EGE GÜNDEM GAZETESİ

KARADAĞ MONTENEGRO DİASPORA DİREKTÖRÜ PREDRAG MİTROVİC BAŞKAN GENÇER’İ ZİYARET ETTİ

KARADAĞ MONTENEGRO DİASPORA DİREKTÖRÜ PREDRAG MİTROVİC BAŞKAN GENÇER’İ ZİYARET ETTİ
21 views
28 Şubat 2019 - 10:39

 

Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer KaradağMontenegro Diaspora Direktörü Predrag Mitrovic ve Beraberindeki Misafirlerini Zeytin Duası İle Karşıladı.

Başkanlık binasındaki görüşmeye Mitrovic ile beraber Küçükköy Birlik ve Dayanışma Derneğimizi Başkanı Yasin Mutlu Küçükköylü vatandaşlar eşlik etti. Nazik için e teşekkür eden Gençer ‘‘Bizim için en büyük hediye sizin buraya, bizleri ziyarete gelmeniz. Biz Ayvalık’ımızı korumak için mücadeleler veriyoruz, Karadağ ve Balkan ülkelerini ziyaret ettiğimde, oraların da çevresiyle doğasıyla, güzel, korunmuş yerler olduğunu gördüm, çok beğendim. Burada Küçükköy’de bir derneğimiz, ben Küçükköy’deki o kardeşlerime söz verdim, o kardeşlerimi bir otobüsle Bosna’ya Karadağ’a ata memleketlerine ziyaret için göndermek istiyorum.’’dedi.

Sıcak karşılama için teşekkür eden Mitrovic, ‘‘Biz İzmir ve İstanbul’daki Karadağ göçmenlerine ziyaret için bir program hazırlamıştık ancak program yapılırken Ayvalık’ı da programa dahil ettik çünkü Türkiye’ye gelmişken sizleri ziyaret etmeden dönmek olmazdı. Ayvalık’ta da Karadağ göçmenleri var ve onların halen Karadağ dilini konuşabilmeleri mutluluk verici. Sizlerin de Karadağ’ a gelmenizi misafirimiz olmanızı bekliyoruz. Kültürlerin arasında bu gibi güzel etkileşimlerin olması bizleri mutlu kılıyor.’’ dedi.

Mütevazi ve güzel konuşmaları için Mitrovic’e teşekkür eden Gençer ‘‘Sizlerin geleceğinizi öğrendiğimizde, Karadağ’dan göç edip buraya yerleşmiş pek çok vatandaşımız da göz önüne alınırsa, Karadağ’dan bir şehir ile Ayvalık’ı kardeş şehir yapma projesini hemen hayata geçirmemiz gerektiğini düşündük. Biz Küçükköy’deki göçmen kardeşlerimizle birlikte üç yıldır Teferiç Şenlikleri yapıyoruz, baharı hep birlikte karşılıyoruz. Bu şenlikler için Karadağ’dan gelecek olan folklor ekibini ya da herhangi bir heyeti ağırlamaktan onur duyarız. Bu durum Şenliğimize renk atar. ‘’ dedi. Gençer’in Ayvalık tarihi, coğrafyası, nüfusu ve sosyo-ekonomik kültürü hakkında misafirlerine bilgiler vermesinin ardından çekilen toplu fotoğraflar ile görüşme son buldu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1