EGE GÜNDEM GAZETESİ

“Kadın haklarına sahip çıkma sorumluluğumuz var”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
“Kadın haklarına sahip çıkma sorumluluğumuz var”
10 views
17 Mayıs 2019 - 14:00
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

 

Milletvekili Canbey aile ve kadın hakları konusunda yapılan mücadeleye dikkat çekti

AK Parti Balıkesir Milletvekili, TÜRKPA üyesi Dr. Mustafa Canbey, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Doğrultusunda Cinsiyet Eşitliği ve Aile Değerlerinin Korunması konulu toplantıda yaptığı konuşmada kadın-erkek eşitliği ile aile değerlerinin korunmasının önemine vurgu yaptı.

Canbey, kadınlar erkeğin eşitliğinin anayasa ile hüküm altına alındığını, “Tek kanadı kırık bir kuş uçamayacağı gibi, fertlerinin yarısı ikinci sınıf vatandaş konumundaki bir toplum da yükselemez. Kadın hakları bakımından Türkiye tarihi dünyada oldukça parlak bir yere sahiptir”  diye konuştu.

——

TÜRKPA’NIN GÜNDEMİ AİLE DEĞERLERİ

Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) Sosyal, Kültürel ve İnsani Konular Daimi Komisyonu üyesi AK Parti Balıkesir Milletvekili Dr. Mustafa Canbey, Ankara’da düzenlenen Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan milletvekilleri ve bürokratların da katıldığı Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Doğrultusunda Cinsiyet Eşitliği ve Aile Değerlerinin Korunması konulu toplantıda konuşmacı olarak yer aldı.

MANEVİ MİRASIMIZI KORUMAK ÖNEMLİ

AK Parti Milletvekili Mustafa Canbey, TÜRKPA ülkelerinin küresel barış ve istikrarı simgeleyen Birleşmiş Milletler değerlerine saygılı ve bağlı olduğunu belirterek , “Aynı şekilde Sürdürülebilir Kalkınma hedefleri de bizler için önemlidir. Gerek sürdürülebilir kalkınma hedefleri, gerek toplumsal cinsiyet ve kadın hakları, gerekse aile değerleri çok önemli konular. Kitle iletişim araçlarının son derece geliştiği, internetin haber alma ve bilgiye ulaşma alışkanlıklarını yeniden tanımladığı 21. Yüzyıl toplumsal yapı üzerinde derin etkiler yaratıyor. Kültürümüz, aile değerleri ve geleneklerimiz çeşitli açılardan köklerinden uzaklaşarak bireylerimiz kendine yabancılaşıyor. Manevi mirasımızı korumak, aile kurumunu güçlendirmek ve çağdaş haklar ile imkanları halkımıza sunmak önemli olduğu kadar da zor bir mücadele.” dedi.

KADIN HAKLARINA ÖNEM VERİYORUZ

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ile insanların cinsiyetine bakılmaksızın kanun önünde eşit olduğunu ve kadınlarla erkeklerin eşit haklara sahip olduğunu hüküm altına alındığını kaydenen Milletvekili Canbey, “Tek kanadı kırık bir kuşun uçamayacağı gibi, fertlerinin yarısı ikinci sınıf vatandaş konumundaki bir toplum da yükselemez. Kadın hakları bakımından Türkiye tarihi dünyada oldukça parlak bir yere sahiptir. Kadınların seçme ve seçilme hakkına sahip olduğu öncü ülkelerden biridir. Avrupa’daki ve dünyadaki pek çok ülkeden daha önce Türkiye’de kadınlar seçme ve seçilme hakkını kazanmıştır. Kadınlara yönelik bilimsel çalışmalar Türkiye’de git gide yoğunlaşmaktadır. Türkiye’de her iki üniversiteden birinde “kadın araştırmaları merkezi” bulunmaktadır. Bilim camiamızda, kadın ve erkek bilim adamlarının sayısı birbirine denktir.

KADIN GİRİŞİMCİLERE ÖZEL DESTEKLER

Kadın girişimcilere yönelik özel destekler de son yirmi yılda kadın girişimcilerin sayısında adeta patlama yaşanmasını sağlamıştır. Hem kamu, hem de özel sektör eliyle kadın girişimcilere yönelik özel destek projeleri yapılmaktadır. Kadınlar ve erkekler arasındaki fırsat eşitliğini korumak için önemli alanlardan birisi şüphesiz eğitimdir. Kız ve erkek çocukların eşit şartlarda nitelikli bir eğitim alması elzemdir. Bu alanda, 2000 yılında kız ve erkek çocukları arasında eğitime erişim bakımından %7’lik bir fark olduğu tespit edilmişti. Bu fark her ne kadar ciddi bir ayrım olmadığını gösterse ve küçük sayılabilse de, eşitliğin sağlanabilmesi için 2001’den bugüne kadar pek çok proje hayata geçirildi ve bu fark günümüzde büyük ölçüde kapandı.

POZİTİF AYRIMCILIK

Türkiye’de kadınlara verilen değerin önemli bir göstergesi de kadınlara tanınmış olan bir takım pozitif ayrımcılık niteliğindeki haklardır. Örneğin, sigortalı çalışan veya emekli bir erkeğin vefatı halinde, eşi erkeğin maaşının %75’ini ömür boyu almaya hak kazanır. Aynı şekilde, bekar bir kız evlat, vefat eden babasının aylığının %50’sini ömür boyu almaya hak kazanır. Bu ayrıcalıklar, bilhassa emekliliği gelmemiş eşin ve evlenmemiş işsiz kız çocuğunun ömür boyu maaş alma hakkı hiçbir gelişmiş ülkede örneği olmayan bir durumdur.

OLUMSUZ ETKİLERİ ENGELLEME ÇABASINDAYIZ

Canbey konuşmasını şöyle sürdürdü “Eski Türk kültüründe olduğu gibi, geleneksel değerler kapsamında Türkiye’de de aile kutsal kabul edilir. Aileye büyük önem atfeden milli manevi değerlerimizi korumak ve sürdürmek istesek de, denetimsiz kitle iletişim araçları, internet ve bilgisayar oyunları üzerinden olumsuz etkiler de gençlere ulaşmaktadır. Aile değerleri ve ahlak denetimsiz içerikler üzerinden dejenere olma tehlikesiyle karşı karşıyadır.

ÖNLEM AMAÇLI KAMPANYALAR

Günümüzde Türkiye’de aileleri en çok endişelendiren konulardan biri budur. Bir çocuğun doğrudan uyuşturucuya veya suça sürüklenmesinden çok daha kolay şekilde her türlü kötü alışkanlığı temsil eden zararlı yayınlara maruz kalması mümkündür. Şiddete ve başka kötü alışkanlıklara yönlendiren içeriklerin küçüklere ulaşmasını engellememiz çok önemlidir. Bunun için Türkiye’de “güvenli internet” uygulaması ve 2007’den beri ortaokul düzeyinde “medya okuryazarlığı” dersleri verilmesi gibi kampanyalar yürütüyoruz.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.