AHMET YORULMAZ’LA İLGİLİ HÜZÜNLENDİREN VE GÜLÜMSETEN ANILAR

15 Nisan 2019 Pazartesi, 08:24

Ahmet Yorulmaz Günleri’nin 2’nci paneli, Ayvalık İlçe Halk Kütüphanesi’nde 10 Nisan Çarşamba günü düzenlendi. ‘Ahmet Yorulmaz; Bir Ayvalıklı’ başlıklı panelde, kimi hüzünlendiren kimi de gülümseten anılar eşliğinde Ahmet Yorulmaz yad edildi.

SUAT SALGIN (AYVALIK)
Adı Ayvalık’la özdeş olan Yazar-Gazeteci Ahmet Yorulmaz’ın ‘mübadele yazarı’, ‘gazeteci’ ve ‘Ayvalıklı’ kimliklerini değişik düzeylerde ele alan ayrı paneller ve bu panellere destek verecek nitelikte hazırlanan sergilerden oluşan ‘Ahmet Yorulmaz Günleri’ 2’nci gününde Yorulmaz’ın Ayvalıklı kimliği ele alındı. Zeynep Kazancıgil’in moderatörlüğünü yaptığı panele, Şaban Ersin Taş, Ali Acar Kurul ve Hakkı Sal konuşmacı olarak katıldı. Paneli aralarında Kaymakam Gökhan Görgülüarslan, İlçe Kütüphane Müdürü Aygül Öncel Şahin, CHP ilçe Başkanı Hüseyin Şalmanlı, Ayvalık Giritliler Derneği Başkanı Coşkun Tunçmen’in de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi dinledi.

“AHMET ‘BİR SİMİDE MUHTAÇ OLSAMDA AYVALIK’TA YAŞAYAYIM’ DEMİŞTİ. AYVALIK’I ÖYLE SEVERDİ”
Moderatör Zeynep Kazancıgil,Kent hafızasının oluşması, Ayvalık’ın bizim için önemli olan değerlerin her yere ulaşması için çok güzel bir iş yapıldığını belirtirken Ahmet Yorulmaz’ın yol göstericiliğinde taktığı at gözlüklerini geniş bir perspektife çevirdiğini söyleyen Şaban Ersin Taş,yakın dostu Ahmet Yorulmaz’la yaptığı gezilerden, Geylan Kitabevinde geçirdikleri günlere kadar çok sayıda anısını katılımcılarla paylaştı. Taş, “Ahmet bana bir seferinde ‘Bir simide muhtaçta olsam Ayvalık’ta yaşayayım’ demişti ve hayatı ekonomik zorluklar içinde geçti.” dedi.

“TAMAMEN KENDİNİ YETİŞTİRMİŞ BİR İNSANDI AHMET ABİ”
Ahmet Yorulmaz’ın yazı yazmaya başladığı ilk döneme tanıklık eden Besen Soral’ da söz alarak,“Babam daktilosunda yazması için ona izin verir, yazılarını kontrol edermiş. Ahmet abi kendi kendini yetiştirdi” dedi. Panel konuklarından Ali Acar Kurul, Ayvalık’ta turizm müdürlüğü yaptığı sırada Ahmet Yorulmaz ile birlikte Turizm derneğini kurup, birlikte çalıştıklarını söyledi. Ahmet Yorulmaz’ın zarif bir insan olduğunu söyleyen Hakkı Sal ise, “Ahmet abi hangimizin hangi dergiyi aldığını bilirdi. En önemli özelliği bizi yönlendirmesiydi. O bilirdi kim ne okur ona göre kitap verirdi. Çok iyi bir uzmandı, hepimizi çok iyi tanırdı. Böyle bir kitapçı hayatınızda hatırlıyor musunuz? O kitapçı değil yönlendirici bilirkişiydi. ” dedi. Panelin ardından katılımcılara lokma ikram edildi. Ayvalık İlçe Halk Kütüphanesi Kitap Kulübü tarafından hazırlanan Ahmet Yorulmaz’ın Kitapları sergisi, 13.30-14.30 saatleri arasında Sergi Salonunda gezildi. Gün içerisindeki son etkinlik, saat 16.00’da Süner Pasajı No 15’te bulunan ve uzun yıllar Ayvalık’ın kültürel yaşamının odak noktası olan Geylan Kitabevi olarak kullanılan dükkân ile Ahmet Yorulmaz’ın 36 yıl yaşadığı evine anı plaketleri törenle yerleştirildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB