YÜCEL YILMAZ FARKI!

15 Nisan 2019 Pazartesi, 09:15

Balıkesir Büyükşehir Belediye iştiraki olan şirketlerin birçoğu ekonomik darboğazda bazı şirketler ise haciz kıskacında. Göreve gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, zaman zaman yetim hakkının yendiği bu şirketleri ayağa kaldırmak için düğmeye bastı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olan Balıkesir Toplu Konut A.Ş. (BALTOK) ve FIRINTAŞ (GAYRİMENKUL A.Ş.) borç batağında. İki kurumdaki düzensiz harcama belediyeyi zora soktu.
Balıkesir’in Büyükşehir olması sonrası kurulan BALTOK ile birlikte şehre sokulmayan TOKİ ve kent merkezinde uygulanmayan kentsel dönüşüm BALTOK’a fayda sağlamadı. Daire sahiplerine ilk etapta söz verilen teslim tarihlerini ve verilen taahhütlerini yerine getiremeyen BALTOK’ta bilindiği üzere taşeron müteahhit ikinci etapta iş bırakmış belediye o dönemde yaptığı yazılı açıklama ile işlere kendisinin devam edeceğini duyurmuştu. Müteahhittin iş bıraktığı, dairelerin teslim edilemediği BALTOK bunun yanı sıra Balıkesirpor ve Bandırmaspor’a sponsor olarak iddialara göre 20 milyonun üzerinde bir ödemeyi bu spor kulüplerine gerçekleştirdi.
Öte yandan esas amacı halka ucuz ekmek üretmek olan ve bu amaçla yıllar önce kurulan FIRINTAŞ ise yapılan onca yatırıma karşılık halen kendisinden bekleneni verememekte. FIRINTAŞ üzerinden yapılan farklı harcamalar ise dikkat çekici noktada. Mevcut fırınların aksine ekmekteki gramajı yüksek olmasına karşın fiyatı piyasa değerinde tutan FIRINTAŞ halka kendini anlatamadığı gibi ucuz ekmek satışını da böylelikle gerçekleştirmemiş gözüküyor.
BAŞKAN YILMAZ ŞİRKETLERİN KENDİNE
GELMESİ İÇİN HAREKETE GEÇTİ
Öte yandan Belediyenin batık ve hacizli şirketlerini kar getiren bir hale dönüştürmek için harekete geçen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, bu noktada kendi partisinden olan 10 ilçe belediye başkanıyla kısa süre önce bir araya geldi. Başkan Yılmaz, vatandaş nezlinde hesap veren Belediye Başkanlarıyla bu konuyu görüşerek söz konusu şirketlerin bir an önce ayağa kaldırılması için birlikte hareket etme kararı aldı.
Başkan Yılmaz BALTOK ve FIRINTAŞ için öncelikli olarak mali disiplin getirmeyi ve ardından gereksiz harcamaları kesmeyi planladığı öğrenildi.
Başkan Yılmaz, daha önceden Tv program çekimi sonrası Tayyar Toprak’a BALTOK’un Balıkesirspor’a verdiği paraların dikkatli harcanmadığı hatırlatarak bu paranın milletin parası olduğunu söyledi ve kendilerini yeni dönemde alt yapıya önem vererek Balıkesir’in evlatlarına sahip çıkacaklarını söyledi.
Özel Haber:Tayyar TOPRAK

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB