 güne kadar çıktı.

YÖRSAN Firmasının konkordato ilan etmesi sonrası devreye giren Balıkesir Milletvekilleri üreticiye Tarım Bakanlığı üzerinden yeni satış alanları yaratmaya çalıştı. Milletvekilleri adına konu ile ilgili görevlendirilen Ak Parti Balıkesir Milletvekili Mutlu Pakize Aydemir, üreticiyi mağdur etmemek için çalıştıklarını söyledi ve paraların 31 Mart tarihine kadar ödeneceği bilgisini 5 veklin katıldığı basın toplantısında dile getirmişti.

Yaşanan gelişme ve gelinen süreçte üreticiye hiçbir ödeme yapılmazken yerel seçimlere gidildiği bu dönemde bölgedeki 17 bin süt üreticisinin mağduriyetinin ne zaman giderileceği merak konusu. Üretici düştüğü zor duruma tepki gösterirken emeğinin karşılığı istedi.

Balıkesirli üretici yerel seçimler öncesi Balıkesirli 5 Ak Parti Milletvekilinin konuyu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a aktarmasını istediler.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1