EGE GÜNDEM GAZETESİ

SAĞLIK’TA BU NASIL İHALE

SAĞLIK’TA BU NASIL İHALE
57 views
20 Şubat 2019 - 14:32

Gazeteci Tayyar Toprak, aylardır dile getiriyor yazıyor.. Devlet kurumlarındaki ihalelerde kamu zararı olduğu rağmen duyarsızlık devam ediyor

Geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanına sorunu yazı ile bildiren Tayyar Toprak, Sağlık İl Müdürlüğünde 5 yıl geriye dönük Gazete ilansız yapılan ihalelerin listesini istemişti.
O günkü sağlık İl Müdürü Uzm. Dr. Necati Kelemençe, milyonluk ihaleleri hiçbir şey yokmuş gibi doğrudan temin yoluyla karşılanmaktadır deyip, geçiştiren bir cevap yazmıştı. Bizim bu yazışmalarımızdan sonra Ankara istifasını istenmiş ve gitmişti.
Ne hikmetse bu işleri yapan alt kadro Balıkesir’de kaldı, gelen müdür alt kadronun bu yanlışlarına dikkat etmeyerek aynı sorunlarını devam etti. Nitekim Sağlık İl Müdürlüğü İhale Komisyon kararında 2018-640831 kayıtlı ihalenin karar nosu:1 işin adı Malzeme Dahil Yemek Pişirme, Dağıtım ve Bulaşık Yıkama Hizmetleri.
İhale usulü: 4734 KİK 21/B maddesine göre “Pazarlık Usulü”
En dikkati çeken konu ise yaklaşık maliyetin 13.112.145,03 TL. Yani 13 milyon TL’lik maliyet hesabı yapan ihale komisyonu sözde en düşük fiyatı veren şirkete 18.063.967,13 TL’ye ihaleyi veriyor.
Şimdi herkese buradan 13 milyon liralık maliyetin en fazla yüzde 20’si olsa 18 milyon olması kamu zararı değil de nedir?
Hadi 18 milyon’a verdiniz niye 13 milyon maliyetle ihaleye çıktınız sorgulanması gereken işte bu. Balıkesir Büyükşehir oldu. Toplu ihale yaparak gazetelerde çalışan binlerce gazetecinin sigortası bu gibi ihalelerden ödenemez duruma düştü. İlçelerdeki devlet hastanelerinin yemek ihaleleri hiçbir ilçe gazetede neden çıkmıyor?
Kamu oyu bu sorulara cevap bekliyor. Önümüzdeki haber ise yine yapacakları 20 ilçeyi kaplayan ihale inşallah adrese teslim gitmez. Biz araştırmamıza devam edeceğiz. Devletin de yetkili makamları bu işe el atacağına umuyoruz.
Tabi bu yanlış işler yine Cumhurbaşkanı’na ulaşacak.
Balıkesir İl Sağlık Müdürü Op.Dr. Mehmet Burak ÖZTOP’un bu konuyla ilgilenmesi bekleniyor

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1