EGE GÜNDEM GAZETESİ

1 Mayıs Akçay’da Coşkuyla Kutlandı

1 Mayıs Akçay’da Coşkuyla Kutlandı
132 views
02 Mayıs 2016 - 10:00

Edremit’in Akçay Mahallesi’nde ilk kez düzenlenen 1 Mayıs İşçi Bayramı Kutlamaları coşku içerisinde geçti. CHP başta olmak üzere VP, Belediye-İş, Eğitim-İş, Tüm Yerel-Sen, ADD Şubeleri, ÇYDD, ÇKD tarafından düzenlenen kutlamalarda kordon boyundan Cumhuriyet Meydanı’na kadar düzenlenen yürüyüşe yüzlerce kişi katıldı.

Edremit ilçesinde siyasi partiler, CHP başta olmak üzere VP, Belediye-İş, Eğitim-İş, Tüm Yerel-Sen, ADD Şubeleri, ÇYDD, ÇKD tarafından 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü olarak kutlanan 1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle AKçay Mahallesi’nde yürüyüş düzenledi. Akçay Öge Otel önünden Cumhuriyet Meydanı’na kortej yürüyüşü ile başlayan 1 Mayıs kutlamaları renkli görüntülere sahne oldu. Öge Otel önünde toplanan kalabalık, düzenleme komitesinin daha önce çektiği kura sıralamasına göre yürüyüşe başladı. Türk bayrakları, sivil toplum kuruluşu ve parti flamaları ve çeşitli pankartların taşındığı korteje Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka,  CHP Edremit İlçe Başkanı Yusuf Sel, sivil toplum örgütü temsilcileri dernek yöneticileri ve yüzlerce vatandaş katıldı. Kortej Kordon boyu üzerinden Akçay Cumhuriyet Meydanı’na ulaştı. Meydana gruplar tek tek anons edilerek alındıktan sonra, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka ve düzenleme komitesinde yer alan sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcileri tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunumu yapıldı. Ardından başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere iş kazalarında yaşamlarını yitiren işçiler için saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı okundu.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmalar ve şiirlerin okunmasından sonra, özgün müziğin ünlü ismi Ali Altay sahne aldı. Ardından bağlama eşliğinde türküler söylendi. Türkülere kalabalık zaman zaman halay çekerek, kimi zaman da sloganlarla ve alkışlarla eşlik etti. Akçay Mahallesi’nde 1 Mayıs kutlamaları başladığı gibi olaysız bir şekilde sona erdi.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1