EGE GÜNDEM GAZETESİ

1 KURUŞUNUZ NEREDE VE KİMİN CEBİNDE ?

1 KURUŞUNUZ NEREDE VE KİMİN CEBİNDE ?
MELİSA GÖNEN
MELİSA GÖNEN( mel8279.gonen@gmail.com )
993 views
19 Kasım 2018 - 13:21

Herkesin alışveriş yaparken mutlaka tanık olduğu iki durum vardır :
1-Satılan ürünü avantajlı göstermek için kullanılan küsuratlı fiyat etiketleri (9.99,29.99)
2-Alışverişlerin ardından para üstü olarak bir türlü elimize geçmeyen kuruşlar
Ben artık kuruşların hesabını yapma kararı aldım. Damlaya damlaya göl olur sözünden yola çıktım ve bu konuda internette çıkan bazı haberleri karıştırarak kendimce yorum yaptım ve soruyorum: Nereye ve kime gidiyor bizim kuruşlar ?
Bu konu üzerine TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken 2017 yılında bazı açıklamalar yapmış.2017 Ocak ayı itibariyle 208 milyon adet 1 kuruşun piyasaya sürüldüğünü ancak nakitle yaptığımız alışverişlerde çoğu işletmenin para üstü olarak 1 kuruşu vermediğini ve böylece firmaların haksız kazanç sağladığını belirtmiş. Aslında bir kuruşla nasıl bir kazanç sağlanabilir ki diye düşünüp onu etkisiz bir eleman gibi düşünebilirsiniz ancak devletin vergi kaybına neden oluyormuş bizim şu kayıp kuruşlar. Şöyle ki Palandöken piyasadaki 1 kuruşların değerinin 2 milyon 86 bin TL ettiğini ve devletin vergi kaybına neden olduğunu belirtmiş. Bu noktada düşünmemiz gereken bir soru daha ortaya çıkıyor :Devletin vergi kaybı nasıl tamamlanıyor ?(cevabı ben de bilmiyorum)
Bizim etkisiz elaman gözüyle baktığımız” 1 kuruşlarla” birçok firma aslında büyük oranda kar elde ediyor. Bendevi Palandöken’e göre vatandaşlar bu konuda bilinçlendirilmeli ve para üstü ısrarla istenmeli. Aksi durumlarda işyerleri kasalarında kuruş bulundurmamaya başlayacak. Bu durum üzerine ne yapılmalı diye düşünüldüğünde ortaya çıkan” kamu spotunun” hazırlanması gerektiği fikrine katılıyorum.
İster 1 kuruş olsun ister 5 kuruş hepsi dursun bir köşede biriksin ancak biz tüketicilerin cebinde biriksin çünkü para üstü olarak alacağımız her kuruş bizim hakkımız.Bu sebeple nakit ödemelerde aldığınız ürünün fiyatının kasada yuvarlanmadığına ve kuruşlarınızın elinize geçtiğine emin olunuz.
Nakit paranın üstü olarak alışveriş yaptığınız yere kalan kuruşlar kayda girmediği için, tüm mağaza ve şubelerden yılda milyonlarca liralık vergisiz kazanç elde ediliyor.Peki asıl sorumuzu soralım, bu 1 kuruşlar nerede ?
1 kuruşun madeni değeri yaklaşık 3 kuruşa tekabül ediyor. Kaç adet 1 kuruş basılırsa basılsın onları toplayıp eriterek kazanç sağlayanlar da yok değil.208 milyon adet bulunması gereken kuruşlarla o kadar karşılaşmıyoruz ki kime sorsak 1 kuruş tedavülden kalktı der. Paranızı ne zorluklarla kazandığınızı düşünerek para üstü alırken utanmayıp sıkılmadan hakkınız olanı istemeniz gerektiğini unutmayınız. Eğer bir mağazada bir markette kasada 1 kuruşun bulunmadığını söyleyen biriyle karşılaşırsanız o kişiye fiyat etiketlerini gösterebilirsiniz.
MELİSA GÖNEN

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1