EGE GÜNDEM GAZETESİ

KARAAYIT’TA ÇEVRECİLER VE MESUT ERGİN ZAFERİ

KARAAYIT’TA ÇEVRECİLER VE MESUT ERGİN ZAFERİ
1.049 views
16 Ekim 2019 - 7:26

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinin kırsal mahallelerinden Karaayıt’ta bulunan Bilfer Madencilik isimli demir madeni zenginleştirme tesisinin aynı yerde hazırladığı Atık Depolama Projesi’ne; Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’in öncülüğünde, ilçedeki çevreciler ve Kent Konseyi tarafından gerçekleşen bir eylemle ÇED Toplantısı durduruldu.

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinin kırsal mahallelerinden Karaayıt’ta bulunan Bilfer Madencilik isimli demir madeni zenginleştirme tesisinin aynı yerde hazırladığı Atık Depolama Projesi’ne; Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’in öncülüğünde, ilçedeki çevreciler ve Kent Konseyi tarafından gerçekleşen bir eylemle ÇED Toplantısı durduruldu.

HABER: SUAT SALGIN (AYVALIK)
Karaayıt Mahallesi Muhtarı Bayram Kaçar’ın çektiği ve sosyal paylaşım sitelerinde dalga dalga yayınlan bir videoda köy halkının maden firmasının çevreyi kirletmesi nedeniyle yardım istemesinin ardından harekete geçen Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’in öncülüğünde, Ayvalık Kent Konseyi, Ayvalık Tabiat Platformu, Ayvalık Çevre Derneği, CHP, Emek Partisi ve köylüler bugün Karaayıt Mahallesi’nde yapılması planlanan ÇED toplantısını engelledi.
Karaayıt Mahallesi’ne çevreci grupların ellerinde açtıkları pankartlar ve “Havama suyuma dokunma” sloganlarıyla köy merkezine yaptığı yürüyüşün ardından köy meydanında toplanıldı.
Maden firmasının yetkilileriyle, maden çalışanlarının köy meydanına girmek istediği sırada çevreciler madencilere tepki göstermeye başlayınca Ayvalık İlçe Jandarma Komutanlığı bünyesindeki ekipler araya girdi.
Bu esnada Muhtar Bayram Kaçar ile maden firması çalışanları arasında sözlü sataşmaların olduğu gözlendi. Araya giren Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin ortalığı sakinleştirmeye çalıştı.
Maden firması yetkililerine sert çıkan Başkan Ergin, “Sizler, birkaç bin lira para kazanacaksınız diye köylüyü, köylüyle karşı karşıya getiremezsiniz” şeklindeki sözleri çevreciler tarafında alkışlarla desteklendi.
Arbedenin ardından köy meydanında konuşan Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, “Sayın muhtarımızın başlattığı o videoyla, bir çığlık attı. Bizlere yardım edin diye mesajlar gönderdi. Biz zaten bu sıkıntıları yaşanılacağını 10 yıl öncesinden biliyorduk. 10 yıl sonra bu köyde nelerin olabileceğini tahmin edebiliyorduk. Bizler, Ayvalık Belediye Meclisi’nde oy birliğiyle aldığımız karar sonrasında, bunu Büyükşehir Belediyesi Meclisine taşıdık. Hedefimiz burada ÇED toplantısının yapılmamasını sağlamaktır. Ben Karaayıt halkına verdikleri bu mücadele için teşekkür ediyorum. Şurada Madra Barajı kıyısında bir maden nasıl olabilir? Bu biraz vicdan meselesi.” dedi.
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki BASKİ’nin Madra Barajı suyu ile Ayvalık’ın su ihtiyacının karşılanmasına yönelik bir projesinin bulunduğunu hatırlatan Başkan Ergin, “Bu proje hayata geçecek olursa ne olacak? Bu çevre kirliliğinin yoğun yandığı bu bölgedeki suyu içecek miyiz? İçmeyeceğiz. Nasıl ki bizler bugün burada ÇED toplantısını hep birlikte yaptırmadık, inşallah bizde büyükşehirde bu projenin hayata geçirilmemesinin mücadelesini vereceğiz. Buradaki maden ocağını da kapattıracağız.“ diye konuştu.
Sadece Karayıt’ın değil, Ayvalık ve Edremit Körfezinde hemen hemen her alanın tehlike altında olduğunu kaydeden Belediye Başkanı Mesut Ergin “İşte Çanakkale’de görüyoruz. Çanakkale’de yapılan mücadelelerimizin ardından oradaki proje ertelendi. İnşallah burada da aynı mücadeleleri Balıkesir’in her yerinde göstereceğiz. Bundan hiç şüpheniz olmasın” ifadelerini kullandı.
Mesut Ergin’in ardından konuşan Ayvalık Kent Konseyi, Ayvalık Tabiat Parkı Platformu ve çevreci örgütlerin temsilcileri de maden firmasının Karayıt’ta çok ciddi çevresel kirliliğe neden olduğunu ve bu sorunun ortadan kaldırılmasının gerektiğine ilişkin konuşmalar yaptı.
Konuşmaların ardından ÇED toplantısı iptal edildiğine ilişkin tutanaklar imzalanmasının sonrasında kalabalık sessiz ve olaysız bir şekilde dağıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1