DUMANSIZ EDREMİT İÇİN EL ELE

02 Haziran 2019 Pazar, 21:38

Balıkesir’in Edremit ilçesinde 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü etkinlikleri çerçevesinde Edremit İlçe Sağlık Müdürlüğü organizasyonunda bir dizi etkinlik gerçekleştirildi.
Tütün ürünü kullanımının sağlık ve diğer zararları konusunda toplumda farkındalık oluşturmak, tütün ürünü kullananlara bırakmaları yönünde bilinç kazandırmak ve sağlıklı yaşam davranışlarını geliştirmek amacıyla, Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Dünya Tütünsüz Günü” ilan edilen 31 Mayıs günü etkinlikleri çerçevesinde Edremit ilçesinde sigara denetimi ve tütün mamullerinin zararlarını içeren broşür dağıtımı yapıldı. Edremit İlçe Sağlık Müdürü Dr. İbrahim Burak CAN ve çevre sağlık ekipleri ile birlikte ilçede esnafları dolaşarak broşür dağıtıp halkı bilgilendirdiler.
ESNAF BİLGİLENDİRİLDİ
Sigara denetimi yapılan esnaflarda sigaranın zararları ve sigara yasakları konusunda bilgilendirme yaparak broşür dağıtan ekipler, bakkal, büfe gibi tütün mamülleri satılan iş yerlerinde 18 yaş altına sigara satışı yapılmaması konusunda da uyarılarda bulundular.
Edremit İlçe Sağlık Müdürü Dr. İbrahim Burak Can yaptığı açıklamada,
“31 Mayıs tarihi, tütün ürünü kullanımının sağlık ve diğer zararları konusunda toplumda farkındalık oluşturmak, tütün ürünü kullananlara bırakmaları yönünde bilinç kazandırmak ve sağlıklı yaşam davranışlarını geliştirmek amacıyla Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Dünya Tütünsüz Günü” olarak ilan edildi.
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de 31 Mayıs Günü “Dünya Tütünsüz Günü” olarak amaca yönelik çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Edremit İlçe Sağlık Müdürlüğümüzce de yapılan faaliyetlerle tütün ürünlerinin zararlarına dikkat çekiyor, bırakmak isteyenler teşvik ediyoruz. Tütün kullanımı birçok hastalığına sebep oluyor. Bu konuda halkımızı bilgilendirmek bizim görevimiz ve halkımıza bilinç kazandırmalıyız.”dedi.
ilçe Sağlık Müdürü Can sözlerine şöyle devam etti.
” Tütün kullanımı, hem kadınlarda hem erkeklerde koroner kalp hastalığı, inme, yüksek tansiyon ve periferik vasküler hastalıklar açısından değiştirilebilir risk faktörlerinin başında gelmektedir. Tütün kullananlarda kalp hastalığı riski, kullanmayanlara göre 2-4, inme riski de 2-3 kat daha fazladır. Bu risk gençler de dahil tüm yaş gruplarını kapsamaktadır.
Kalp damar hastalıkları, tüm dünyada ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer almakta ve diğer ölüm nedenlerinden çok daha fazla kişinin ölümüne sebep olmaktadır. Tütün kullanımı ve tütün dumanı maruziyeti, tüm kalp hastalığı ölümlerinin, yaklaşık % 12’sine sebep olmaktadır.
Yüksek tansiyon, iskemik kalp hastalığı, akut miyokard enfarktüsü, kalp yetmezliği, inme gibi tütün kullanımı ile doğrudan ilişkili olan kalp damar hastalıkları, ülkemizde de yıllardır ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer almaktadır.
Tüm bu riskler göz önünde bulundurularak tütünle mücadelede sağlanan başarı ile bağımlılıktan uzak, sağlıklı nesillerin yetişmesine büyük katkı sağlanacaktır. Bununla birlikte kalp damar hastalıkları, kanserler gibi pek çok kronik hastalık ve bunlara bağlı sağlık ve yaşam kayıpları önlenecektir. Ayrıca bu kronik hastalıklara yönelik sağlık harcamalarının ve iş gücü kayıplarının azalması ile ülke ekonomisine de katkı sağlanacaktır.
“BİZİM BİR ÇOK HEDEFLERİMİZ VAR”
Bizim Tütünle mücadelede birincil hedefimiz; sigaranın zararları ve insan vücuduna etkileri konusunda halkı bilgilendirmek, okul çağındaki çocuk ve ergenlerin sigaraya hiç başlamamalarını sağlamaktır. Diğer hedefimiz ise tütün ürünü kullananlara bırakmaları için destek sağlanmasıdır. Sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlarımız Sağlık Bakanlığı Sigara Bıraktırma Hattı Alo 171 numaralı telefonu aradıkları takdirde, en yakın Sigarayı Bırakma Polikliniği’ne yönlendirileceklerdir. Bir diğer önemli hedefimiz de dumansız hava sahasının korunması böylece tütün dumanından pasif maruziyetin önlenmesidir.
VATANDAŞLAR YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ
Bu sebeple bu yıl ‘31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’ kapsamında Edremit’te etkinlikler düzenledik. Halkı bilgilendirmek, farkındalık oluşturmak ve tütün bırakmak isteyenlere yardımcı olmak için geçtiğimiz gün Novada Alışveriş Merkezi’nde stant açarak, broşür dağıtarak bilgilendirilme yaptık. Vatandaşlarımız yoğun ilgi gösterdi. Başvuran vatandaşların karbon monoksit düzeyleri ölçüldü, tütün bırakmak isteyenler ALO 171 ve Edremit İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Sağlıklı Hayat Merkezi’ne yönlendirdik”Dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB