06 Mayıs 2019 Pazartesi, 11:08
TAYLAN TOPRAK
TAYLAN TOPRAK edremitegegundem@gmail.com Tüm Yazılar

YAKALIM, YIKALIM BÜYÜKŞEHİR’İ

“Büyükşehir kıyım yapıyor, adam kayırıyor, işçi çıkarıyor, seçim sonrası milleti sokağa atıyor” bunun gibi bir çok yerde, bir çok haber çıktı, lafı yapıldı. Bunlara açıklama getirmeden önce açığa kavuşturmam gerek birkaç şey var.
Burada defalarca yazdım, çizdim! Büyükşehir seçimini Yücel Yılmaz kazansın vizyonu var, güzel projeleri var, yıllardır hazırlanıyor Balıkesir’e katkısı olur. Diye defalarca belirttim. Belirttiğim diğer hususta şuydu; kazansın, kazansın ama burnu sürtsün, insanlara tepeden bakmasın, kendisinden öncekilerin izinden gitmesin, onların yaptığı hataları tekrarlamasın istedim. Durum’da tam istediğim gibi oldu.
Seçim gecesi yakınını arayıp sorduğumda “kutlama nerede yapılacak?” diye.
“Ne kutlaması? Yücel başkan sandıklar açılınca morali bozuldu evine gitti.” Dediler. Bende olsam moralim bozulurdu karşıdaki rakibe bakınca oyların kafa kafaya çıkması dahi üzüntü verici lakin durum şu ki seçim kazanılsa da önemli dersler alındı.
Büyükşehir’de 3 Belediye Başkanı gördük üçüde sırasıyla birbiriyle zıt kutuplara sahip insanlar lakin Büyükşehir Belediyesinin eskilerine rağmen müdahele edilmedi. Zamanında Edip Uğur için yazdığım bir köşe yazısını hatırlıyorum. Ankara fazla personel’den rahatsız… çalışmadan maaş alan insan sayısı çok fazla bu da hem Büyükşehir Belediyesine, hem yerel ekonomiye zarar veriyor. Demiştim. Zekai Kafaoğlu geldiğinde buna bir dur der, müdahele eder herşeye çeki düzen verir diye bekledim. Lakin beklentilerim boşa çıktı… Çıkartılan insanlar çalışmadan maaş alıyorlardı. Demiyorum. Tanıdığım bir çok şirket personeli arkadaşımın son ana kadar çalıştıklarını biliyorum. Büyükşehir Belediyesi maddi sıkıntıya girince şirkete ödeme yapamadığını, bu yüzden aylardır maaş alamayan personelin olduğunu’da biliyorum. Lakin ilaçlama işi belediyelerin kendi bünyesinde yapabildiği bir iş yani her belediyenin bununla ilgili kendi personeli, techizatı mevcut… Büyükşehir Belediyesi bu iş daha düzgün olsun, daha organize bir şekilde gerçekleşsin diyerek bu işi bir şeirkete verdi. (işin içinde illaki eski belediye başkanlarının ve siyasilerin işgüzarlığı var.) Dışarıdan gelen bu şirket doğal olarak, iş aldığı muhataplarından bölgede çalıştırılacak elemanlarla ilgili tavsiyeler aldılar. Kısacası siyasilerin kendi adına kullandıkları bir kapı haline geldi bu şirketler. Her güzel rüyanın bir sonu var elbette gün geldi şirketin beş yıl süreyle aldığı ilaçlama ihalesinin sözleşmesi bitti. Ne yapacak şirket bu insanlarla? Yücel Yılmaz bu işi tekrardan verebilirdi, iş güzarlığı kendi lehine çevirebilirdi bunu yapmadı. Kendisinden önce gelenlerin yaptığı hatayı tekrarlamadı. Kendi yapabildiği bir işi niye başkasına yaptırsın ki? Durum böyle olunca “Yücel Yılmaz kıyım yapıyor.” denildi. Bence bunu söylemek için daha çok erken… Eminim ki parti kanalıyla, eş dost kanalıyla çalışmadan maaş alan insanları da tespit edip müdahele edecektir. Çalışmayan insanların yerine şuan işten çıkan gerçek emekçiler haklarını en güzel şekilde alcaklardır, mağdur olan personelinde geçici süreyle alımı yapılıp kendilerine bir iş bulana kadar çalıştırılacağını umuyorum. Yani kısacası Yücel Yılmaz dersini çalışmışta gelmiş… özenle takip ediyorum kendisini
Gelelim kanayan diğer bir yaraya ve medyanın önem verdiği noktaya…
BALIKESİR SPOR NE DURUMDA
Balıkesir Spor’a vatandaşın ve Balıkesir spora gönül veren insanların katkıklarını görebilmek adına yakın zamanda bir kampanya yapıldı. Rakamları tek tek vermeyeceğim, zaten çoğu gazete yayınladı. Durum vasatın altında… Yani taraftar Balıkesir Spor’dan ümidini kesmiş gibi bir izlenim gördüm. Balıkesir spor oyuncularından, personelinden yönetiminden birşeyler bekledim. Baktım onlar bırakın katkı sağlamayı hocasından, futbolcusuna alacaklarına temlik koydurdular. Balıkesirspor günden güne tepe taklak gidiyor. Sıfırdan bir takım kurulacak olsa çok daha iyi işler yapılabilir. Ne yazıkki Balıkesir spor eksilerde… durum böyle olunca balıkesirspor’un, günü mü kurtarması lazım, adınımı bilemiyorum. Herkes Yücel Yılmaz desteklemeli Büyükşehir para vermeli diye dolaşıyor ortalıklarda… Evet bencede Büyükşehir sahip çıksın, çıkmasına da Büyükşehir’in gideri 900Milyon, geliri 800milyon, günü gelmiş borcu 2milyar. Büyükşehir’in kendine göre daha ciddi problemleri var. Peki Balıkesirspor bu şekilde siyasilerin eline, birkaç iş adamının cebine bağımlı olarak daha ne kadar yaşayabilir?
YÜCEL YILMAZ GÜNÜ DEĞİL GELECEĞİ KURTAR
Yücel Yılmaz’a çağrıda bulunuyorum. “Balıkesirspor’a balık verme, balık tutmayı öğret.” Kendi öz kaynağı, düzenli geliri olan bir takımım olsun istiyorum. Birileri şahsi veya siyasi ilişkileri yüzünden, aç gözlükleri yüzünden takımımı zora sokmasın istiyorum. Eğer bir bağış, bir sponsorluk gelecekse gelir skalsında üçüncü hatta dördüncü sırada yer alsın istiyorum. Bunun için alt yapısı sağlam, sıcak para akışı şeffaf bir şekilde sağlanan bir takım olsun istiyorum. Büyükşehir’in, Balıkesirspora maddi destekten çok geleceğe yönelik destek vermesini ümit ediyorum. Altınordu spor bu aşamada güzel bir örnek teşkil ediyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB