EGE GÜNDEM GAZETESİ

Engellilerden temizlik işleri ekiplerine yemek hayrı

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Engellilerden temizlik işleri ekiplerine yemek hayrı
9 views
13 Haziran 2019 - 9:59
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

 

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Aktif Sosyal Tüm Engelli Dostları (ASTED) Grubu’nun Görme Engelli Koordinatörü Namık Tuncel’in öncülüğünde Ayvalık Belediyesi bünyesindeki Engelliler Rehabilitasyon Merkezi tarafından farklı bir etkinliğe imza atıldı.

SUAT SALGIN (AYVALIK)
Bu kapsamda; kendi elleriyle yaptıkları yemekleri; son aylarda ilçenin temizliği nedeniyle yoğun emekler harcayan belediye Temizlik İşleri Müdürlüğü bünyesindeki temizlik işçileriyle paylaşan engellilerin düzenlediği hayır yemeğine ilgi yoğun oldu.
Ayvalık Belediye Başkan Yardımcısı Ersan Bahar’ın yanı sıra Türkiye Zihinsel Engelliler Federasyonu eski Genel Başkanı ve halen Ayvalık Zihinsel Engelliler Derneği Başkanlığı görevini yürüten Hamdi Atay’ın da katıldığı hayır yemeği, ASTED’in Görme Engelli Koordinatörü Namık Tuncel’e ait engellilere yemek yapma eğitimleri verilen mutfak-karavan da gerçekleştirildi.
Ayvalık’ın sempatik gazetecilerinden Güner Karaca Oskan’ın da gönüllü olarak yemek dağıtımına katıldığı etkinlikte, engellilerin birbirinden leziz yemekleri Milli Eğitim Bakanlığı’na ait Cunda Uygulama Oteli mutfağında, okulun usta eğiticilerinin gözetiminde yaptıkları öğrenildi.
Renkli görüntülerin yaşandığı engellilerin; belediye temizlik işçilerine yönelik yaptıkları hayır yemeğine, mutfak-karavanın önünde konuşlandığı BASKİ binasında çalışan işçiler, Ayvalık Belediyesi’ne ait akaryakıt istasyonu çalışanları ve Ayvalık Deniz Hudut Kapısı personeli de katılarak destek verdiği gözlendi.
Afiyetle yenilen yemeğin ardından açıklamalarda bulunan ASTED’in Görme Engelli Koodrinatörü Namık Tuncel, Ayvalık Belediyesi’nin Temizlik İşleri birimindeki işçiler bugüne kadar ilçede görülmemiş dev bir temizlik çalışması başlattılar. Engelli dostu olarak nitelendirdiğimiz Ayvalık’ın yeni Belediye Başkanı Mesut Ergin’in öncülüğünde başlatılan bu çalışma da ilçe genelinin her köşesi adeta pırıl pırıl hale getirildi. Bu özverili çalışmaları gerçekleştiren temizlik işçilerimizle birlikte engelli arkadaşlarımızla rehabilitasyon amaçlı yaptığımız yemekleri paylaşmak istedik. Sağolsunlar, başta Belediye Başkan Yardımcımız Sayın Ersan Bahar olmak üzere, belediye bünyesindeki temizlik işçilerimiz bu davetimize olumlu yanıt verdiler. Bugün hep birlikte büyük bir ahenkle bir araya gelerek bu etkinliği gerçekleştirdik. Katılan herkese başta Başkan Yardımcımız Ersan Bahar olmak üzere şükranlarımı sunuyorum” dedi.
Engellileri hazırladıkları hayır yemeğine katılmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Ayvalık Belediye Başkan Yardımcısı Ersan Bahar da, 30 Mart yerel seçimlerinin ardından ilçe genelinde dev bir temizlik hamlesi başlattıklarını hatırlatarak, “Bu kapsamda Ayvalık merkez ve kırsal mahallelerinde en ücra köşeleri bile temizlemeye çalışıyoruz. Ekip arkadaşlarımız büyük bir özveriyle çalışıyorlar. Ama şu asla unutulmamalıdır ki, ‘En iyi temizlik, kirletmemektir’ bu yüzden de bizim vatandaşlarımızdan ve ilçemize ziyaret eden tatilcilerimizden ricamız; temizlik işçisi arkadaşlarımıza bu yönde yardımcı olmalarıdır.” İfadelerini kullandı.
İnsanın yaşadığı memlekete hizmet etmesinden daha güzel hiçbir şeyin olamayacağını kaydeden Belediye Başkan Yardımcısı Bahar, “Biz Ayvalık için yaptığımız çalışmalarda halkımız bizi motive ediyor. Bu sinerjinin daha da artarak süreceğini çok rahatlıkla söyleyebilirim. Ancak bizim özellikle ziyaretçilerimizden ekiplerimize destek vermesi yönünde talebimiz olacak. Zira, ‘Her yer benimdir. Her yerde istediğimi yaparım’ mantığı bize ters geliyor. Bizler sonuçta memleketimizin güzelleşmesi için uğraşıyoruz. O yüzden de ilçemizi ziyaret eden insanlarımızın da kanunlara ve nizamlara uyması gerekiyor. Mesela ziyaretçilerimiz; diledikleri yerde, diledikleri zamanda çadır kurmamaları lazım. Çünkü çadır kurdukları yerler hijyen olarak kötü olabiliyor. Sağlık açısından olumsuz olabiliyor, Ulaşım açısından sıkıntılı olabiliyor. Biz belediye olarak özellikle çadır turizmi yapmak isteyen konuklarımız için yerler belirleyeceğiz. Onlarda bundan sonra bizim belirlediğimiz yerlerde çadırlarını kurabilecekler. Ayvalık’a gelen misafirleriz bizim her zaman başımızın tacıdır. “diye konuştu.

“ENGEL TANIMAZ BİR BELEDİYE BAŞKANIMIZ VAR”
Görme Engelli Namık Tuncel’in çalışmalarını sosyal medyadan takip ettiğini de belirten Ayvalık Belediye Başkan Yardımcısı Ersan Bahar, “Ayvalık Belediyesi olarak bizim de özel çocuklarımızla ilgili bir birimi var. Namık bey, onlarla birlikte çok güzel şeyler üretiyor. Engelli kardeşlerimiz ve özel çocuklarımızın hayata daha iyi bakabilmeleri için güzel çalışmalar yapıyorlar. Bizim Ayvalık Belediyesi olarak önümüzdeki süreçte engellilere yönelik daha etkin bir çalışma programımız olacak. Engel Tanımaz bir Belediye Başkanımız var. Bu yüzden de bizim yapacağımız çalışmalarda engellilere engel oluşturmayacak çalışmalara imza atacağız. Engelliler, engellerle karşılaşmayacak Ayvalık’ta.” dedi.
Belediye Başkan Yardımcısı Ersan Bahar, katıldığı yemekte engellilerin sevgilerini katarak hazırladıkları enfes lezzetler olduğunu da vurgulayarak, “Ben şahsen yemeğin tadını içine katılan bu sevgi ile aldım. Çok da güzel olmuş. Hepsinin ellerine sağlık. Ben devamını bekliyorum. İnşallah bir dahaki yemekte yine birlikte oluruz” ifadelerini kullandı.
Engellilerin hazırladığı yemek etkinliği, davetlilerle birlikte çekilen toplu hatıra fotoğrafının ardından sona erdi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.