EGE GÜNDEM GAZETESİ

“1 Mayıs, En Yaygın Ve Kitlesel Biçimde Kutlanmalıdır”

“1 Mayıs, En Yaygın Ve Kitlesel Biçimde Kutlanmalıdır”
87 views
15 Nisan 2016 - 23:41

Ayvalık ilçesinde, Emek Partisi İlçe Başkanlığı tarafından 1 Mayıs ile ilgili yazılı basın açıklaması yapıldı.
Emek Partisi İl yöneticisi Cemil Tosunoğlu tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Türkiye işçi sınıfı ve emekçiler, işçi sınıfının uluslar arası birlik, dayanışma ve mücadele günü 1 Mayıs’ı ekonomik, sosyal ve politik cephelerde ağır saldırılarla karşı karşıya geldiği savaş ve çatışma ortamında kutlamaya hazırlanmaktadır. Devlet ve hükümetin ısrarla sürdürdüğü “içeride savaş, dışarıda savaş politikaları” ülkemizi Ortadoğu bataklığının içine her gün daha fazla çekerken, işçi sınıfı ve halklarımız üzerinde dizginsiz bir devlet terörü ve baskı uygulanmaktadır” denildi.
Açıklamada, “ Kürtlerin yoğun yaşadığı illerinde tank ve toplarla kentlere girilip halkın evleri başlarına yıkılır, yaşlı, genç, kadın, çocuk demeden sivil halk katledilirken, işçilerin hak arayışı tomalar eşliğinde fabrikalara girilerek bastırılmaktadır. Savaş ve çatışma ortamı gerekçe edilerek işçi ve emekçilerin her talebi geriye itilirken ülkemizi sermaye için bir sömürü cennetine dönüştürecek kiralık işçilik, kıdem tazminatının fona devredilmesi, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun değiştirilerek kamu emekçilerinin iş güvencesini ortadan kaldırılması gibi düzenlemeler peş peşe gündeme getirilmektedir. Saray ve AKP hükümeti varolan demokratik kırıntıları da ortadan kaldıracak, tek adam, tek parti diktatörlüğünü getirecek yeni bir anayasa dayatmaktadır. Eğitim alanı bütünüyle dinci vakıflara terk edilmiş durumdadır. Tüm toplumsal değerlere ‘yerli ve milli’ ön takısıyla ideolojik bir saldırı yöneltilmektedir” ifadeleri yer aldı.
1 Mayıs tarihsel olarak işçi sınıfının sermaye ve kapitalist devlet ve hükümetlerin karşı karşıya gelerek güçlerini sınadıkları bir gün olduğunun vurgulandığı açıklamada, “Her milliyetten ve her inançtan Türkiye işçi sınıfı, bu bağlamda 2016 1 Mayıs’ında gerici faşist politik bir rejimini yeniden inşaası girişimlerine ve kendisine dayatılan kölelik koşullarına karşı en güçlü şekilde yanıt vermelidir. İşçi ve emekçiler bunun için bulundukları her yerde güçlerini birleştirmeli, olası en ileri biçimlerle 1 Mayıs kutlamaları örgütlenmelidir. İşçi sınıfının ve halkımızın karşı karşıya bulunduğu sorunlar göz önüne alındığında sendika konfederasyonlarının 1 Mayıs’ta işçilerin birleşmesini önleyen, farklı hareket etmelerinin hiçbir haklı gerekçesi yoktur. Partimiz bütün araç ve olanaklarıyla sermaye ve AKP hükümetinin saldırılarına karşı iş, barış, özgürlük talebiyle 2016 1 Mayıs’ının en kitlesel biçimde kutlanabilmesi için çalışma yürüten işçilerimizin ve mücadeleci sendikacılarımızın yanındadır” denildi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1