“GÜNEŞTEN ÜRET KENDİN TÜKET” PROJESİ ÜLKE SINIRLARINI AŞTI

14 Haziran 2019 Cuma, 08:27

 

Burhaniye Mesleki Eğitim Merkezi Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) tarafından desteklenen “Güneşten Üret Kendin Tüket” isimli projesi kapsamında Çekya’ nın Prag kentine yaptığı teknik gezi ile projeyi yurtdışında da tanıttı.

Mesleki Eğitim Merkez Müdürü Gürhan Kuştutan; “Güney Marmara Kalkınma Ajansı’ na (GMKA) hazırladığımız ve ajans tarafından kabul gören 603.000 TL tutarındaki projemiz ile okulumuzun elektriğini güneş enerjisinden üretmek istiyoruz. Fazla ürettiğimiz elektriği de satarak okulumuza gelir getirme amacındayız. Aynı zamanda proje bütçesi ile kuracağımız birer adet Elektrik-Elektronik Atölyesi, Yenilenebilir Enerji Atölyesi ile de sektöre yenilenebilir enerji alanında aranan eleman yetiştirmek için körfezin başvuru merkezi olacağız. Bu kapsamda Çekya’ nın Prag kentine 8 öğretmenden oluşan “proje ekibimiz” ile uzmanlık gezisi düzenledik. Bu teknik gezi ile mesleki ve teknik eğitim veren bir teknik lise ile Teknik Üniversite ve üniversiteye bağlı işletme ve Ar-Ge gezisi yaparak güneş enerji sistemleri üzerine eğitimler aldık ve iş başı gözlemleri yaparak bu alandaki yurtdışı karşılıklarını ülkemize taşımaya çalıştık” Dedi.

Merkez Müdürü Gürhan Kuştutan; “3 – 9 Haziran 2019 tarihleri arasında 5 tam gün süren teknik gezi ile hem güneş enerjisi sistemleri (GES) üzerine 8 öğretmenimizin uzmanlığını artırdık hem de boş kalan zamanlarda kültürel geziler yaptık. Bu eğitim ve gezilerde gittiğimiz işyeri ve kurumlarda projemizi, Burhaniyemizi ve ülkemizi tanıtıcı hediye ve broşürler dağıttık ve böylelikle projemiz ülke sınırlarını aşan bir görünürlüğe ulaştı ” Dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB