EGE GÜNDEM GAZETESİ

SİYASETİ NEREDE ÖĞRENDİNİZ?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SİYASETİ NEREDE ÖĞRENDİNİZ?
TAYLAN TOPRAK
TAYLAN TOPRAK( edremitegegundem@gmail.com )
769 views
16 Ağustos 2019 - 22:26
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Herkesin bildiği üzere Ak Parti uzun zamandır kan kaybediyor. Bunun en büyük müsebbibi olarakta maddi, manevi doygunluğa ulaşmış (metal yorgunu) olan teşkilat mensupları ve yöneticiler yüzündendir. Geçtiğimiz yıllarda bir çok belediye başkanının istifası istendiğinde safra temizliği olarak yorumlanmış bu temizlik neticesinde kalıcı hastalıklar peydah olmuştu… Bu dönem yeni partininde kuruluş aşamasıyla toplu bir temizlik olacağı düşünülüyor. Bu sayede Ak parti içerisindeki çürük yumurtaları bir bir temizleyeceği söyleniyor.

Tamam düşünce güzel ama Ak parti içersinde kalan düşük profilli siyasiler ne olacak?

Nedir bu düşük profil ve kimler bunlar?

Önümüzdeki aylarda Ak parti içersinde il ve ilçe kongreleri gerçekleşecek bir dahaki yıl içerisinde genel kongre gerçekleşecek tabi siyasiler bunun hazırlığı içerisindeler. Edremit’ten başlamak istiyorum. Edremit ilçesinde şuanda bir ilçe başkanı mevcut değil hatta bayramda bayramlaşma dahi gerçekleştiremediler. Bu üçüncü sınıf barajı geçememiş bir parti değil haaa… iktidar partisinden bahsediyorum. Neden Böyle oluyor gelin anlatayım.

Edremit ilçesi Balıkesir’in en önemli, en büyük iki ilçesinden biri olmasına karşı iktidar partisinden hiçbir milletvekili çıkaramamış buna rağmen Balıkesir’den çıkan bütün milletvekillerinin iştahını kabartmayı başarmış bir ilçedir Edremit…

Her ne kadar Cumhurbaşkanı bölge milletvekili yok milletvekili seçildiği ilin tamamından sorumludur desede kim takar Cumhurbaşkanını diyip Balıkesir’i parsellemiş durumdalar. Örneğin Geçtiğimiz günlerde Adil Çelik’i arayıp, derdini anlatan bir vatandaş; “orası canbeyin bölgesi canbeyi arayın” cevabıyla karşılaşmış… Evet körfez sınırları dahilinde her türlü konuya bakması, ilgilenmesi gereken Canbey neler yapıyor? Gelin anlatayım.

Ali Aydınlıoğlu körfez milletvekiliyken sahalarda koşum atı gibi koşturan herkesi enerjisiyle etkilemeyi başaran Mustafa Canbey tırnaklarıyla kazıyarak, çok çalışarak ilk iki seferinde seçilemeyecek yerden aday gösterilmesine rağmen seçilmesi garanti olan adaylardan daha çok çalışmasıyla gözleri doldurmayı başardı. Tamamda tek başına çalışmak yeterli değil kendine bir ekip kurması bu ekip ile de temayüllerden, araştırmalardan geçer not alması gerekiyordu. Ali Aydınlıoğlu körfezde teşkilatları şekillendirirken iki şeye çok dikkat etti.

İlki ilçe başkanı olacak olan kişilerin Edip Uğur ile bağı olmamalıydı. Edremit üzerinden örnek gösterirsek, Özkancı olmamalıydı, ikinci kriter ise Yunusçu olmamalıydı. Kimdir bunlar? Diye soracak oursanız Özkan Kostak girdiği hiçbir seçimi kazanamamış hasbelkader kurucu ilçe başkanı olduğu parti iktidar partisi olmuş birisi yani siyasette başarılı mı? Şanslı mı? Tartışılır. Ama en nihayetinde kuruculuğunu üstlendiği partinin ekmeğini çok güzel yemiş birisidir. Bu yüzden Edremit ilçesinde güzel bir ekip ve çevre edinmeyi başarmıştır. Diğer isime gelirsek Yunus Bozbey Edremit ilçesinde bir dönem Belediye Başkanlığı yapmış bir isimdir. İster istemez o da kendisine Özkan kadar olmasada çevre edinmeyi başarmış bir isimdir. Kabaca hesaplarsak Edremit’te Ak partili olanların %70’i özkancı, %20’si Yunusçu, %10’u da alicidir.(kendini Tayyipçi olarak nitelendirenleri katmıyorum) Eee yeni yeten Mustafa Canbey nereden, nasıl ekip kuracak? O da ne yaptı en zayıf halka olan Ali’nin düşmüş armutlarından kendine bir ekip kurdu. Çok sağlıklı değildi belki ama günü kurtarmaya yetecekti bende kendisini o dönemde taktir ettim. Siyasi hamlesini doğru buldum.

Gel zaman git zaman Mustafa Canbey’in istemiyle gelen ilçe başkanları sıralaması şu şekilde gerçekleşti… Ali’den kalma Metin Örkçü sonrasında gelen istifalar rezillikler, arkasından gelen Hakan Duman seçim öncesi istiflar rezillikler, arkasından gelen Yaşar Karabulut istiflar rezillikler… diyerek bu günlere getirmeyi başardı körfez milletvekilimiz Mustafa Canbey… Tabi bu arada boş durmadı il teşkilatına da el atmayı ihmal etmedi. Ak parti il başkanı malumunuz Canbey’in sözünden çıkmayan çok yakın arkadaşıdır kendisi… Ahmet Sağlam’a sorarsanız siyasetin ustasıdır kendisi ama herhangi bişi yapmadan önce Mustafa Canbey’den icazet alır.

Dayanamadım dedimki siz bi halt yiyemiyorsunuz partiye yazık ediyorsunuz birkaç isim öneriyim dedim. Gönlümden geçti 1-2 isim önerdim özkancı mı, yunusçu mu, alici mi diye araştırmaya başlamışlar. Kendilerini denk tuttukları adamlara bak… yahu ali mi kaldı, yunus mu kaldı? Özkan desen başarısı olmayan bir adamdan mı çekiniyorsunuz ne biçim bir siyaset anlayışınız var. Ekip kuracaksınız ama adam kazanmayı bilmiyorsunuz…

Peki bu arkadaşlar nasıl bir siyaset içerisindedir kendileri? Diye soracak olursanız iki tane örnek gösterebilirim.  Geçtiğimiz günlerde kendi yönetiminden birinin yaydığı dedikoduya alet olup, dedikoduya paye verdiği yetmiyormuş gibi kendiside devam ettirdi. Allahtan karşı taraf partisini seven birisiydide parti rezil olmaktan son anda sıyrıldı.

Diğer konu ise direk benimle alakalı; geçtiğimiz gün sosyal medyada bir yerde kendisi ve canbey hakkında bir yorum yaptım. Kendileri beni arayıp durumu öğrenmek yerine babamı aramış dedikodu yapmış…

Siz bu siyaseti nerde  öğrendiniz? Bi iş yapıyorsanız içinizden gelsin korkmadan yapın şu işi…

Yani Ak partinin en büyük sorunu arkadan dolanan düşük profilli siyasilerin, gönülsüz yaptıkları işler halkı ve partilileri düşünmeye itiyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.