EGE GÜNDEM GAZETESİ

12. Balıkesir Yörük Ve Türkmen Etkinlikleri Başladı

12. Balıkesir Yörük Ve Türkmen Etkinlikleri Başladı
114 views
06 Mayıs 2016 - 23:02

Bu yıl 12. si düzenlenen Balıkesir Yörük ve Türkmen Etkinlikleri Altıeylül İlçesi Ayvatlar Mahallesinde okunan Mevlid-i Şerif ve Lokma Hayrı ile başladı.

Cuma namazı öncesi başlayan etkinliğe, Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Başkan Yardımcıları Zeki Çabuk, Ahmet Özen ve Fikrettin Kocaman, Meclis Üyeleri, Balıkesir Yörük ve Türkmen Federasyonu Başkanı Sinan Ergüven ve vatandaşlar katıldı. Mevlid-i Şerif okunmasının ardından, Cuma namazını müteakiben lokma hayrı yapıldı. Bu yıl yapılacak olan etkinlikler hakkında bilgiler veren Federasyon Başkanı Sinan Ergüven ülke gündemine uygun olarak format değişikliğine gittiklerinin altını çizdi. Ergüven “Bugün burada Ayvatlar Yaylasında 12. Balıkesir Yörük ve Türkmen Etkinlikleri’ni başlatmış bulunmaktayız. Yarın da (7 Mayıs Cumartesi) Şehitlik Mezarlığında Şehitlerimize dualar edeceğiz. Saat 16:00’da da Karesi Türbesi’nde dualarımızı yapıp Yörük Göçü kortejimizi gerçekleştirip Atatürk Anıtı’na çelenk koyacağız. Pazar günü Ayvatlar yaylasında etkinliklerimiz yapılacak. Bu yıl şehitlerimize saygıdan dolayı konsept değişikliği yaptık. Gösteri güreşi, yabancı konuklarımızın ve Bursa Kılıç Kalkan ekibinin gösterileri gerçekleştirilecek. Aynı zamanda da terör örgütünün yapmak istediği yıldırma çabalarına karşılık, biz yine meydanlarda yaylalardayız. Çünkü bu ovalar, bu yaylalar bizim. Bu ülke bizim. Balıkesir Kuva-i Milliye şehri. Kültürümüzü yaşatma, vatanımızı, bütünlüğümüzü koruma adına herkesi yaylamıza bekliyoruz.” şeklinde konuştu.
YÖRÜK YAYLASINDA ÇANAKKALE RUHU
12. si düzenlenen Balıkesir Yörük ve Türkmen Etkinlikleri’ninAyvatlar Mahallesindeki ilk gününde bir açıklama yapan Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu Çanakkale Ruhu’nunAyvatlar’da yeniden canlanacağını söyledi. Başkan Kafaoğlu “Yörük ve Türkmen etkinlikleri gelenek ve göreneklerimiz için son derece önemli” derken şunları söyledi: “Balıkesir Yörük ve Türkmen etkinliklerinin bu yıl 12.si yapılıyor. Başından bu yana emeği geçen herkesi kutluyorum. Bizim örf, adet, gelenek ve göreneklerimiz için son derece önemli. Birlik ve beraberliğimizi, vahdet ruhumuzu pekiştirdiği için önemsiyorum. Ulaşım konusunda sıkıntımız yok. Büyükşehir Belediyemiz tarafından tahsis edilen araçlar sürekli olarak ring seferleri yapacak. Emniyet, Jandarma ve Zabıtamız trafik akışı için gerekli önlemleri aldı. Bu ekinliklerin hayırlı olmasını diliyorum: Cenab-ı Allah birliğimizi dirliğimizi daim etsin. Ülkemizi parçalamak isteyenlere fırsat vermesin. Çanakkale ruhunun yaşadığı ve dimdik ayakta olduğu ve Türkiye’nin geçilmez olduğunu haykıracağımız Ayvatlar Yaylasına herkesi davet ediyorum.”
Başkan Kafaoğlu lokma hayrı sonrasında Ayvatlar Yörük Evi’ni ziyaret ederek vatandaşlarla sohbet etti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1