BURHANİYE BELEDİYESİ’NDEN ALZHEİMER HASTALARINA ÖNEMLİ HİZMET

14 Mart 2019 Perşembe, 10:53

Burhaniye Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü bünyesinde hazırlanan Alzheimer Gündüz Yaşam Evi açılış için gün sayıyor. Ahmet Akın Kültür Merkezi yanında yapımı tamamlanan Burhaniye Belediyesi Alzheimer Gündüz Yaşam Evi 19 Mart Salı günü hizmete giriyor.

Alzheimer Gündüz Yaşam Evi’nde yapılacak aktiviteler ile hastalığın seyrinin yavaşlatılması amaçlanıyor.

Seçildiği günden buyana ilçede birçok ilklere imza atan Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal’ın talimatı ile hazırlananveçoğu büyük şehirde bile bulunmayan Alzheimer hastalarına yönelik oluşturulan Gündüz Yaşam Evi Balıkesir’de de tek olacak.

ULUSLARARASI KALİTEDE OLACAK

Hazırladığı projelerle ödüller alan ve vatandaşlara dokunan Burhaniye Belediyesi bu kez de Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümünün destekleriyle hazırladığı Alzheimer Gündüz Yaşam Evi projesi ile kırsal mahalleler dahil ilçe genelinde tespit edilen Alzheimer hastalarına destek hizmeti verilecek.
Burhaniye Belediyesi tarafından 19 Mart Salı günü hizmete açılacak olan Alzheimer Gündüz Yaşam Evi belirli aralıklarla Yaşam Boyu Egzersiz Uzmanı Japon akademisyen HiroshiNakajima’nın da denetiminde olacak.

ALZHEİMER HASTALARININ SOSYAL YAŞAMA KATILMALARI SAĞLANACAK
Alzheimer hastalarının sosyal yaşamakatılmalarını sağlayacak olan projeyi hayata geçirmenin gururunu yaşadıklarını ifade eden Burhaniye Belediye Bakanı Necdet Uysal, böylesine önemli bir projede desteklerini esirgemeyen Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan ve ekibine teşekkür etti.
Proje kapsamında Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü öğrencileri tarafından ilçe genelinde yaşlılık araştırmasının yanı sıra giderek artan yaşlı nüfusa yönelik teorik ve uygulamalı çalışmalar yapıldı.

ALZEİMMER HASTALIĞININ SEYRİ YAVAŞLATILACAK
Alzheimer hastalarına ve hasta yakınlarına yönelik faaliyetlerinsürdürüleceği yaşam evinde öncelikle Alzheimer hastalarının günlük yaşamlarında olabildiğince birilerine bağımsız olmalarını sağlayacak aktiviteler ve sağlık çalışmaları yapılacak.
Alzheimer Gündüz Yaşam Evi’nde yapılacak aktiviteler ile hastalığın seyrinin yavaşlatılması amaçlanıyor.Bunun yanı sıra Alzheimerhastalarına bakım veren kişilere bir nebze nefes aldırılarak ve omuzlarındaki yükleri biraz olsun hafifletilecek.

SAĞLIK PERSONELİ ALZHEİMER KONUSUNDA EĞİTİM ALDI
Alzheimer hastalarına psikososyal ve fiziksel destek verilerek spor yapmalarını sağlayacak proje için Alzheimer hastalarına yönelik gündüz yaşam evinde görevlendirilecek olan Belediye sağlık personeli eğitim aldı.
İlk araştırmalarda ilçede bin 764 Alzheimer hastasının tespit edildiğini belirten Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal “Ancak bunun daha kapsamlı ve net rakamların ortaya çıkabilmesi için ön araştırmalar ve durum tespitleri devam ediyor.Alzheimer hastalarımıza yönelik yaptığımız bu merkezimizi önümüzdeki salı günü hizmete açacağız. Bu merkezimiz hizmete geçtiğinde Burhaniye’mizde bir noktaya daha hizmet götürmüş olacağız” dedi.

TÜRKİYE’DE SAYISI YOK DENECEK KADAR AZ
Türkiye’de sayısı oldukça az olan Alzheimer Gündüz Yaşam evini hayata geçirmek için geri sayıma geçtiklerini kaydeden belediye başkanı Necdet Uysal, “Alzheimer hastalığıyla mücadele edecek kurumlardan biri haline gelecek olan proje kapsamında giderek artan yaşlı nüfusa yönelik teorik ve uygulamalı çalışmalar yapılacak. Bu proje kapsamında Burhaniye Belediyesi sağlık personelinden 10 hemşirenin, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin aynı konuda hizmet veren “Mavi Ev” inde eğitimlerini aldırdık” diye konuştu.
Uysal; “Alzheimer hastalarına ve hasta yakınlarına yönelik faaliyetlerin sürdürüleceği yaşam evimizde öncelikle hastaların günlük hayatlarında birilerine bağımlı olmamalarını amaç edindik. Yapılacak aktiviteler ve sağlık çalışmaları ile hastalığın seyrinin yavaşlatılması, hastalara psikososyal ve fiziksel destek verilerek spor yapmaları sağlanacak” ifadelerini kullandı.
Başkan Uysal, 19 Mart Salı günü açılacak olan Alzheimer Gündüz Yaşam evinin açılışına tüm ilçe halkını davet etti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB