08 Nisan 2019 Pazartesi, 00:56
NAZİFE ÇELİK
NAZİFE ÇELİK nzfcelik_74@hotmail.com Tüm Yazılar

Üniforma nedir? Kimler üniforma giyerler? Nereden temin edilir?

Üniforma; aynı işi yapan insanları giydikleri, tüzükle belirlenmiş bir örnek giysidir. Çeşitli kurumların çalışanları üniforma giyerler. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin resmi giysisidir. Bunun yanında hâkim, savcı ve avukat cübbeleri, hemşire formaları, Emniyet Müdürlüğü personeli, v.b. kurumların çalışanları üniforma giyerler.

Peki, bu üniformalar nereden temin edilir?

Kurumlar, kendi personellerine üniforma temin ve dağıtımını yaparlar. Ancak bunun yanı sıra, çeşitli firmalar ve işletmeler de üniforma imalatı ve satışı yapmaktadır. Asker ve Polis üniformasını maalesef temin etmek çok kolaydır. Bu bence sakıncalı bir durumdur. Zira; kötü niyetli insanlar tarafından çok rahat temin edilebilmektedir. Bunun da çeşitli neticeleri olmuştur. Suç işlemek veya işlenmiş suçları gizlemek amacıyla bu tür teşebbüslere günümüzde çok rastlanmıştır.

Hemen hemen hepimiz, gazete ve televizyonlardan, avukat cübbesi olan şahsın dolandırıcılık yaptığını, polis üniformalı şahsın gasp yaptığını, adam kaçırdığını veya buna benzer olayların olduğunu üzüntüyle görmüşüzdür. Aslında bunu yapan kişiler gerçek polis olmadıkları halde, polis üniforması giymesinden dolayı insanlar üzerinde olumsuz bir etki yaratmaktadır.

Aynı şekilde Türk Silahlı Kuvvetleri üniforması ile de meydana gelmiş birçok olay olmuştur. Aslında olması gereken, bu üniformaların sadece kendi kurumları tarafından yaptırılması ve personeline dağıtılması olduğu kanaatindeyim.

Özel işletmeler tarafından yapılan satışlarda ise bence, her isteyene üniforma satılmamalı, sadece bu üniformayı giyebilmeye yetkisi olan kişilere, kayıt altına alınmak şartıyla satılmalıdır. Devlet tarafından da bunun takip ve kontrolü yapılmalıdır.

Aslında, sadece asker ve polis üniforması için düşünmemiz lazım bunu. Hemşire formaları, karayolları çalışanları, belediye çalışanları, Telekom çalışanları ve daha birçok kurum ve kuruluş çalışanlarının da kıyafetleri, kötü niyetli kişilerce kullanılabileceğini aklımızdan çıkarmamamız lazım.

Hak etmediği halde, bu tip üniformaları giyerek suç işleyen insanlara yeterli ve caydırıcı ceza verilmemesi, sanırım bu kötü niyetli kişileri cesaretlendirmekte, bu üniformaları temin edip, giymeye ve bu şekilde suç işlemeye devam etmektedirler.

Ülkemizdeki en önemli sorunlardan biri de, her alanda yeteri kadar takip, denetim ve kontrol mekanizmasının istenilen düzeyde olmamasıdır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB