EGE GÜNDEM GAZETESİ

Organik Madde Seferberliği Şart

Organik Madde Seferberliği Şart
24 views
28 Şubat 2019 - 10:47

 

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği Balıkesir Şubesi Başkanı Tuncay YILDIZ, Ulusal Hububat Konseyi (UHK) tarafından yayımlanan ” 2018 Hububat Sektörel Paneli Sonuç Raporu” üzerine açıklamalarda bulundu. Raporun Balıkesir açısından da oldukça önemli olduğuna değinen Başkan YILDIZ, raporda ” buğdayda çiftçinin üretimden kaçışının devam ettiği” ve üretimin sürdürülebilirliğine dair sıkıntılar olacağının altının çizildiği belirtiliyor ifadesini kullandı.
Başkan YILDIZ açıklamalarına şu sözlerle devam etti; Tarımın ve hayvancılığın başkenti olarak anılmaya devam etmek istiyorsak, bölgemizi de ilgilendiren raporları inceleyerek vatandaşlarımızla paylaşmalıyız düşüncesindeyiz. Raporda, bundan 10-12 yıl önce 9 milyon hektar olan buğday ekim alanı bugün 7.2 milyon hektara düştüğü görülmekte.
Ayrıca, Balıkesir’i ve bölgemizi yakından ilgilendiren tarım topraklarımızın zayıf yapısının söz konusu olduğu başlığının önem kazandığı görülmektedir. Üreticimizin bu anlamda desteklenmesi, topraklarımızın organik madde yetersizliğinden kurtarılması hedeflenmelidir.
Toprakların organik madde yetersizliği olduğuna vurgu yapılan raporda, “Bu, diğer tarla bitkilerinde olduğu gibi buğdayda da verimliliği kısıtlayarak, aşırı girdi kullanımına bağlı maliyetlerin yükselmesine neden olmaktadır. Bu sorunun; kamu, özel sektör, sivil toplum örgütleri ve diğer tüm ilgili kurum ve kuruluşların dahil olacağı “Organik Madde Seferberliği” ile çözüme kavuşturulabileceği değerlendirilmiştir” açıklamalarına yer verilmiştir.
Biz tüketiciyi korumanın yolunun üreticiyi korumaktan geçtiğine inanıyoruz.
Gıda güvenliğinin her geçen gün daha kritik hale geldiği bir süreçte, sektörlerin kar etmekte zorlanması, güvenilir gıda üretimi açısından risk oluşturacak yöntemlere yönelimi artırırken, ekmek ve buğdaya dayalı diğer ürünlerde oluşacak kalite düşüklüğü sağlıklı beslenme açısından da riskleri doğurmaktadır.
Buğday üretiminde Balıkesir olarak verimlilik oranımızın düştüğü günleri yaşamaktayız. Balıkesir MÜSİAD olarak biz, üretici finansmanının sağlanması yollarının kolaylaştırılmasının yerinde olacağını önermekteyiz. Üretim maliyetlerinin yükselmesi sonucunda ortaya çıkan tablonun etkisiyle, hükümetimizin çözüm ile ilgili olan başlıkları gündeme alacağını, son gelişmelere baktığımızda görmekteyiz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1