EGE GÜNDEM GAZETESİ

TARAFINIZI BELLİ EDİN VATANDAŞ MI ŞİRKETLER Mİ?

TARAFINIZI BELLİ EDİN VATANDAŞ MI ŞİRKETLER Mİ?
21 views
21 Şubat 2019 - 14:18

 

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, doğalgaz dağıtım şirketlerinin Temmuz ayında yapılan yönetmelik değişikliğine dayanarakön ödemeli (kartlı) doğalgaz sayacı kullanıcılarına “TL düzenlemesi” adı altında ek fatura gönderdiğini söyledi. “Bunun adı soygundur” diyen Ahmet Akın, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’i göreve çağırarak “Tarafınızı belli edin: Vatandaş mı şirketler mi?”

CHP’li Ahmet Akın, ağustos, eylül ve ekim aylarında doğalgaza gelen artışları zamlar gelmeden önce satın alan abonelerden “TL düzenlemesi” adıyla talep edildiği söyledi. “Türkiye genelinde yaklaşık 900 bin kartlı doğalgaz sayacı bulunuyor” bilgisini veren Ahmet Akın, şunları söyledi:

“Ön ödemeli sayaç sahibi abonelerden para peşin olarak alınıyor. Dağıtım şirketleri vatandaşların kullanım süresi içerisinde kullandıkları metreküp üzerinden yeniden hesap yapıp farkı ve KDV’si ve ÖTV’si ile ek fatura düzenleyip abonelere gönderiyorlar. Bu yönetmelik 29 Temmuz’da yürürlüğe girdi o zaman da itiraz ettik. Vatandaşın satın aldığı günkü doğalgaz bedeli değil, kullandığı dönemdeki doğalgaz bedelini alıyorlar. Vatandaş, doğalgazı zamlardan önce satın alsa da zamdan etkileniyor. Bunun adı soygundur. EPDK’nın gerekçesi de ‘Tüketiciler arasındaki eşitsizlik ve farklı uygulamaları ortadan kaldırmak, adil olmak’ diyor. Bu adalet değil, vatandaşların haklarını korumak değil. Dağıtım şirketlerini korumak ve kollamaktır. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’i vatandaşın yanında tavır alması için göreve davet ediyorum. Tarafınızı belli edin: Vatandaş mı şirketler mi?”

Türkiye genelinde yaklaşık 900 bin kartlı doğalgaz sayacı bulunuyor. Kış aylarında kombi kullanımı nedeniyle dağıtım şirketlerinin kasasına toplu para girmesini sağlayan ön ödemeli sayaç sistemi, zamların tüketiciye anlık olarak yansıtılamaması nedeniyle dağıtım şirketleri tarafından şikayet konusu oluyordu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1